

Bensakapinan ilmoitus.
Toimitus suosittelee
Bensakapina-aloite jyrää hillittömällä vauhdilla – jo aloituspäivänä 16000 allekirjoittajaa vaatii autoilijoiden kyykyttämisen lopettamista
Perussuomalaisen nuorisojärjestön bensakapina etenee suurella nopeudella. Aloitteelle on kertynyt kampanjan aloituspäivänä jo yli 16 000 allekirjoitusta.
Kansalaisaloite tarvitsee 50 000 nimeä edetäkseen eduskuntaan. Aikaa nimien keräämiseen on puoli vuotta.
Bensakapinan puuhamies Miko Bergbom (ps.) kirjoittaa: ”Autoilijoiden kyykyttäminen saa nyt riittää! Autoilijoilta kerättiin yli 8,3 miljardia euroa vuonna 2018, mutta tieliikenteeseen palautettiin alle miljardi. Tämä vaatii muutosta, ole osa muutosta ja allekirjoita aloite. ”
Autoilijoiden kyykyttäminen saa nyt riittää!
Autoilijoilta kerättiin yli 8,3 miljardia euroa vuonna 2018, mutta tieliikenteeseen palautettiin alle miljardi.
Tämä vaatii muutosta, ole osa muutosta ja allekirjoita aloite.#bensakapina https://t.co/Z8zyhuD6qm
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) March 16, 2021
Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen (ps.) tukee aloitetta videolla: ”Autoilijoiden kurittaminen välttämättömän liikkumisvälineen käyttämisestä on mennyt aivan liian pitkälle aikapäiviä sitten ja siitä huolimatta jälleen samalta ryhmältä halutaan lypsää lisää. Liity mukaan bensakapinaan!”
Autoilijoiden kurittaminen välttämättömän liikkumisvälineen käyttämisestä on mennyt aivan liian pitkälle aikapäiviä sitten ja siitä huolimatta jälleen samalta ryhmältä halutaan lypsää lisää.
Liity mukaan #bensakapina:an! Allekirjoita: https://t.co/gaWPgT8Ho1 pic.twitter.com/ecXUltn9vu
— Sebastian Tynkkynen (@SebastianTyne) March 16, 2021
Kansalaisaloite luettavissa täällä >
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen Nuoriso: 50 000 allekirjoittajaa ei voi olla väärässä – ”Autoilijoiden viesti otettava vakavasti”
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.

PS-Nuoriso: Kokoomus ja RKP pelastivat nuorisojärjestöjensä hillotolpat – kärsijöinä valtio ja veronmaksajat
Kokoomus ja RKP ovat hallituksessa tyrmänneet uudistuksen, jolla opetus- ja kulttuuriministeriö ministeri Mika Poutalan johdolla olisi muuttanut nuorisojärjestöille maksettavaa tukea oikeudenmukaisemmaksi. Nykyinen aikansa elänyt järjestelmä suosii pitkän historian omaavia järjestöjä valtavilla tukisummilla, vaikka niiden jäsenmäärä ja toiminnan taso eivät enää vastaisi tuen tasoa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














