Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Antikainen: Siun soten selittelyjen aika on ohi – nyt tarvitaan tekoja potilasturvallisuuden ja henkilöstön jaksamisen varmistamiseksi

24.05.2019 |12:11

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen Outokummusta on huolissaan Pohjois-Karjalan sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymän potilasturvallisuudesta, työntekijöiden jaksamisesta ja työturvallisuudesta.

Itä-Suomen aluehallintovirasto on ottanut Siun soten yhteispäivystyksen ja päivystysosaston potilasturvallisuuden sekä henkilöstön riittävyyden erityiseen valvontaan elokuun loppuun asti. Päätös johtuu viime kesän epäkohdista, jotka Avi totesi käsitellessään Tehyn Siun soten ammattiosaston epäkohtailmoitusta.

 

Avin mukaan henkilöstövaje vaaransi vuodeosastojen potilasturvallisuuden viime kesänä. Keskeinen osa ongelmaa on se, että kuntayhtymän johto on kerta toisensa jälkeen ohittanut henkilökunnan esiin nostamat epäkohdat, jotka on pääluottamusmiesten mukaan raportoitu tarkastuslautakunnalle.

– On selvää, että tilanne on nyt vakava. Säästöjä ei saa tehdä potilasturvallisuuden kustannuksella, vaan hyvän ja laadukkaan hoidon edellytykset on turvattava. Tämä ei toteudu, jos henkilökuntaa on liian vähän eikä työvuorossa ole sellaisia henkilöitä, jolla on työnsä edellyttämät luvat ja koulutus, Antikainen moittii.

Potilasvahinkoilmoitukset kaksinkertaistuivat

Potilaita on jouduttu hoitamaan erittäin puutteellisella henkilöstöllä: esimerkiksi 5-6 hengen hoitotiimistä on puuttunut 2-3 hoitajaa, joista osa on ollut täysin kokemattomia ja osalta on puuttunut lääkelupia. Samoin osa hoitajista on joutunut tekemään tuplavuoroja henkilöstöpulan vuoksi.

Yhteispäivystyksen potilasvahinkoilmoitusten määrä yli kaksinkertaistui viime vuonna edellisvuoteen verrattuna.

– Olen ottanut yhteyden Siun Soten johtoon ja vaatinut vastauksia, kuinka Siun Soten johto varmistaa potilasturvallisuuden ja henkilöstön työturvallisuuden. Vastaukseksi sain vain selittelyjä. Ongelma on vain nyt se, että selittelyjen aika on ohi. Vaadin konkreettisia toimia tilanteen korjaamiseksi, Antikainen vaatii.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”

04.07.2025 |08:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää