

LEHTIKUVA
Eerola: Avointen pohjoismaisten rajojen ei pitäisi tarkoittaa rikollisten liikkumisen helpottamista
Ruotsalainen ekoterroristijärjestö iski yhdessä suomalaisten aateveljiensä kanssa Suomen eduskuntaa vastaan värjäämällä eduskuntatalon ja aiheutti mittaamattomat vahingot. Ruotsalaiset maahanmuuttajataustaiset rikollisjärjestöt ovat jo saaneet jalansijaa Tanskassa ja pyrkivät saamaan sitä Suomessakin. Pohjoismaiden neuvoston istuntoon Reykjavikissä osallistuva perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola esitti huolensa asiasta Ruotsin pääministerille.
Pohjoismaiden neuvoston istunto on parhaillaan käynnissä Islannin Reykjavikissä. Kansanedustaja ja lakivaliokunnan puheenjohtaja Juho Eerola mainitsi asiasta Ruotsin pääministeri Ulf Kristerssonille:
– Meillä täällä Pohjoismaiden neuvostossa on pitkään ollut tavoitteena rajaesteiden poistaminen Pohjoismaiden väliltä. Tämän ei kuitenkaan pitäisi tarkoittaa rikollisten liikkumista rajojen yli Pohjoismaasta toiseen.
Rajat ylittävää rikollisuutta ehkäistävä
Eerola mainitsi ekoterroristijärjestön iskun ja huolensa etenkin ruotsalaisten maahanmuuttajataustaisten rikollisjärjestöjen levittäytymisestä avointen rajojen yli.
– Miten voimme ehkäistä rajat ylittävää rikollisuutta maittemme välillä? Eerola kysyi.
Vapaus ja avoimuus vaarassa jäädä historiaan
Pääministeri Kristersson huomautti, että Pohjoismaiden välillä pitkään vallinnut vapaus ja avoimuus ovat tosiaan vaarassa jäädä historiaan, ellemme saa pysäytettyä rajat ylittävää rikollisuutta. Hän myös tunnisti Eerolan kuvailemat ongelmat ja painotti:
– Ruotsin puolesta haluan sanoa, että emme halua harjoittaa vientiä rikollisuudellamme, vaan haluamme pysäyttää sen.
Kristersson toivoo tiivistä pohjoismaista yhteistyötä rikollisuuden nujertamiseksi, jotta voimme säilyttää avoimuuden ja vapauden Pohjoismaiden välillä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajat ylittävä rikollisuus maahanmuuttajataustaiset katujengit pohjoismainen yhteistyö ekoterrori avoimet rajat Ulf Kristersson Pohjoismaat Pohjoismaiden neuvosto Juho Eerola
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kaksi Dödspatrullen-jengin jäsentä tuomittiin Uppsalassa seitsemän vuotta sitten tapahtuneesta murhasta

Joka kolmas jengirikollinen omistaa Ruotsissa yrityksen tai istuu sen hallituksessa

Oman turvapaikkapolitiikkansa kaaokseen ajanut Saksa etsii ratkaisumalleja Hollannista ja Pohjoismaista
Saksassa vaaditaan muutosta yhteiskunnallisia jännitteitä synnyttävään hallitsemattomaan maahantuloon ja siirtolaispolitiikkaan. Mallia etsitään nyt myös Hollannista ja Pohjoismaista.

Megamoskeijan rakentaminen puhuttaa Ruotsissa – “Tukholmaan ei tarvita terroristien lastentarhaa”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.















