

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Ari Jalonen: Taksiliikenne säilyy luvanvaraisena ja suomalaisten käsissä
Liikenne- ja viestintävaliokunta on hyväksynyt mietinnön laiksi liikenteen palveluista kovan urakan jälkeen. Hallituksen esityksessä liikennekaareksi nimetty laki muuttui valiokunnan käsittelyssä nimeä myöten. Liikennevaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Ari Jalonen on erityisen tyytyväinen siitä, että taksiliikenne säilyy jatkossakin luvanvaraisena ja suomalaisten taksiyrittäjien käsissä.
Perussuomalaisten tavoitteet kulkivat lähes käsi kädessä Taksiliiton tavoitteiden kanssa. Bernerin alkuperäisessä esityksessä kaikki sääntely olisi poistettu taksialalta kymmeneen tuhanteen euroon saakka ja se olisi tuonut alalle paljon häiriöitä ja häiriköitä. Tämä ei missään nimessä sopinut perussuomalaisille. Erittäin tärkeää oli myös se, että taksi oli mukana hallituksen esityksessä liikennekaareksi.
– Jos taksilainsäädäntö olisi jätetty lain ulkopuolelle, olisi suomalainen taksi jäänyt oman sääntelynsä vangiksi ja tulevaisuuden liikenteen kehittyvien markkinoiden ulkopuolelle. Matkaketjujen mahdollistamiseksi oli kuitenkin lakiin tehtävä muutoksia ja näiden johdosta henkilöliikenne olisi vapautunut muilta osin. En ole täysin vakuuttunut siitä, ovatko kaikki ymmärtäneet tätä, Jalonen sanoo.
Sekä Taksiliiton että perussuomalaisten tavoitteet täyttyivät
Liikenne- ja viestintävaliokunta teki töitä hallituksen esityksen kimpussa satoja tunteja ja useita kohtia muutettiin perussuomalaisten kannalta parempaan suuntaan. Jos perussuomalaiset olisivat itse saaneet päättää lain sisällön, olisi se toki vielä toisennäköinen, mutta mietinnöstä tuli nyt niin hyvä, kuin tällä kokoonpanolla ja näillä voimasuhteilla oli mahdollista saavuttaa.
– Mietinnössä täyttyvät sekä Taksiliiton että perussuomalaisten tavoitteet, Jalonen summaa.
Lain toteutumisen seuranta tärkeää
Lain tärkein uudistus on joukkoliikenteen kehittäminen ja tehostaminen, joka digitalisaation myötä on etenemässä kovaa vauhtia ympäri maailmaa. Mietintö mahdollistaa kehityksen mukana pysymisen poistamalla turhaa sääntelyä, mutta turvaa samalla suomalaiset kuljetuspalvelut.
– Laki liikenteen palveluista kuvaa mietinnön henkeä hyvin: ei säädellä enää ajoneuvoja vaan palveluja. Kun kyseessä on nyt täysin uudenlainen laki ja ajattelumalli, on tärkeää, että sen etenemistä ja toteutumista seurataan. Erityisesti perussuomalaiset vaativat tätä. Jos ilmenee ongelmia, esimerkiksi harmaata taloutta tai puutteita ihmisten vaatimien palvelujen toteutumisessa, on lakiinkin siinä vaiheessa tehtävä muutoksia, Jalonen sanoo.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen: Perussuomalaiset jarrutti hurjimpia visioita liikenneuudistuksessa
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää