
Uusi aika alkoi USA:ssa: Trumpin ”punakynä” tavoitti laittomasti maahan pyrkivät ja maan hallinnon DEI-ohjelmat
Presidentti Donald Trump aloitti vaalitaistelun aikana antamiensa lupausten lunastamisen ja allekirjoitti heti lähes 200 asetusta.
Presidentti Trump tapasi Pohjois-Carolinan matkallaan paikallisten päättäjien lisäksi kotinsa hurrikaanin vuoksi menettäneitä kansalaisia. / LEHTIKUVA
Donald Trump suuntasi ensimmäisen matkansa presidenttinä Yhdysvaltain luonnonkatastrofeista pahoin kärsineisiin Pohjois-Carolinan ja Kalifornian osavaltioihin. Byrokratia ei saa enää olla presidentin mielestä tuhojen korjaamisen esteenä ja paras ymmärrys tarvittavista toimista on aina lähinnä tuhoaluetta. Donald Trump on edelleen poliitikko, mutta nyt hän on myös toivon ääni ja koko kansan presidentti.
Hurrikaani Helene teki viime syksynä tuhojaan Pohjois-Carolinassa. Ainakin 104 ihmistä kuoli ja aineelliset vahingot ovat miljardiluokkaa. Presidentti Donald Trump päättikin aloittaa ensimmäisen matkansa virkaanastujaisten jälkeen juuri Amerikan hurrikaanialueelta perjantaina paikallista aikaa.
Trump otti paikallisen yleisönsä sanoen ”te annoitte ennätyksellisen tukenne meille, nyt minä tuen vahvasti teitä”. Seuraavaksi Trump hyppäsikin puheessaan jo Kalifornian Los Angelesiin ja ihmetteli, ”miksi nämä laskevat miljoonia ja miljoonia gallonia vettä Tyynenmereen, jonkun pitäisi selittää se ja samalla heillä oli Los Angelesissa puutetta (sammutus)vedestä”.
Piikiteltyään Kalifornian päättäjät Trump pääsi asiaan, joka sekin liittyy viranomaisiin ja nyt kyseessä oli Yhdysvaltain hätätilavirasto FEMA. Presidentin mukaan ”olemme pettyneitä FEMA:an”, kyseinen virasto ei ole hänen mukaansa tehtäviensä tasalla ja se pitäisi mahdollisesti jopa lakkauttaa.
Trump luetteli joukoittain katastrofin jälkiselvittelyissä tapahtuneita asioita, joista hänen syyttävä sormensa osoitti hätätilavirastoa.
– Tämä ei ole hyväksyttävää, presidentti toisteli.
– FEMA on ollut erittäin suuri pettymys, valtava määrä rahaa, valtavan byrokraattinen ja valtavan hidas, Trump totesi ja epäili myös politikoinnilla olevan tekemistä asiain kanssa.
Valtion hätätilavirastoa ei hänen mukaansa välttämättä tarvita, katastrofit hoituisivat nopeammin kuntoon osavaltiotasolla omin voimin ja toimin.
– Pohjois-Carolina on pian taas voimissaan, ehompana kuin koskaan ennen, presidentti vakuutti ennen lähtöään läsnäolijoille.
Saavuttuaan Los Angelesiin Trump ilmoitti kaksi asiaa, jotka edesauttaisivat maastopalojen tuhojen raivausta demokraattien hallitsemassa osavaltiossa. Ensinnäkin osavaltion pitäisi muuttaa äänestyslakeja siten, että laittomasti maahan tulleet eivät enää saisi äänestää ja että jo aiemmin mainittu vesi pitäisi päästä virtaamaan kaupunkiin eikä mereen.
– Tämän jälkeen olisin paras presidentti, jonka Kalifornia on koskaan nähnyt, Trump sutkautti.
Kalifornian demokraattikuvernööri Gavin Newsom halasi Trumpia lentokentällä. Tapaaminen oli yllättävän sydämellisen oloinen siitä huolimatta, että Trump oli arvostellut Newsomia melkoisen railakkaasti maastopalojen tehottomasta hoidosta.
Trump saapui itse tuhoalueelle helikopterilla, lensi tulen hävittämien alueiden ylitse ja sai näin omin silmin kokonaiskuvan katastrofin laajuudesta.
– Se oli hirvittävää, presidentti kuvaili näkemäänsä hävitystä tulen runtelemalla Pacific Palisadesin alueella.
Trump otti lehdistötilaisuudessa paikallisella paloasemalla tilanteen valtiomiesmäisin ottein hallintaansa ja ilmoitti tekevänsä kaiken tarvittavan, jotta ihmiset pääsevät aloittamaan tuhoutuneiden kotiensa jälleenrakentamisen.
– Ei tarvitse odottaa 18 kuukautta, sanoisin 18 päivää riittää, presidentti lupasi.
Trump toi yllättäen esiin myös Suomen ja Itävallan esimerkkimaina, joissa maastopaloja pystytään torjumaan menestyksekkäästi.
– Tehkää kuten he ovat tehneet, presidentti opasti paikallisia.
Trump otti jälleen kantaa myös hätätilaviraston toimiin ja totesi, ”ettei FEMA toimi enää ja että kestää viikkoja, ennen kuin se edes saapuu paikalle”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Presidentti Donald Trump aloitti vaalitaistelun aikana antamiensa lupausten lunastamisen ja allekirjoitti heti lähes 200 asetusta.
Wall Street Journalin (WSJ) haastatteleman lähteen mukaan tulitaukosopimuksen ensimmäinen, kuusi viikkoa kestävä vaihe alkaa maanantaina 20.1. Republikaanien Donald Trump vannoo myös virkavalansa samana päivänä.
Runsas viikko aikaa Donald Trumpin virkaanastujaisiin. Peli kovenee ja uusi presidentti odottaa kärsimättömänä uuden aikakauden alkua. Yhdysvaltain hallinto on hermona, sillä kenelläkään heistä ei ole varmaa tietoa tulevasta - ja muutoksia on luvassa.
Mark Zuckerberg sanoo Trumpin valinnan olleen "kulttuurillinen käännekohta", jonka jälkeen on aika laittaa sananvapaus taas etusijalle. Hänen tekemänsä paljastukset siitä miten Facebook on tarkoituksella pyrkinyt sensuroimaan ja rajoittamaan keskustelua ovat hyvin mielenkiintoisia. Zuckerbergin mukaan viimeiset neljä vuotta ovat olleet someyrityksille erityisen vaikeaa aikaa, koska Yhdysvaltain hallitus on edistänyt sensuuria.
Viron heinäkuussa virkaansa astunut pääministeri Kristen Michal tunnetaan pragmaattisena poliitikkona. Keskeistä Virolle on turvallisuuspolitiikka ja puolustuskyky. Tätä opettaa Euroopalle myös Donald Trump.
Donald Trump voitti vaalit, koska amerikkalaiset halusivat presidentin, joka puhuu kaikkien ihmisten arkea koskettavista asioista, kuten hintojen noususta ja laittomasta siirtolaisuudesta. Vastoinkäymisistä ja salamurhayrityksistä huolimatta Trump veti ikimuistoisen vaalikampanjan, joka oli paljon hauskempi, ihmisläheisempi ja koskettavampi kuin hänen kilpailijansa kampanja. Trumpin voitto merkitsee myös itsenäisen kansalaisjournalismin voittoa suurten mediayhtiöiden määräysvallasta. Trumpin valinta on jo heikentänyt Yhdysvaltain houkuttavuutta laittomien siirtolaisten silmissä.
Viikon suosituimmat
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.