Artikkeli kuva

Eerola uudesta puheenjohtajasta: ”Jussi saa kannatuksen taas nousuun”

11.06.2017 |14:28

Kansanedustaja Juho Eerola näkee, että uudistunut puoluejohto, etenkin Jussi Halla-ahon valinta nostaa välittömästi perussuomalaisten kannatusta.

– Jussi ei ole kompromissien mies. Hän tulee kotimaan politiikan ja samalla hallituksen ulkopuolelta, mikä saattaa myös olla etu. Vaikka perussuomalaiset ovat saaneet paljon hyviä uudistuksia läpi, osalle kannattajakunnasta hallitus on ollut pettymys.

Maahanmuuttopolitiikan kiristykset ovat tunnetusti tärkeä kysymys perussuomalaisten äänestäjäkunnassa.

– Maahanmuuttopolitiikka on ollut aina perussuomalaisten asialistalla, mutta nyt se ehkä nousee vielä enemmän toiminnan keskiöön. Kannattaa muistaa, että monilla meidän kaltaisilla puolueilla Euroopassa maahanmuuttopolitiikka on ykkösteemojen joukossa.

Juho on tyytyväinen myös Riikka Slunga-Poutsalon jatkopestiin puoluesihteerin tehtävässä.

– Nyt kun puoluejohto uudistuu näin paljon, niin Riikka edustaa siinä jatkuvuutta. Riikka myös aina tietää, missä puoluetoimiston avaimet ovat, jos jollakin sattuisi olemaan asiassa epäselvyyttä, Juho vitsailee.

Juho heittää kesällä muutaman keikan Suuri Tuntematon -bändinsä kanssa. Hallintovaliokunnan työskentely kuitenkin jatkuu myös pitkälle kesään.

– Muun muassa sote-uudistus teettää työtä, joten valiokunta joutuu sen vuoksi kokoontumaan monta kertaa.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
4.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää