

LEHTIKUVA
Vihervasemmistolta lisää löperöä maahanmuuttopuhetta puoluejohtajien EU-tentissä – perussuomalaisten Purra tyrmää: ”Siirtolaispaine Eurooppaan voidaan ratkaista vain torjumalla se”
Vihreiden, vasemmistoliiton ja SDP:n puoluejohtajilta ei saatu Iltalehden EU-tentissä selkeitä vastauksia siihen, miten etelästä Eurooppaan kohdistuva siirtolaispaine pysäytettäisiin EU:n ulkorajoille. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että EU:n ulkorajojen tulisi olla tiiviit ja että turhat vetovoimatekijät Eurooppaan myös tulee poistaa.
Iltalehden EU-vaalitentissä SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ilmoitti, että demareille ei käy se vaihtoehto, että turvapaikkamenettely siirrettäisiin EU:n ulkopuolelle, jolloin samalla voitaisiin ehkäistä sitä ongelmaa, että kielteisen päätöksen saaneet usein jäävät EU-alueelle.
– Se ei ratkaise ongelmaa eikä se toimi, Lindtman sanoi.
Vasemmistoliiton Li Anderssonille turvapaikkamenettely kolmansissa maissa ei myöskään käy, koska Anderssonin mielestä asiaan kytkeytyy ihmisoikeuskysymyksiin liittyviä vastuukysymyksiä.
Andersson jäi pohtimaan esimerkiksi EU-maiden vastuuta siitä, millaiset olot turvapaikanhakijoille olisi tarjolla vaikkapa Marokossa.
Anderssonille huomautettiin, että tälläkään hetkellä EU-alueelle saapuvista turvapaikanhakijoista monia ei kyetä palauttamaan, vaikka he eivät olisikaan turvapaikan tarpeessa, vaan hakemassa parempaa elintasoa. Andersson ei ottanut asiaan kantaa, vaan tyytyi vain toteamaan, etteivät turvapaikkaperusteet kaikkien kohdalla täyty.
Kuka kantaa vastuun rikoksista?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra totesi selkeästi, että siirtolaispainetta EU:hun ei ole mahdollista ratkaista muuten kuin torjumalla se.
– EU:n ulkorajojen tulisi olla tiiviit. Meidän on erityisesti minimoitava vetovoimatekijät, joista elintason hakeminen on suurin.
Purra huomautti, että turvapaikkajärjestelmä on vain yksi monista kanavista, joiden kautta ihmisiä samoista maista ja samanlaisella profiililla pyrkii etelän maista Eurooppaan.
– Eurooppa ei kykene kantamaan tällaista siirtolaispainetta, Purra sanoi ja huomautti myös Anderssonille, että esimerkiksi Saksassa tapahtuu yhden päivän aikana useita kymmeniä puukoniskuja sekä miltei kaksi joukkoraiskausta päivässä.
– Merkittävä osa teoista on siirtolaisten tekemiä, kuka näistä on vastuussa, Purra kysyi Anderssonilta.
Demareilta komppausta tehottomalle EU-mallille
Lindtman ei ottanut kantaa siihen, miten siirtolaispaine torjuttaisiin tehokkaimmin. Sen sijaan demaripomo esitti, että esimerkiksi Britannian käyttöön ottama Ruanda-malli ei tulisi pysäyttämään siirtolaisuutta.
Ruanda-mallilla tarkoitetaan sitä, että Euroopan ulkopuolisten valtioiden kanssa tehdään sopimuksia siitä, että nämä ottavat vastaan Suomeen pyrkivät turvapaikanhakijat ja tarjoavat positiivisen turvapaikkapäätöksen saaneille hakijoille kansainvälisen suojelun kyseisissä maissa.
Sen sijaan Lindtman ylisti EU:n jäsenmaiden juuri neuvottelemaa maahanmuuttopaktia, joka ei kuitenkaan sisällä tarvittavia elementtejä, joilla muuttoliikettä Eurooppaan saataisiin aidosti rajoitettua.
– Lähtömaiden kanssa olisi tehtävä yhteistyötä, jotta ihmisten ei tarvitsisi lähteä liikkeelle. Samaan aikaan leikkaatte kehitysapua ja pahennatte ongelmaa, Lindtman viittasi hallituksen päätöksiin, joilla kehitysavusta leikataan satoja miljoonia.
Ongelmaa pitäisi torjua eikä levittää
Purra huomautti Lindtmanille, että tämän ylistämä EU:n maahanmuuttopakti sisältää lähinnä maahanmuuton hallintaa koskevaa sääntelyä, eikä keskity siihen, miten siirtolaispaine voitaisiin torjua.
– Siellä (EU:n maahanmuuttopaktissa) on rajamenettely, joka ei vaikuta mitenkään kaikista suurimpiin lähtömaihin. Lisäksi siellä on taakanjako eli ongelmaa, jota ulkorajoilla ei pystytä hoitamaan, jaetaan pitkin jäsenmaita.
– Tämä ei ratkaise sitä, että esimerkiksi Afrikassa on miljoonia nuoria ihmisiä, jotka haluavat tulla Eurooppaan paremman elintason perässä. He ovat valmiita jopa riskeeraamaan henkensä, jotta saisivat tulla Eurooppaan turvapaikanhakijoina, ja vaikka eivät saisikaan täällä suojelua, he silti jäävät Eurooppaan, kuten nähtiin Saksan Mannheimin puukotustapauksessa. Mitä sanotte tästä? Purra kysyi Lindtmanilta, joka ei vastannut kysymykseen.
Palautukset toimimaan ehdollisella politiikalla
Liike Nytin Harry Harkimo totesi, että Ruanda-mallin sisältö kaipaisi vielä tarkennusta. Harkimo kuitenkin ilmoitti pitävänsä hyvänä ideana mallia, jossa turvapaikanhakua käsiteltäisiin kolmansissa maissa.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran puheissa toistuivat vihervasemmiston ennalta tutut vastuuttomat maahanmuuttopolitiikan linjaukset.
Virta jopa sortui whataboutismiin huomauttaessaan, että eivät pelkästään maahanmuuttajat toimi väkivaltaisesti, vaan myös kantaväestö voi olla väkivaltaista. Virran oletuksien mukaan siirtolaispaineen juurisyy olisi ilmastonmuutos.
– Eurooppaan pitää olla laillisia reittejä, me tarvitaan tänne ihmisiä, Virta päästeli.
Purra huomautti, että Suomi tekee jo nyt yhteistyötä 14 EU-maan kanssa selvittääkseen, mikä olisi järkevä malli EU:n ulkopuoliseen turvapaikan hakemiseen, suojelun tarjoamiseen ja kolmansissa maissa tapahtuvaan yhteistyöhön.
– Palautukset saadaan toimimaan ehdollisella politiikalla. Esimerkiksi niin, että mikäli maa ei ota vastaan kielteisen päätöksen saaneita kansalaisiaan, kehitysapu katkeaa. Tämä on tehokasta toimintaa, ei suinkaan se, että lisätään laillisia väyliä tulla Eurooppaan, Purra painotti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU:n maahanmuuttopakti rajamenettely Ruanda-malli Sofia Virta elintaso Harry Harkimo laittomasti maahan tulevat lähtömaat massasiirtolaisuus palautukset turvapaikkajärjestelmä vihervasemmisto Väärinkäytökset Riikka Purra Eurooppa Afrikka Antti Lindtman Li Andersson SDP Eurovaalit Rikollisuus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuutto muokkaa Suomea peruuttamattomasti – valtaosa tulijoista työllistyy heikosti, jos edes ollenkaan

Demaripomo Lindtman kehui surullisenkuuluisaa 750 miljardin EU-elvytyspakettia – Riikka Purra puisteli epäuskoisena päätään: ”Voi veronmaksajaa”

Riikka Purra MTV:n vaalitentissä: Eivät eurooppalaiset ole yhtäkkiä radikalisoituneet – ”He ovat tyytymättömiä omien maidensa ja Euroopan unionin maahanmuuttopolitiikkaan”

Laura Huhtasaari EU:n maahanmuuttopolitiikasta: ”Poliitikkojen tehtävä on taata omien kansalaistensa turvallisuus ja tätä suomalaiset meiltä odottavat”

Riikka Purra EU:n turvapaikkaprosessista: Suojelu ja sen tarjoaminen voidaan tuottaa kolmansissa turvallisissa maissa

Sisäministeri Rantanen vaatii uusia ratkaisuja EU-maahanmuuttopolitiikkaan: ”Maahanmuuton ongelmat tulleet kansalaisten silmille ympäri Eurooppaa”

Riikka Purra miljoonista EU:n alueelle haluavista maahanmuuttajista: Euroopan velvollisuus ei ole tarjota parempaa elämää kaikille

Taas veitsihyökkäys Mannheimissa – nyt uhrina AfD:n paikallispoliitikko

Turvapaikkajärjestelmästä on tullut elintasosiirtolaisuuden kanava – ”Vanhentuneita sopimuksia ja kansainvälistä lainsäädäntöä pakko uudistaa radikaalisti”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää