

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ammattirikolliset soluttautuivat työvoimapalveluihin Ruotsissa
Irtonainen raha houkuttelee pomminvarmasti ammattirikollisia. Työvoimapalvelut ovat pääosin tukiperusteisia ja siksi ne kiinnostavat vilunkivetoista kansanosaa Ruotsissa. Rikolliset ovat Svenska Dagbladetin mukaan uineet sisälle jo itse järjestelmäänkin.
– Jos jossain on irtonaista rahaa, niin järjestäytynyt rikollisuus ilmestyy satavarmaan paikalle, totesi valtion TE-palveluiden (Arbetsförmedlingen) yksikönpäällikkö Eva-Lena Edberg jo viime syyskuussa.
Rikollisia kiinnostavat erityisesti suora palkkatuki sekä erilaiset neuvonta- ja tukipalvelut. Eli ylipäänsä kaikki mahdolliset keinot yhteiskunnan palveluiden täysimittaiseksi hyödyntämiseksi. On myös käynyt ilmi, että työvoimapalveluiden oma henkilökunta on tavalla tai toisella myötävaikuttanut avustusten ohjaamiseen rikollisjärjestöille.
Edberg ei yksilöi rikollisia auttaneiden virkahenkilöiden menettelytapoja mutta toteaa, että toiminta on yhä edistyneempää ja ammattimaista.
Hiljaa hyvä tulee
Vaikka viranomaiset eivät siitä ääneen puhukaan, tukien väärinkäyttö on erittäin monisyinen ongelma, joka koskettaa Ruotsin koko maahanmuutto- ja työvoimapolitiikkaa. Siksi lausunnot ovat ympäripyöreitä ja niissä vedotaan usein myös salassapitopykäliin.
– Oletan, että työvoimaviranomaiset toteuttavat tarvittavat toimenpiteet. Viranomaisten yhteistyö on erittäin tärkeää rikollisuuden torjunnassa, kommentoi työministeri Eva Nordmark.
Vuoden 2020 lokakuussa tulikin voimaan uusi lainsäädäntö, joka antaa TE-toimistoille entistä paremmat keinot puuttua huijauksiin yleensäkin ja erityisesti tekaistuin perustein tehtyihin tukimaksatuksiin.
”Kansankoti on entinen”
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra ihmettelee Twitterissä Ruotsin nykymenoa:
”Mitäköhän #Ruotsin (entisessä) kansankodissa EI pyrittäisi nykyään hyväksikäyttämään?
Järjestäytynyttä rikollisuutta soluttautunut julkiseen työvoimapalveluun tavoitteenaan oppia hyväksikäyttämään entistä paremmin tukijärjestelmää, esim. palkkatukea.”
Purran twiittiä on kommentoitu lohdullisesti toteamalla, että Ruotsissa on paljon törkeää rikollisuutta sellaisessa mittakaavassa, jota Suomesta ei ainakaan toistaiseksi löydy.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työvoimapolitiikka Eva Nordmark Eva-Lena Edberg Arbetsförmedlingen ammattirikolliset soluttautuminen neuvontapalvelut tukien hyväksikäyttö TE-palvelut työvoimapalvelut Mafia kansankoti järjestäytynyt rikollisuus Työnvälitys Palkkatuki Maahanmuuttopolitiikka Riikka Purra
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.

SDP äänesti kansalaisuuden ehtojen tiukennuksia vastaan – Vigelius: ”SDP:n linja on, että Kelan etuuksilla turvattu toimeentulo olisi kansalaisuutta haettaessa tarpeeksi”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen kansalaisuuslain kiristämiseksi äänin 103-58. Lakia vastustivat kaikki paikalla olleet sosiaalidemokraatit, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP:n Eva Biaudet.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.