

LEHTIKUVA
Baijerin pomo: ”Tarvitsemme Unkaria suojaamaan EU-rajoja”
Saksan liittokansleri Angela Merkelin sisarpuolue CSU on törmäyskurssilla liittokanslerin kanssa. Baijerin nokkamies Horst Seehofer kutsui Unkarin pääministeri Viktor Orbanin neuvottelemaan EU:ta ravistavasta maahanmuuttokriisistä. Seehofer kaatoi saavillisen kylmää vettä Merkelin niskaan kaksikon lehdistötilaisuudessa.
– Hän (Orban) ansaitsee tukea – ei kritiikkiä, Seehofer totesi.
Seehoferin näkemys on täysin vastakkainen liittokansleri Merkelin kanssa. Seehofer kertoi, että Unkaria tarvitaan suojaamaan EU:n rajoja. Unkari on pystyttänyt pitkän piikkilanka-aidan Serbian rajalleen. Maassa on säädetty myös pikavauhtia lait, jotka antavat poliisille lisää valtaoikeuksia pysäyttämään Unkarin kautta kulkevia ihmisvirtoja.
Juuri kukaan ei ole tyytyväinen
Slovakia ei ole tyytyväinen aiemmin viikolla määräenemmistöpäätöksellä tehtyyn sopimukseen turvapaikanhakijoiden sijoittamisesta eri EU-maihin. Slovakia ilmoitti vievänsä riitaisan asian EU-tuomioistuimen käsiteltäväksi. Samalla maa ilmoitti, ettei se aio noudattaa sopimusta. Slovakia äänesti turvapaikanhakijoiden sijoittamista vastaan.
Italiassa ja Kreikassa ollaan varuillaan EU:n suunnitelmia vastaanottokeskuksia kohtaan. Maat pelkäävät, että nämä muuttuvat pidempiaikaisiksi pakolaisleireiksi.
– Emme halua Italian muuttuvan vankileiriksi. Riskinä on, että he jäävät jumiin tänne halutessaan pohjoiseen, italialainen vanhempi virkamies kertoo Financial Timesille.
Italia avasi tällä viikolla EU:n toiveiden mukaisen vastaanottokeskuksen Lampedusan saarelle. Maa ilmoitti, ettei muita avata ennen kuin selviää, millaisilla resursseilla EU aikoo olla mukana.
Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International puolestaan kertoi vahtivansa Lampedusan keskusta tarkkaan. Järjestön mukaan on vaara, että sormenjälkien ottamisessa voidaan käyttää tarpeettoman kovaa voimaa, jos tulijat eivät halua antaa jälkiään. Tämä estäisi Dublin-sopimuksen mukaan mahdollisuutta hakea turvapaikkaa muista EU-maista.
Serbia ja Kroatia tukkanuottasilla
Kroatia joutui sulkemaan Serbian vastaisen rajansa maahantulijoiden suuren määrän vuoksi. Matkaajat ovat kiertäneet Kroatian kautta matkaa kohti Saksaa ja Pohjoismaita sen jälkeen, kun Unkari pystytti aitansa Serbian rajalleen.
Serbian ulkoministeri Ivica Dačićin mukaan maa on tämän vuoksi ”hyökkäyksen kohteena”, Politico-lehti kirjoittaa. Ihmismassat ovat siten jääneet loukkuun Serbian puolelle.
Vastalauseena Serbia on pysäyttänyt Kroatiasta tulevan tavaraliikenteen. Rajanylityspaikoille onkin muodostunut rekkajonoja.
Balkanin sodan arvet ovat alkaneet repeillä. Retoriikka on muuntunut hyvinkin vihamieliseksi.
– Jos Kroatia haluaa konfliktia, se sopii kyllä! Dačić pauhasi.
Kroatian pääministeri Zoran Milanović syytti Serbiaa siitä, että maa juonii yhdessä Unkarin kanssa Kroatiaan valtavia ihmismassoja. Hän yritti toppuutella vihamielisyyksien vaihtoa.
– Tehdään selväksi se, ettei tämä johda väkivaltaisuuksiin tai sotaan. Mutta tämä ei ole aivan normaalia käytöstä, Milanović totesi.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Ruotsista saapuvat turvapaikanhakijat majoitettava parakkikylään Lappiin

Ruotsi kiristää läpikulkumatkalla olevien ulkomaalaisten valvontaa

Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat käännytettävä takaisin
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.
Uusimmat

Valio laski maidon hintaa – kotimainen ruokaturva saa nyt lommoa

Sähköpotkulaudat tuovat vapauden – ja samalla kasvavan vahinkolaskun
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









