

LEHTIKUVA
Kokoomuksen Mykkänen pelotteli Venäjällä ja Kiinalla sekä EU:n hajoamisella, jos elvytyspaketti kaadetaan – Purra: ”Miksi ette sitten äänestä paketin puolesta?”
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen selitti eilen MTV:llä ryhmänsä venkoilua EU-elvytyspakettia koskevassa äänestyksessä. Mykkäsen mukaan kokoomus ei voi ottaa vastuuta paketista. Perussuomalaisten Riikka Purralle kansanedustajakollegan selitykset eivät menneet läpi. – Kokoomuksen oppositiopolitiikka on epäuskottavaa, Purra sanoi.
Kai Mykkäsen mukaan kokoomuksen eduskuntaryhmä tulee äänestämään tyhjää, kun eduskunta päättää elvytyspaketista.
– Me ollaan tilanteessa, jossa hallituksen neuvottelemassa sopimuksessa on pahoja valuvikoja. Me emme voi sitä kannattaa, Mykkänen sanoi eilen Jaakko Loikkasen vetämässä Asian ytimessä -ohjelmassa MTV:llä.
Mykkäsen ontot selitykset eivät mene läpi
Mykkänen vihjaili myös olevansa huolissaan Venäjän ja Kiinan Eurooppaan kohdistuvista pyrkimyksistä. Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtajalle Riikka Purralle kansanedustajakollega Mykkäsen selittelyt eivät menneet läpi.
– Kokoomuksen oppositiopolitiikka on epäuskottavaa. Tyhjän äänestäminen sataa vain hallituksen laariin. Sen sijaan, että uskallettaisiin ottaa kantaa elvytyspaketin puolesta, niin tällainen tyhjä kanta ei ole millään tavalla järkevä. Toki se on eräänlainen poliittinen valinta, jolla yritetään tasapainoilla erilaisten kantojen välillä, Purra kuittasi.
Mykkäsen mielestä perussuomalaisten torjuva linja tarkoittaa vastuun ottamista siitä, että EU alkaisi hajota.
– Miksi te ette sitten äänestä elvytyspaketin puolesta? Purra kysyi Mykkäseltä.
Mykkänen toisti useaan kertaan kuullut lauseet siitä, että kokoomus ei halua ottaa vastuuta hallituksen neuvottelemasta paketista.
PS saa taakseen myös muiden puolueiden edustajia
Elvytyspaketti kuitenkin hajottaa kokoomuksen rivejä, sillä huhujen mukaan ainakin kolme kokoomusedustajaa olisi äänestämässä elvytyspakettia vastaan. Ainakin kansanedustaja Wille Rydman on jo kertonut aikeistaan myös julkisesti.
Perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien ei-äänet eivät vielä riitä kaatamaan elvytyspakettia. Purra kuitenkin vakuutti, että perussuomalaiset neuvottelee eri foorumeilla ja kasaa painetta sen puolesta, että mahdollisimman moni keskustan ja kokoomuksen kansanedustaja, jotka eivät EU-elvytystä kannata, kääntyvät äänestämään perussuomalaisten linjan mukaisesti.
Purra korostaa, että perussuomalaiset eivät kyseenalaista elvyttämisen merkitystä koronasta toipumisessa.
– Tarkoituksenmukaista ei kuitenkaan ole, että suomalainen veronmaksaja – kerta toisensa jälkeen – kustantaa Etelä-Euroopan holtitonta taloudenpitoa tai rahoittaa kilpailijamaita, Purra selvensi.
Paketti olisi pitänyt kaataa jo viime kesänä
Purra ei usko elvytyspaketin kaatumisesta seuraavan dramaattisia tai pitkäkestoisia markkinareaktioita – tai muitakaan isompia ongelmia.
– Elvytyspaketti olisi toki pitänyt kaataa jo viime kesänä, eikä neuvotteluissa olisi pitänyt edetä tähän pisteeseen. Perussuomalaiset kannattavat sitä, että jäsenvaltiot elvyttävät itse.
Mykkänen pelotteli, että elvytyspaketin torjuminen tässä vaiheessa ajaisi Suomen pitkään riitelyyn muiden EU-jäsenvaltioiden kanssa Kiinan ja Venäjän seuratessa tilannetta vieressä.
Aina voidaan kaivaa uusia selityksiä
Purran mukaan Suomen taloudellinen itsemääräämisoikeus ei voi olla vangittuna Mykkäsen esittämään ajattelutapaan.
– Toki voidaan aina löytää uusia selityksiä, miksi Suomen pitää jälleen suostua uusiin paketteihin. Mutta eikö nyt jo olisi syytä miettiä, onko tämä meidän etumme mukaista? Aina voidaan vetää Kiina-kortti tai Venäjäkortti.
– Euroopan ongelmat liittyvät pääasiassa nyt siihen, että EU-alueella eräillä jäsenvaltioilla ei ole edellytyksiä huolehtia omasta taloudestaan tai demokraattisesta kehityksestä, Purra muistutti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kekusta äänestys velkaunioni EU-elvytyspaketti Etelä-Eurooppa vastuunpakoilu veronmaksajat suomalaiset Kai Mykkänen Wille Rydman Riikka Purra perussuomalaiset hallitus talous Kokoomus eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tyhjänäänestäjä-kokoomukselle kaikkien aikojen höykytys – Peltokangas: ”yksi säälittävimpiä rupusakkeja eduskunnassa koskaan”

Perustuslakivaliokunta linjasi jo viime kesänä: ”Valtioneuvoston ei tule sitoutua edistämään tai hyväksymään unionin ehdotettua lainanottoa”

Taloustieteen emeritusprofessori Virén valtioneuvoston EU-elvytyspaketin saldosta: ”Suomeksi tämä tarkoittaa sitä, että elvytysvaikutus on nolla”

Veikko Vallin moittii hallituksen kolmatta kustannustukipakettia: Hallitus haluaa tukea Euroopan kilpailijamaita ennemmin kuin suomalaista yrittäjää

Ex-meppi Korhola vihjaa eroavansa kokoomuksesta, jos puolue pitää kiinni ryhmäkurista EU-elvytyspakettiäänestyksessä – ”Lupausten pitäminenkö olisi ennennäkemätön mainehaitta?”

Immonen: Vanhat puolueet paniikissa velkapaketin kohtalosta – ”Eduskunnan ei tule alistua EU:n uhkailulle”

Antikainen: Jos Suomea on uhkailtu EU:n suunnalta, olisi syytä kertoa kaikille, kuka uhkauksen on esittänyt

PS kyselytunnilla: Miten suomalainen hyötyy siitä, että se maksaa italialaisten hulppeat lapsilisät ja espanjalaisten lyhyemmän työviikon?

Kokoomuksen EU-tyhjäpäätös tyrmistyttää, Eija-Riitta Korhola harkitsee puolueen vaihtoa, aktiivit polttavat jäsenmaksujaan – kokoomusjohto arvelee kuitenkin palautteen olevan informaatiovaikuttamista
Viikon suosituimmat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää