Artikkeli kuva

Eerola uudesta puheenjohtajasta: ”Jussi saa kannatuksen taas nousuun”

11.06.2017 |14:28

Kansanedustaja Juho Eerola näkee, että uudistunut puoluejohto, etenkin Jussi Halla-ahon valinta nostaa välittömästi perussuomalaisten kannatusta.

– Jussi ei ole kompromissien mies. Hän tulee kotimaan politiikan ja samalla hallituksen ulkopuolelta, mikä saattaa myös olla etu. Vaikka perussuomalaiset ovat saaneet paljon hyviä uudistuksia läpi, osalle kannattajakunnasta hallitus on ollut pettymys.

Maahanmuuttopolitiikan kiristykset ovat tunnetusti tärkeä kysymys perussuomalaisten äänestäjäkunnassa.

– Maahanmuuttopolitiikka on ollut aina perussuomalaisten asialistalla, mutta nyt se ehkä nousee vielä enemmän toiminnan keskiöön. Kannattaa muistaa, että monilla meidän kaltaisilla puolueilla Euroopassa maahanmuuttopolitiikka on ykkösteemojen joukossa.

Juho on tyytyväinen myös Riikka Slunga-Poutsalon jatkopestiin puoluesihteerin tehtävässä.

– Nyt kun puoluejohto uudistuu näin paljon, niin Riikka edustaa siinä jatkuvuutta. Riikka myös aina tietää, missä puoluetoimiston avaimet ovat, jos jollakin sattuisi olemaan asiassa epäselvyyttä, Juho vitsailee.

Juho heittää kesällä muutaman keikan Suuri Tuntematon -bändinsä kanssa. Hallintovaliokunnan työskentely kuitenkin jatkuu myös pitkälle kesään.

– Muun muassa sote-uudistus teettää työtä, joten valiokunta joutuu sen vuoksi kokoontumaan monta kertaa.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää