Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ottaa Karjalaisessa ja Savon Sanomissa (15.4.2026) julkaistussa kolumnissaan kantaa tuoreisiin rikostilastoihin ja niiden taustalla olevaan maahanmuuttopolitiikkaan.
Helsingin yliopiston kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutin katsaus vahvistaa Antikaisen mukaan pitkään jatkuneen kehityksen. Ulkomaalaistaustaiset henkilöt ovat selvästi yliedustettuina raiskausrikoksissa Suomessa. Vuonna 2024 heidän osuutensa epäillyistä oli 32 prosenttia. Lähi-idästä ja Saharan eteläpuolisesta Afrikasta tulevilla nuorilla miehillä rikostasot ovat moninkertaisia suomalaisiin verrattuna.
– Tilastot eivät ole yllätys. Tämä kehitys on ollut nähtävissä jo pitkään, eikä siihen ole puututtu riittävällä vakavuudella, Antikainen toteaa.
Edelliset hallitukset munasivat
Myös Helsingin poliisin mukaan ulkomaalaisten osuus seksuaalirikosepäilyissä on pysynyt korkeana. Helsingissä ulkomaalaisten osuus seksuaalirikoksista epäillyistä on noin 33 prosenttia ja raiskausten osalta noin 40 prosenttia, eikä yliedustuksessa ole tapahtunut viime vuosina muutosta.
– Kun rikosriski on moninkertainen pysyvästi ja vieläpä koko Euroopan alueella samansuuntainen, ei kyse ole yksittäistapauksista vaan ilmiöstä. Silmien sulkeminen ilmiöltä on vaarantanut suomalaisten turvallisuuden, Antikainen kirjoittaa.
Antikaisen mukaan kehitys liittyy suoraan menneiden vuosien maahanmuuttopolitiikkaan.
– Saharan eteläpuolinen Afrikka ja Lähi-itä ovat alueita, joista turvapaikanhakijoita on tullut Suomeen suuria määriä. Edellisten hallituskausien maahanmuuttopolitiikka on ollut järkyttävän epäonnistunut, ja sen seuraukset ovat maksaneet ja maksavat yhä suomalaiset naiset ja tytöt, Antikainen painottaa.
Nolla turvapaikanhakijaa ja pakolaista
Antikainen katsoo, että jo tehdyt kiristykset eivät riitä.
– Palautuskeskukset ja muut sisäministeri Mari Rantasen ja perussuomalaisten tekemät maahanmuuton kiristykset helpottavat tilannetta, mutta pitkällä aikavälillä Eurooppa ei voi jatkaa nykyisellä linjalla. Eurooppa ei enää kykene vastaanottamaan Lähi-idästä ja Afrikasta suuria ihmismassoja. Vaikka tiukennuksia on tehty, on Suomen suuntaa edelleen käännettävä tiukempaan, Antikainen toteaa.
Antikainen tukee myös sisäministeri Rantasen ja muiden Euroopan sisäministerien esittämiä vaatimuksia ihmisoikeussopimusten tulkintojen päivittämisestä.
– Perussuomalaisten linja on selvä. Nolla turvapaikanhakijaa ja nolla pakolaista Suomeen.