

LEHTIKUVA/KUVITUKUVA
EU:n elpymispaketin ratifiointiin hoputetaan – EU-velan selkeä takaisinmaksusuunnitelma loistaa poissaolollaan
Kovin moni eurooppalainen taho patistaa kaikkia EU-maita ratifioimaan EU:n elpymispaketin. EU-velan takaisinmaksulle ei ole kuitenkaan selkeää suunnitelmaa. Ajatuksena on kerätä jonkinlaisia veroja, mutta kun niistä aikanaan päätetään, voivat riidat johtaa umpikujaan. Aiheesta uutisoi Politico.
Valtionvelan takaisinmaksuun käytetään verovaroja ja se johtaa lähes poikkeuksetta poliittiseen vääntöön. Ajatellaan, että verojen tulisi kohdentua mielummin naapurille kuin että joutuisi itse kaivamaan kuvettaan.
Sen vuoksi on yhtä lailla odotettavaa, että 27 jäsenmaan kesken muodostuu syviä ristiriitoja eri verovaihtoehtojen kanssa. Ongelmallista on, ettei EU:ssa olla laadittu selkeää takaisinmaksusuunnitelmaa.
Elpymisväline koostuu lahjoituksista ja velasta. Jokaisen jäsenmaan tulisi maksaa nostamansa velkaosuus itse takaisin, mutta lahjoitusosasta muodostuva velka jää väkisin EU:n harteille.
Nimet äkkiä vekseliin
Velan nostaminen ilman takaisinmaksusuunnitelmaa on taloudellisesti vastuutonta toimintaa. Eurooppalaisilla johtajilla tuntuu kuitenkin olevan hirmuinen hinku saada kaikkien nimet vekseliin.
Esimerkkeinä mainittakoon nyt EU:n budjettikomissaari Johannes Hahn, Saksan ja Ranskan valtiovarainministerit sekä Euroopan keskuspankin pääjohtaja Christine Lagarde.
Voi olla, ettei takaisinmaksusuunnitelmaa olla tehty potentiaalisten riitojen vuoksi.
Riitoja unionin sisällä tai ulkomaiden kanssa
EU-velan takaisinmaksussa esillä ovat olleet eräänlainen saastevero eli päästömaksujen kiristäminen, digivero ja hiilitullit. Politico arvelee, että esimerkiksi päästöihin nojaava takaisinmaksu aiheuttaa vastarintaa esimerkiksi Puolassa ja Portugalissa. Energiantuotanto kallistuisi, mikä näkyisi kotitalousten ja yritysten sähkölaskuissa nousevasti.
Digivero voisi suututtaa Yhdysvallat. Presidentti Joe Biden on laajentanut verotusideaa kaikkiin suuryrityksiin, ettei puhdas digivero osuisi vain yhdysvaltalaisiin teknologiajätteihin. Yhdysvallat on EU:lle tärkeä kauppakumppani ja yhdysvaltalaisyrityksiin kohdennetut verot voivat johtaa eräänlaisiin kostotoimenpiteisiin.
Hiilitullit osuisivat puolestaan laajalti Kiinaan. Kauppasuhteet voisivat kärsiä samalla tavalla kuin digivero Yhdysvaltojen kanssa.
Velkaa velan takaisinmaksuun?
Entä mitä tapahtuisi, jos EU-maat eivät pääse keskenään sopuun takaisinmaksusuunnitelmasta? Olisi varsin outoa ajatella EU:n jättävän tällöin elpymisvälineestä koituvan velan maksamatta.
Velan takaisinmaksuun jouduttaisiin tällöin nostamaan uutta velkaa. Suomessa hallituspuolueet ovat topakasti tähdentäneet, että elpymisvälineen vuoksi muodostuva EU-velka on ehdottoman kertaluonteinen.
Tätä lupausta hallituspuolueet eivät voi taata ilman takaisinmaksusuunnitelmaa. Sen vuoksi olisi erittäin tärkeää, että EU:lla on esittää yksityiskohtainen takaisinmaksusuunnitelma ennen kuin eduskunta voisi millään muotoa laittaa puumerkkiään EU-vekseliin.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Jos Suomea on uhkailtu EU:n suunnalta, olisi syytä kertoa kaikille, kuka uhkauksen on esittänyt

Talousprofessori Matti Virén: Missä ovat korvaavat elinkeinot niiden tilalle, joita hallituksen ilmastotoimilla ajetaan alas?

Elvytyspaketin kaataminen olisi jättipalvelus EU:lle – katso Rami Lehdon ja Juhani Huopaisen videohaastattelu

Perussuomalaiset tukee kansalaisaloitetta kansanäänestyksen järjestämisestä elpymispaketista: ”Kansanäänestyksen järjestäminen on kansalaisille tärkeä asia”
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









