
Cruz ja Rubio syyttävät Trumpia linjan löystymisestä maahanmuuttopolitiikassa
Detroitissa pidettyyn Fox Newsin televisioituun vaaliväittelyyn osallistuivat Donald Trump, Ted Cruz, Marco Rubio ja John Kasich. Suomen Uutiset seurasi väittelyä yhdessä neljän tuhannen republikaanin kanssa CPAC-konferenssissa.
Marco Rubio oli vitsaillut Donald Trumpin käsien koosta ja sai suoran vastauksen vinoiluunsa.
– Katsokaa näitä käsiä. Ovatko ne pienet kädet? Ja hän sanoi että jos käteni ovat pienet, jonkin muun pitää olla pientä. Voin vakuuttaa ettei siinä ole ongelmaa. Vakuutan, Trump sanoi.
Marco Rubio ja Ted Cruz haastoivat Trumpin sanan säilällä kuin yksissä tuumin. Seuraava tosipaikka esivaaleissa on 15. maaliskuuta, kun esimerkiksi Rubion kotiosavaltiossa Floridassa ja Kasichin osavaltiossa Ohiossa äänestetään.
Rubio huomautti että käytyjen esivaalien perusteella kaksi kolmasosaa äänestäjistä eivät ole tyytyväisiä Trumpin linjaan.
– Se johtuu siitä että emme voi antaa Abraham Lincolnin ja Ronald Reaganin puoluetta henkilölle, joka ei ole konservatiivi, Rubio sanoi Trumpista.
Fox News näytti useamman videon, joiden perusteella Trump on muuttanut mieltään keskeisistä kysymyksistä. Näitä ovat Afganistanin sotaan osallistuminen, pitäisikö Yhdysvaltain ottaa turvapaikanhakijoita Syyriasta ja valehteliko George W. Bush joukkotuhoaseista Irakissa.
– Minulla on hyvin vahva ydin. En ole koskaan tavannut menestyvää ihmistä, joka ei ole joustava, Trump vastasi syytökseen.
Rubio ja Cruz syyttivät Trumpia liiasta joustavuudesta maahanmuuttopoliitisissa näkemyksissään. He vaativat Trumpia julkaisemaan hänen The New York Times -lehden kanssa käymänsä luottamuksellisen keskustelun nauhan. Lehden toimittajien nimettömänä antamien väitteiden mukaan Trump sanoo nauhalla, että ei oikeasti aio rakentaa muuria Meksikon rajalle, vaan kyse on vain vaalipuheesta. Trump kieltäytyi julkaisemasta nauhaa vedoten keskustelun luottamuksellisuuteen.
– Donald ei ole suhtautunut vakavasti ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan. Hän ei ole osoittanut älyllistä kiinnostusta näihin erittäin vakaviin asioihin, Rubio syytti.
Trump vastasi sanomalla, että ”uskokaa minua, hän [Rubio] ei ole johtaja”.
– Minä todistan olevani suuri johtaja, Trump totesi.
– Häntä painostettiin politiikasta ja hän vastaa henkilökohtaisella solvauksella, Rubio vastasi Trumpille.
Vuoden 2012 presidenttiehdokas Mitt Romney vaati eilisessä puheessaan estämään Trumpin ehdokkuuden ja esitti ratkaisun: muiden ehdokkaiden on tuettava Rubiota Floridassa ja Kasichia Ohiossa. Näin kisa jatkuisi aina heinäkuun puoluekokoukseen asti.
– Mitt Romney on hyvä mies, mutta hän ei päätä kampanjastrategiastani, Kasich tyrmäsi Romneyn esityksen.
Kysyttäessä kaikki ehdokkaat lupasivat tukea republikaanien presidenttiehdokasta kuka hän onkaan ja lähtemättä kolmannen puolueen ehdokkaaksi.
CPAC-konferenssissa Fox Newsin vaaliväittelyä katsoneen yleisön perusteella konservatiivien suosituimmat ehdokkaat ovat järjestyksessä Ted Cruz, Donald Trump ja Marco Rubio. Trumpilla on runsaasti vastustajia ja hänen vastauksensa saivat usein osakseen buuauksia ja vihellyksiä. Rubiolla on eniten kannattajia nuorten ja Cruzilla itsensä uskonnolliseksi katsovien joukossa. Trump kerää politiikkaan ja poliitikkoihin syvästi pettyneiden tuen.
SIMON ELO
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Republikaaneissa viriää Donald Trumpin vastainen oppositio – ”Äänestäisin mieluummin Stalinia”
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.

Kokenut opettaja pohtii: Kaunistelevatko koulut maahanmuuttajatietojaan?
Mistä on kyse, kun koulun luokkahuoneissa näyttää olevan yli puolet maahanmuuttajia, mutta koulun tietojen mukaan heitä on vain kolmannes oppilaista?

SAK:n pääekonomistilla napit vastakkain kansanedustaja Vigeliuksen kanssa: ”Paljonko ehdottaisit veroja vielä korotettavaksi?”
SAK:n pääekonomisti Patrizio Lainàn mielestä korkea verotus ei vaikuta työmotivaatioon ollenkaan. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolueen 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on asiasta eri mieltä.















