Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Etelä-Karjala säästää ambulansseista: Ensihoitoon miljoonan euron leikkaukset – SDP, kokoomus ja keskusta ajoivat päätöksen läpi

11.12.2025 |14:05

Etelä-Karjalan hyvinvointialue tekee miljoonan euron leikkaukset ensihoitopalveluihin. SDP, kokoomus ja keskusta hyväksyivät ratkaisun enemmistönsä turvin aluevaltuustossa. Ainoastaan perussuomalaisten valtuustoryhmä vastusti ensihoidon leikkauksia talousarvion käsittelyssä.

Etelä-Karjalan hyvinvointialue (Ekhva) säästää ensi vuonna ensihoidosta miljoona euroa. Päätös syntyi SDP:n, kokoomuksen ja keskustan johdolla, joilla on enemmistö 59-paikkaisessa aluevaltuustossa.

Perussuomalaisten nelihenkinen valtuustoryhmä esitti ainoana ryhmänä hyvinvointialueen talousarvion palauttamista valmisteluun ja että ensihoitoon ei kohdistuisi leikkauksia.

– Olimme ainut valtuustoryhmä, joka äänesti sen puolesta, että ensihoidosta ei leikattaisi. Kaikki muut valtuustoryhmät äänestivät sen pohjaesityksen mukaan, että leikataan myös ensihoidosta, perussuomalaisten varavaltuutettu Lauri Laitinen kertoo.

Aluevaltuustossa SDP:llä on 17, kokoomuksella 14 ja myös keskustalla 14 paikkaa. Muilla puolueilla on yksittäisiä luottamushenkilöitä.

– Itsehallintomme mahdollistaa sen, että 37 miljoonan säästöpaketista, jossa ensihoidon osuus on miljoona euroa, olisi vastaava raha saatu revittyä jostain muualta, Laitinen katsoo.

SDP ja keskusta unohtivat luoneensa sote-uudistuksen

Nykyhallitus panostaa hyvinvointialueisiin ja antaa niille ensi vuonna rahaa yhteensä 27,1 miljardia euroa.

Hyvinvointialueet ovat vastuussa taloudestaan, ja kipeitä säästöpäätöksiä on tehty talouden kuntoon saamiseksi.

Laitisen mukaan Ekhvan kokouksessa kukaan ei suostunut myöntämään ääneen, mitkä puolueet sote-uudistuksen panivat alulle.

– Erityisesti keskustan ja SDP:n valtuutetut julistivat, että pitäisi mennä bussilla eduskunnan portaille osoittamaan mieltä rahoitusmallia vastaan.

– Pidin itse puheenvuoron, että tulen mielelläni mukaan vastustamaan teidän puolueidenne laatimaa rahoitusmallia ja ylipäätään sote-uudistusta, Laitinen kertoo.

Myös kokoomuksessa oltiin leikkausten puolella.

– Kokoomuksessa pääosin suhtauduttiin asiaan niin, että myös ensihoidosta pitää leikata osana säästökokonaisuutta, Laitinen selvittää.

Säästö uhkaa hidastaa hätäpotilaiden avunsaantia

Ensihoidon miljoonasäästö tarkoittaa kahden tai kolmen ympärivuorokautisen ambulanssin muuttamista päivätoimiseksi Etelä-Karjalassa.

Laitinen arvioi, että todennäköisesti ambulansseja ei karsita ensimmäiseksi kaupungeista vaan pienistä ympäryskunnista.

– Niissä välimatkat ja tavoittamisajat ovat entuudestaan pitkiä, joten ne tulevat paisumaan entisestään, hän sanoo.

Ambulanssipalvelujen karsiminen uhkaa hidastaa hätätilapotilaiden avunsaantia.

– Maaseudulla tai pienissä kunnissa asuvan apu tulee viivästymään aika pahasti ilta-aikaan, ellei yksiköitä aleta sijoittelemaan uusiksi, Laitinen toteaa.

Vanhat puolueet haluavat pitää hillotolppansa

Perussuomalaisten valtuustoryhmä esitti Ekhvan kokouksessa, että puolueille maksettava ryhmäraha olisi lopetettu kokonaan.

– Sillä tavalla olisi voitu ehkä säästää viidestä kuuteen työpaikkaa hyvinvointialueella, mutta valtuusto äänesti ylivoimaisesti sitä vastaan, Laitinen harmittelee.

Hänen mukaansa suurimpien valtuustoryhmien puheenvuoroissa yritettiin perustella, miksi niiden on tärkeää saada ryhmärahaa omaan toimintaansa.

– Olisi ollut eteläkarjalaisille hoitajille solidaarisuuden osoitus, jos ryhmärahasta olisi luovuttu, Laitinen sanoo.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä

08.12.2025 |11:21
10.
Suomen uutiset logo

Päättyykö punavihreä tyrannia Euroopan parlamentissa? – Kansalliskonservatiivit tarjoavat vaihtoehdon taloutta rapauttaneelle vasemmistopolitiikalle

05.12.2025 |10:07

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää