

Jussi Nukari
Viikon 31/2016 luetuin
Heinäkuu 2016 luetuin
Analyysia Alma Medialta: Persut ovat kehitysvammaisia, jotka sikiävät serkkujensa kanssa
Sebastian Tynkkysen (ps.) tiukoista maahanmuuttopoliittisista näkemyksistä kiihtyneen keskustelun tähän mennessä erikoisin välihuuto kuultiin Iltalehden politiikan toimituksen Tommi Parkkoselta.
Tynkkysen räväköistä lausunnoista äimistynyt Parkkonen yritti palauttaa kiihkeänä vellovaa keskustelua takaisin rauhallisiin uomiinsa twiittaamalla: ”Persut ovat analfabeetteja imbesillejä, jotka sikiävät sekkujensa kanssa. #eipidäollaherkkähipiäinen”.
persut ovat analfabeetteja imbesillejä, jotka sikiävät sekkujensa kanssa. #eipidäollaherkkähipiäinen https://t.co/bgZTpFEsQf
— tommi parkkonen (@tommiparkkonen) July 26, 2016
Runsaasti sivistyssanoja sisältävä tiistain ja keskiviikon välisenä yönä lähetetty twiitti avautuu paremmin, jos monimutkaiset sivistyssanat puretaan suomen kielelle. Imbesilli tarkoittaa älyllistä kehitysvammaisuutta sekä noin 35-49 pisteen älykkyysosamäärää. Puhekielessä termiä käytetään halventavana, kehitysvammaista ihmistä tarkoittavana haukkumasanana.
Analfabeetti puolestaan tarkoittaa luku- ja kirjoitustaidottomuutta.
Twiittiä seuranneessa verkkokeskustelussa useammat henkilöt hämmästelivät jälkikäteen, miksi Iltalehden politiikan toimittaja kirjoittaa kirjoitustaidottomuuden yhteydessä ”sekkujen kanssa sikiämisestä”, mutta tällä lienee ollut vakaa, mahdollisesti ironinen tarkoituksensa.
Herkkähipiäisyydellä toimittaja puolestaan viittaa kansanedustaja Kike Elomaan (ps.) pohdintoihin siitä, onko eduskuntapuolueiden ryhmäpuheenjohtajien arvovallan mukaista alkaa suitsia Oulun kaupungista varavaltuutetuksi ponnistaneen Sebastian Tynkkysen facebook-kirjoituksia. ”Ei pitäisi olla niin herkkähipiäinen. Itse kunkin pitäisi myös sietää asioita”, Elomaa muistutti.
Kun Parkkosen kiistanalaisesta twiitistä oli kulunut tunti, hän lähetti maailman kansalaisten arvioitavaksi uuden twiitin. Siinä todettiin: ”minua on ohjeistettu/kielletty twiittaamasta öisin, koska ______, joten en sano että _________ on ihan ________ ja ________ #ennakkosensuuri”.
minua on ohjeistettu/kielletty twiittaamasta öisin, koska ______, joten en sano että _________ on ihan ________ ja ________ #ennakkosensuuri
— tommi parkkonen (@tommiparkkonen) July 26, 2016
Tässä jonkin verran kryptisessä tekstissä Parkkonen antaa ymmärtää, että Iltalehti olisi kieltänyt häntä twiittaamasta yöaikaan. Tämä on erikoista, sillä lehti on vastikään julkisessa kannanotossaan muistuttanut, ettei se salli journalistien vaientamista painostamalla.
Iltalehden isällisen vakaa pääkirjoitustoimittaja Jyrki Vesikansa toisaalta harmitteli äskettäin sitä, miten kylähullut ja väärin kohdellut nerot suoltavat tekstejään verkkoon kaikkina vuorokauden aikoina.
Laajaa sananvapautta kannattava Suomen Uutiset esittää toiveensa siitä, ettei suomalaisia journalisteja vaiennettaisi Alma Median omistamassa Iltalehdessä tai muissakaan mediataloissa, vaikkeivät heidän pohdintansa kaikkina vuorokauden aikoina aivan tikkataulun keskelle osuisikaan. Näinä vaikeina aikoina itse kunkin tunteet ovat välillä pinnassa, ja näppäimistöiltä saattaa singahtaa maailmalle materiaalia, jota ei ole aivan loppuun saakka harkittu. Kuten tässä nähty esimerkki osoittaa, ammattitoimittajat eivät ole sen paremmin turvassa tältä ilmiöltä kuin muutkaan.
Suomen Uutisten toimitus jää seuraamaan tilannetta, joka epäilemättä kehittyy tulevien päivien aikana.
Lisäys 28.7.2016 klo 12:37 – Ohessa Tommi Parkkosen kirjoittama vastine.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen pomolta käsittämätön rimanalitus – vaati naiskollegan vehkeitä näytille
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.
Uusimmat

Punavihreätä pukkaa – Ruotsin haetaan taas hallitusratkaisua

Tulkkauksen kustannukset kasvavat – rahavirta jää hämäräksi

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää









