

LEHTIKUVA
Poliisi murtautui ammattirikollisten käyttämiin viestintäpalveluihin – koodisanojen yleisin kieli on arabia
Poliisi on onnistunut murtamaan kahden laajalti Euroopassa rikolliskäytössä olleen viestipalvelun salauksen. Vuosi sitten luhistui Encrochat ja tänä keväänä Sky ECC. Rikolliset käyttävät koodinimiä eri asioille salatuissakin palveluissa ja ainakin Ruotsissa yleisin kieli on arabia.
Runsas vuosi sitten Ranskan poliisi mursi idioottivarmana pidetyn Encrochatin salauksen ja samalla viranomaisille avautui Euroopan laajuinen ovi järjestäytyneen rikollisuuden sisäiseen viestintään. Viranomaiset tallensivat rikollisten viestiliikennettä useamman kuukauden ajan ennen palvelun sulkemista.
Jengirikollisten vastoinkäymiset ovat jatkuneet tänä keväänä, kun Belgian poliisi onnistui murtautumaan Sky ECC -viestijärjestelmän. Viranomaiset seurasivat sovelluksen kautta kulkevaa Euroopan laajuista liikennettä 15. helmikuuta alkaen aina maaliskuun alkupuolelle asti, jolloin poliisin takavarikossa jäi haaviin 17 tonnia kokaiinia sekä 1,2 miljoonaa euroa käteistä.
Rikollisilla suppea sanavarasto
Pelkästään Ruotsin poliisin hallussa on tuhansia Encrochatin kautta lähetettyjä viestejä ajalta, jolloin rikolliset luulivat salattua palvelua käyttäessään olevansa virkavallan ulottumattomissa. Materiaali sisältää myös kuvaviestejä.
Poliisi on kerännyt myös viesteissä käytetyt koodisanat ja listannut niiden selkokieliset merkitykset. Keskeisin sanasto käsittää 61 koodia, joiden kautta piirtyy järjestäytyneen rikollisuuden tiivis ydin. Viestit ovat lyhyitä ja asiallisia. Rikollisten sanavarasto on erittäin suppea.
Arabia yleisin kieli
Koodinimien kielellinen alkuperä on selvitetty 22 tapauksessa. Näistä 15 ilmauksen alkuperäiskieli on arabia, viidessä tapauksessa kyseessä on turkki. Poliisi on jengirikollisten kielessä kuvaavasti ”aina”. ”Zumba”, ”äbi” ja ”äzi” ja ”zutt” sekä ”ladd” ovat kaupankäynnissä keskeisiä aineita.
”Inshallah” löytyy kuvaten sitä, että asioilla on ennen määrätty suunta. Serbokroatiaa, bosnian kieltä ja kurdiakin koodeissa löytyy.
Ruotsalaisesta Encrochat-materiaalista löytyy tietty myös kantakielisiä koodeja. ”Tabbe” on pistooli ja ”skorpa” osuvasti rynnäkkökivääri. Ammuksia tarkoittava sana on ”mat”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kryptaus bosnian kieli serbokroatia kurdi arabia koodit salauksen murtaminen salaus viestintäsovellus Sky ECC Encrochat kryptatut puhelimet applikaatio järjestäytynyt rikollisuus Jengirikollisuus Belgia Turkki Hollanti Ranska Ruotsi Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koronarokotteiden niukka saatavuus ja suuri kysyntä luomassa suuren ongelman: Mafia voi iskeä silmänsä ”vuoden 2021 nestemäiseen kultaan”

Taistelulle jengirikollisia vastaan ei näy loppua: Mafia murskattiin Södertäljessä – uusi sukupolvi täytti heti tyhjiön

Ammattirikolliset soluttautuivat työvoimapalveluihin Ruotsissa

Tenstan poikkeuksellisen ulkonaliikkumiskiellon takana Tukholmassa on kaiken todennäköisyyden mukaan rikollisjengien taistelu huumekaupan reviireistä

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.