

Wikipedia
Elämmekö politikoivien elintarvikkeiden aikakautta? Ben & Jerry’s -jäätelöbrändi syyttää Bidenin hallintoa sodan lietsomisesta Ukrainassa, suututtaa kansainvälisen yleisön
Vasemmistolaisesta brändiaktivismistaan tunnettu amerikkalainen jäätelöbrändi Ben & Jerry’s julkaisi Twitterissä päivityksen, jossa se syyttää Bidenin hallintoa sodan lietsomisesta ja vaatii toimimaan rauhan puolesta. Yhtiö julistaa, ettei ole mahdollista samaan aikaan varautua sotaan ja pyrkiä ennaltaehkäisemään konfliktia. Menneellä viikolla Yhdysvallat päätti lähettää 3 000 sotilasta Eurooppaan Nato-maiden tueksi. Päätöksen takana oli Venäjän massiivinen joukkojen keskitys Ukrainan vastaiselle rajalle. Venäläisjoukkoja kerrotaan olevan rajalla kymmenistätuhansista yli sataan tuhanteen. Amerikkalaisbrändi sai viikonlopun aikana moitteita ympäri maailmaa.
Amerikkalainen jäätelöbrändi Ben & Jerry’s hämmentää sosiaalisessa mediassa syyttämällä presidentti Joe Bidenin hallintoa sodan lietsomisesta Ukrainassa.
Viime perjantaina yhtiön virallinen Twitter-tili julkaisi päivityksen:
”Ei ole mahdollista samaan aikaan ennaltaehkäistä ja valmistautua sotaan. Pyydämme presidentti Bidenia purkamaan jännitteitä ja työskentelemään rauhan eteen sen sijaan, että hän valmistautuisi sotaan. Tuhansien amerikkalaissotilaiden lähettäminen Eurooppaan vastatoimena Venäjän uhkaaville toimille Ukrainassa on vain puhaltamista sodan liekkeihin.”
You cannot simultaneously prevent and prepare for war. ⁰⁰We call on President Biden to de-escalate tensions and work for peace rather than prepare for war. ⁰⁰Sending thousands more US troops to Europe in response to Russia’s threats against Ukraine only fans the flame of war.
— Ben & Jerry's (@benandjerrys) February 4, 2022
Yhtiön poliittinen julistus sai tylyn vastaanoton kansainväliseltä yleisöltä puoluekantaan katsomatta. Päivitys keräsi nopeasti tuhansittain kommentteja.
Viron entinen presidentti Toomas Hendrik Ilves kuittaili humoristisesti: ”Vegetiuksen 1700 vuotta vanhan klassikkovaroituksen ’Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan’ heittää valtaistuimeltaan… Ben&Jerry’s -jäätelö.”
Ruotsin moderaattipuolueen Tobias Billström kommentoi: ”Yksi syy lisää olla ostamatta tuotteitanne. Se, että tuette tapaa, jolla Venäjä kiusaa naapureitaan on sekä typerää että vaarallista. Pysykää jäätelössä ja jättäkää politiikka muille.”
National Review -lehden vanhempi toimittaja Jay Nordlinger tylytti: ”Maailmassa on monta rukouksen aihetta. Listani kärjessä on kuitenkin se, että ihmiset oppisivat edes alkeellisella tasolla, mitä uhka tarkoittaa. Muuten on vastuussa loputtomista ikävyyksistä.
Entinen Brexit-puolueen europarlamentaarikko Christina Jordan vitsaili: ”Aivojen jäätyminen. Jäätelö voi saada sen aikaan.”
Ihmiset ympäri maailmaa ovat ymmällään, että amerikkalaisbrändi vie huomion pois Venäjän uhittelusta ja valitsee kritiikkinsä kohteeksi ensisijaisesti Yhdysvallat. Alkuvuoden aikana maailmalla on kasvanut pelko Venäjän suurhyökkäyksestä Ukrainaan, eikä Putin ole osoittanut halua jännitteiden purkamiseen.
Viime keskiviikkona Pentagon ilmoitti Yhdysvaltojen päätöksestä lähettää 3 000 sotilastaan vahvistukseksi Nato-maihin Puolaan, Saksaan ja Romaniaan. Päätöksen taustalla oli Venäjän massiivinen joukkojen keskittäminen Ukrainan rajalle. Lähteestä riippuen venäläissotilaita kerrotaan olevan rajalla kymmeniätuhansia, jopa yli sata tuhatta.
Jäätelöbrändin linjauksessa ihmetystä herättää myös se, miksi elintarvikeyritys näkee tehtäväkseen sotkeutua valmiiksi kireään maailman turvallisuuspoliittiseen keskusteluun. Toisaalta länsimaissa on viime vuodet ylistetty yritysten brändiaktivismia ”yhteiskuntavastuun” nimissä.
Brittiläisen monialayhtiö Unileverin omistama amerikkalaisbrändi Ben & Jerry’s on ollut poliittisten provokaatioiden edelläkävijä jo vuosikausien ajan Firma on kuuluttanut tukeaan Occupy Wall Street -liikkeelle ja Black Lives Matter -liikkeelle sekä julistanut vastarintaa Donald Trumpille. Viime syksynä jäätelöbrändin Twitter-tili kommentoi myös Rittenhouse-oikeudenkäyntiä ja kutsui amerikkalaista oikeusjärjestelmää rasistiseksi.
Yhdysvaltojen jyrkkä politiikan ja kulttuurin polarisaatio voi selittää firman provosoivaa brändiaktivismia. Kun poliittiset jakolinjat tunkeutuvat elämän eri osa-alueille, firma on nähnyt vasemmistolaiselle kohderyhmälle flirttailussa markkinointipotentiaalia. Suurelle ja epäpoliittisemmalle yleisölle tämä ei ole vielä ollut ongelma. Venäjämieliseksi tulkittu brändiaktivismi on nyt ylittänyt uuden rajan ja suututtanut jopa alkuperäistä vasemmistolaistakin kohderyhmää.
Tuore kohu voi saada länsimaiset vaikuttajat arvioimaan uudestaan yritysten yhteiskuntavastuun ja brändiaktivismin ihanteita. Vastuullisuudesta on ollut tapana ajatella idealistisesti ja ylevästi. Kun yrityksiltä on toivottu ”yhteiskunnallista aktiivisuutta” erityisosaamisensa ulkopuolelta, kaikkea ei ole välttämättä sanottu ääneen. Yrityksiltä on toivottu tukea ja rahoitusta juuri omille agendoille. Vastuullisuushuumassa on voinut unohtua, että maailmaan mahtuu erilaisia poliittisia näkemyksiä.
Varsinkin brändiaktivismia ylistäneille vastuullisuuskonsulteille on voinut selvitä karu totuus myös siitä, ettei jäätelöfirman markkinointiosastolla välttämättä olekaan länsimaisen geopolitiikan ja sotatieteiden asiantuntijoita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Brändiaktivismi Toomas Hendrik Ilves Tobias Billström Jay Nordlinger Christina Jordan Occupy Wall Street Politikoivat elintarvikkeet yhteiskuntavastuu Black Lives Matter Donald Trump Ukraina Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
















