

LEHTIKUVA
Viikon 39/2015 luetuin
Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat käännytettävä takaisin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottaa tervetulleeksi sisäministeri Petteri Orpon lausunnon, jonka mukaan Suomi voi tarvittaessa sulkea rajansa. Ryhmä ottaa myönteisesti vastaan myös ministeri Jussi Niinistön vakuutuksen, että puolustusvoimat voi antaa virka-apua pakolaisvirtojen hallinnassa.
– Tilanne on ennennäkemättömän huono ja nyt tarvitaan rohkeita ja päättäväisiä ratkaisuja, toteaa perussuomalaisten ryhmänjohtaja Sampo Terho.
– On hyvä, että ministerit etsivät ennakkoluulottomia ratkaisuja nykytilanteeseen. Toimia tarvitaan nopeasti.
Maahanmuuttopolitiikka
tyhjän päällä
Suomessa on paljon puhuttu Dublin-asetuksen noudattamisesta. Hallituksen omassa toimenpideohjelmassakin todetaan, että ”järjestelmä pitää kokonaisuutena saada toimimaan”.
– Tällä hetkellä me kuitenkin omalla toiminnallamme siunaamme Dublin-asetuksen rikkomisen. Kun Dublin-asetusta ei EU:ssa enää noudateta, jää koko yhteinen maahanmuuttopolitiikka tyhjän perustan päälle, huomauttaa Terho.
– Nyt on aika tunnustaa tosiasiat ja käydä toimeen. Meidän on käännytettävä Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat takaisin ja opastettava heitä hakemaan turvapaikkaa siinä Schengen-maassa, johon he ensimmäiseksi saapuvat.
”Hallitsematon muuttovirta
ei ole kenenkään etu”
Suomen tulee kantaa oma vastuunsa pakolaisongelmassa, kuten on jo kiintiöiden muodossa tehtykin.
– Sen sijaan nykyisenkaltainen hallitsematon muuttovirta ei toimi eikä se ole kenenkään etu. Hallitusohjelman mukaan maahanmuuton on oltava hallittua.
– Vastuullinen politiikan tekeminen edellyttää, että maahanmuuton on oltava hallinnassa ja sen kustannusten ennakoitavissa. Vain tätä kautta Suomi voi kantaa myös kansainvälistä vastuuta, Terho painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: Maahanmuuttolinja kiristyy huomattavasti

Eerola: Vastaanottokeskuksista tullut bisnestä – kustannukset tutkittava

Turvautuuko EU pakkokeinoihin maahanmuuttokriisissä?

Baijerin pomo: ”Tarvitsemme Unkaria suojaamaan EU-rajoja”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää