
Britanniassa paljastui ennennäkemättömän suuri lasten hyväksikäyttöskandaali – viranomaiset piilottelivat ilmiötä lähes 40 vuotta rasismileiman pelossa
Sunday Mirror on paljastanut, että Telfordin pikkukaupungissa Bristolin lähellä muutama vuosi sitten julkisuuteen tullut nuorten tyttöjen seksuaalinen hyväksikäyttö on alkanut jo 1980-luvun alussa ja jatkuu edelleen, ja että nuorimmat uhrit ovat olleet vain 11-vuotiaita. Mirrorin mukaan satoja nuoria on raiskattu, lyöty, myyty seksiorjiksi ja jotkut on jopa tapettu.
Telfordin raiskausskandaali muistuttaa aiemmin paljastunutta Pohjois-Englannin Rotherhamin tapausta, mutta saattaa olla vielä pahempi. Rotherhamista jopa Yle uskalsi otsikoida, että ”rasistin leimaa pelännyt kaupunki ei puuttunut seksuaalirikoksiin – 1 400 lasta joutui uhriksi 16 vuoden aikana”.
Enimmäkseen aasialaistaustaisista miehistä koostuneet jengit saivat jatkaa rauhassa tekojaan Pohjois-Englannin Rotherhamin kaupungissa. Viranomaisille ei tule seurauksia laiminlyönneistä, Yle uutisoi kolme vuotta sitten. ”Aasialaistaustainen” on Britannian uutisoinnissa koodisana, joka tarkoittaa pakistanilaistaustaisia muslimeja.
Britannia ei kuitenkaan oppinut Rotherhamista ja vastaavasta raiskaajajengistä Rochdalessa mitään, vaan tälläkin kerralla pedofiilirinki sai toimia vapaasti ilman, että poliisi puuttui asiaan. Sosiaalityöntekijät tiesivät jo 1990-luvulla, mitä on meneillään, mutta poliisilta kesti yli kymmenen vuotta tarttua toimeen.
Sunday Mirrorin mukaan poliisi jätti erään tuoreen tapauksen tutkimatta viisi kertaa, ennen kuin kansanedustaja suoraan puuttui asiaan. Yksi Mirrorin haastattelemista uhreista sanoi, että poliisit yrittivät estää häntä selvittämästä, miksi hänen hyväksikäyttäjäänsä vastaan ei ollut nostettu syytettä, koska poliisit pelkäsivät että uhri puhuisi lehdistölle.
Sunday Mirrorin mukaan Telfordin hyväksikäyttöjutun mittakaava on ennennäkemätön. Rotherhamissa uhreja oli enemmän – 1 500, mutta Telfordissa uhreja oli nuorista vielä suurempi osuus. Telfordin väkiluku on 170 000, Rotherhamissa asuu 260 000 ihmistä.
Muutenkin Telfordin tapaus oli, jos mahdollista, vielä brutaalimpi. Kolme ihmistä murhattiin ja kaksi muuta kuoli skandaalin liittyvissä tragedioissa, Sunday Mirror raportoi.
Uhrit peloteltiin hiljaiseksi
Yksi 14-vuotias uhri kertoi Sunday Mirrorille, että jos hän olisi kertonut hyväksikäytöstä kenellekään, raiskaajat olisivat seuraavaksi hyväksikäyttäneet hänen pikkusiskojaan ja kertoneet hänen äidilleen hänen olevan prostituoitu.
– Olen varmastikin hakenut katumuspillerin paikalliselta klinikalta ainakin kahdesti viikossa, mutta kukaan ei kysynyt minulta mitään, tyttö sanoi.
– Tulin kaksi kertaa raskaaksi ja minulle tehtiin kaksi aborttia. Muutamia tunteja toisen abortin jälkeen yksi hyväksikäyttäjistäni haki minut ja minut joukkoraiskattiin.
– Pahin hetki tapahtui juuri 16-vuotissyntymäpäiväni jälkeen, kun minut huumattiin ja viisi miestä joukkoraiskasi minut. Joitakin päiviä myöhemmin jengin johtaja ilmestyi kotiini ja hän sanoi, että hän polttaisi sen maan tasalle jos hiiskuisin sanankin siitä mitä on tapahtunut.
Yhteiskunnalle uhrit olivat kuin rikollisia tai prostituoituja
Myös poliisit ja sosiaalityöntekijät kohtelivat uhreja väärin. Ihmiskaupan uhreihin saatettiin suhtautua kuin prostituoituihin.
11-vuotiaana ensimmäisen kerran hyväksikäytetyn Beckyn äiti sanoi Sunday Mirrorille, että ”tyttöjä kuten Becky kohdeltiin uin rikollisia”.
– Huusin apua, mutta tuntui ettei minulle ollut mitään, minkä puoleen kääntyä. Jos Beckyn hyväksikäyttö olisi tutkittu asianmukaisesti viranomaisten toimesta, olisivat monet tytöt säästyneet käymästä tämän helvetin läpi, äiti kertoi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


14-vuotiaan tytön raiskaussurma osoittaa kipeästi turvapaikkajärjestelmän toimimattomuuden

Tanskan poliisi: Lähes kaikilla ongelmalähiön jengirikollisilla maahanmuuttajatausta

Savio: Rikostausta voitava selvittää kaikilta alaikäisten parissa työskenteleviltä
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.
Uusimmat

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen

Antikainen: Demarit taas kalliimman bensan asialla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










