
Arhinmäen allekirjoituksella ”massit” mellakkajärjestäjälle
Kiakkovierasjuhlien organisointiin osallistunut Kommunistinen Nuorisoliitto (KomNL) on saanut useana vuonna opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) myöntämää valtakunnallisille nuorisojärjestöille tarkoitettua tukea. Avustukset myönnetään veikkausvoittovaroista, ja päätöksen niistä on tehnyt kaikkien urheilu- ja kulttuuri-ihmisten suosikkiministeri Paavo Arhinmäki (vas.).
Vasemmistopiireissä rahaa tavataan sanoa massiksi, ja sitä onkin myönnetty auliisti. Kommunistista Nuorisoliittoa on massitettu seuraavasti: 4 500 eur vuonna 2013 ja 5 000 eur vuonna 2012.
Arhinmäeltä on viime päivinä perätty kommentteja Kiakkovieras-mellakasta, jonka järjestämiseen on osallistunut vasemmistoliittoa lähellä olevia tahoja. Kokoomuksen kansanedustaja Jukka Kopra vaatii Arhinmäen eroa, jos puolueen ja mellakkajärjestäjien väliltä löytyy kytköksiä. Arhinmäki kiistää kaikki yhteydet, tietenkin. Myöntäminen se vasta hölmöä olisi.
Täyspäinen tukipolitiikka?
Arhinmäen nuorisotukipäätökset ovat aikaisemminkin nousseet julkiseen keskusteluun. Perussuomalaiset Nuoret riitautti keväällä ministeriön päätöksen maksaa järjestölle vain arviolta kahdeskymmenesviidesosa siitä, mitä muut vastaavat nuorisojärjestöt saavat.
Arhinmäen ministeriön hylkäyspäätöksessä muun muassa todetaan, että ”järjestön kannanottoja on tarkasteltava suhteessa nuorisolain ensimmäisen pykälän toiseen momenttiin, erityisesti monikulttuurisuuden osalta.”
Kyseisen nuorilain pykälä kuuluu kokonaisuudessaan seuraavasti: ”..lähtökohtina ovat yhteisöllisyys, yhteisvastuu, yhdenvertaisuus ja tasa-arvo, monikulttuurisuus ja kansainvälisyys, terveet elämäntavat sekä ympäristön ja elämän kunnioittaminen.” Näitä lähtökohtia kohti olisi ministeriön mukaan ponnisteltava, mikäli aikoo rahoituksen piiriin päästä.
Arhinmäki voi ensi vuonna harkita, auttaako Kiakkoviras-rähinöintiin osallistuminen nuorisojärjestöjä tuensaannissa. Esimerkiksi näin:
.. yhteisöllisyys = Kiakkovierasjuhlissa osoitettu joukkotoiminta,
.. yhteisvastuu = järjestämisvastuusta pakoonkiemurtelu,
.. yhdenvertaisuus = luokkasotaan yllytys,
.. kansainvälisyys = Malesian suurlähettilään auton kolhiminen,
.. terveet elämäntavat = tolkuton känniördääminen ja
.. ympäristön ja elämän kunnioittaminen = lippujen polttaminen, kauppojen lasien hakkaaminen säpäleiksi, hevosten pahoinpitely, poliisin hakkaaminen mailoilla ja lasten kimppuun hyökkäily.
[Muutos 10.12 klo 21:17 – vuoden 2011 massitus 6 000 eur poistettu syntilistalta, koska sen myöntämisestä vastasi ministeri Stefan Wallin. ]
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.














