Artikkeli kuva

Heikki Saukkomaa

Espanjalta tyly ”ei” Katalonian itsenäisyysäänestykselle

25.02.2014 |17:02

Espanjan parlamentin alahuone äänesti torstaina Katalonian itsenäisyyttä koskevan kansanäänestyksen nurin selvin luvuin 272-43. Parlamentti katsoi itsenäisyysäänestyksen perustuslain vastaiseksi. Äänestyksen katsottiin myös polkevan niiden espanjalaisten oikeuksia, jotka eivät asu Kataloniassa.

Katalonia ilmoitti, että kyseessä ei olisi Espanjan perustuslain vastainen kansanäänestys, vaan pikemminkin kansalaiskysely. Kysely on määrä toteuttaa 9. marraskuuta kuluvaa vuotta. Analyytikoiden mukaan parlamentin äänestys tuskin estäää katalonialaisten itsenäisyyspyrkimyksiä.

Asiasta kertoi The Wall Street Journal.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää