

Tyhjänäänestäjä-kokoomukselle kaikkien aikojen höykytys – Peltokangas: ”yksi säälittävimpiä rupusakkeja eduskunnassa koskaan”
Tuntikaupalla tänään kokoustanut kokoomus päätyi heikoimpaan mahdolliseen ratkaisuun. Puolueen eduskuntaryhmän jäsenten on äänestettävä tyhjää Suomen itsemääräämisoikeutta olennaisesti rajoittavassa EU-tukipakettipäätöksessä. Näennäisen neurtaali päätös tarkoittaa tosiasiassa tukipaketin hyväksymistä. Nahjusmainen päätös on kirvoittanut voimakkaita reaktioita.
Kansanedustaja Mauri Peltokangas (ps.) ei säästele sanojaan:
”Suomen tulevaisuudelle tärkein äänestys on lähiaikoina eduskunnassa käsillä. Elvytyspaketti on suora tie velkaunioniin ja liittovaltioon.
Jos (kuten on uutisoitu) kokoomus äänestää muutamaa poikkeusta lukuunottamatta tyhjää voidaan sanoa, että kokoomuksen nykyinen eduskuntaryhmä on yksi säälittävimpiä rupusakkeja eduskunnassa koskaan!
Heidän mahdollinen mu***tomuutensa ratkaisee asian. Emme saa Suomelle tuhoisaa velkapakettia nurin.
Koti, uskonto ja isänmaa vaihtuu näin tapahtuessa todelliseen isänmaan petokseen.”
Kansanedustaja Kaisa Juuso (ps.) huomauttaa kokoomuksen antavan suurelle yleisölle kuvaa siitä, ettei se ota kantaa, mutta tosiasiassa juuri tyhjää äänestämällä takaa Suomen ajautumisen velkaunioniin.
Missä selkäranka?
Kansanedustaja Jenna Simula (ps.): ”Kokoomuksessa kannetaan taas oudosti sitä kuuluisaa vastuuta, ja äänestetään tyhjää eu-elpymispaketista, jolloin paketti menee hallituksen äänillä läpi. Olisivat edes suoraselkäisiä, ja äänestäisivät suoraan sen puolesta.”
Kokoomuksessa kannetaan taas oudosti sitä kuuluisaa vastuuta, ja äänestetään tyhjää eu-elpymispaketista, jolloin paketti menee hallituksen äänillä läpi. Olisivat edes suoraselkäisiä, ja äänestäisivät suoraan sen puolesta. 🤦🏼♀️
— Jenna Simula (@ainoahelmi) April 27, 2021
Kansanedustaja Mika Niikko (ps.): ”Ei löytynyt Kokoomukselta selkärankaa kaataa hallituksen huonoa elvytyspakettineuvottelua. Kaaos tulee kuulemma siitä jos Italia ei pääse Suomen veronmaksajien lompakolle.”
Ei löytynyt Kokoomukselta selkärankaa kaataa hallituksen huonoa #elvytyspaketti neuvottelua. Kaaos tulee kuulemma siitä jos Italia ei pääse Suomen veronmaksajien lompakolle. | Yle Uutiset | https://t.co/cnfF5hVfil https://t.co/RY07PjQXRe
— mikaniikko (@mikaniikko) April 27, 2021
Lakivaliokunnan puheenjohtaja Leena Meri (ps.) moittii ristiriitaa kokoomuksen tekojen ja puheiden välillä:
Perinteisesti @kokoomus on halunnut aina korostaa kuinka se rohkeasti uskaltaa ajaa asioita ja kantaa vastuuta. Eivät uskalla edes äänestää eduskunnassa ja painavat tyhjää = en osaa sanoa, ei ole kantaa, en uskalla ottaa vastuuta #velkaunioni #elpymisväline #liittovaltiopuolue
— Leena Meri (@leena_meri) April 27, 2021
”Pahin pettymys sitten Juha Sipilän”
Kansanedustaja Juha Mäenpää (ps.) kirjoittaa:
Nyt on ORPO olo. Ryhtiliike musertaa itsenäisyyttämme. Haluatko maksaa veroa Suomessa lisää että etelä-Euroopassa saadaan verotus pidettyä alhaisena?
Politiikassa suurin pettymykseni oli tähän päivään asti 2015 vaalien usko Juha Sipilän ja puheisiin.
– Tänään se kuitenkin ohitettiin selkeästi. Edesmennyt Kansallinen Kokoomus, nykyinen Kokoomus, on päättänyt äänestää tyhjää elvytyspaketin käsittelyssä. SUOMENNETTUNA tämä tyhjää äänestäminen tarkoittaa että Kokoomus puoltaa pakettia, joka on jo vastoin EU:n perussopimusta ja rikkoo EU:n omia sääntöjä, sekä ajaa Itsenäisen Suomen kohti liittovaltiota.
– Osa Kokoomuksen selkärankaisista kansanedustajista vastustaa pakettia ja monen varmaan tekisi mieli vastustaa sitä. Osoittakaa tukea vastustajille ja olkaa rohkeasti yhteydessä näihin muihin, ehkä sieltä muutama matelija saadaan nostettua ylös ryhtiin. Ryhtiliikkeestä kun joskus puhuivat.
Kansanedustaja Riikka Purra (ps.) kirjoittaa: ”Kannassamme EU:n lahja- ja velkapakettiin ei ole kyse poliittisesta pelistä vaan Suomen itsenäisyydestä, Suomen tulevaisuudesta, omista rahoistamme, omasta päätösvallastamme, omasta maastamme. Suomi, ei kikkailua, ei liittovaltiota.”
Strutsin pää hiekkaan
Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen (ps.) pui asiaa läpi Youtube-videolla. Sisältö ei varsinaisesti mairittele kokoomusta.
Kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) ja Ville Tavio (ps) tiivistävät tunnelmat somekuviin:
Tyhjän saa pyytämättäkin. #elpymispaketti #elvytyspaketti @kokoomus pic.twitter.com/IlptRx3s5x
— Vilhelm Junnila (@vilhelmjunnila) April 27, 2021
Tyhjän saa ilman Kokoomustakin pic.twitter.com/DZmzOorCLJ
— Ville Tavio (@VilleTavio) April 27, 2021
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Kokoomuksen hiljainen hyväksyntä EU-elpymispaketille kyseenalaistaa puolueen uskottavuuden vastuunkantajana

Ex-meppi Korhola vihjaa eroavansa kokoomuksesta, jos puolue pitää kiinni ryhmäkurista EU-elvytyspakettiäänestyksessä – ”Lupausten pitäminenkö olisi ennennäkemätön mainehaitta?”

Kokoomuksen Mykkänen pelotteli Venäjällä ja Kiinalla sekä EU:n hajoamisella, jos elvytyspaketti kaadetaan – Purra: ”Miksi ette sitten äänestä paketin puolesta?”

Kokoomuksen EU-tyhjäpäätös tyrmistyttää, Eija-Riitta Korhola harkitsee puolueen vaihtoa, aktiivit polttavat jäsenmaksujaan – kokoomusjohto arvelee kuitenkin palautteen olevan informaatiovaikuttamista

Kokoomuksen äänenkannattajasta poimittua: Kokoomus ehtii vielä torpata elvytyspaketin – Miksi rahat pitäisi kaataa varakkaille italialaisille?

Peltokangas kannustaa kansanedustajia äänestämään ei EU:n elvytyspaketille: ”Nyt päätetään Suomen tulevaisuudesta”

Näin kokoomus vedätti kannattajiaan: Salli joidenkin kansanedustajien äänestää vastaan – varmisti elvytyspaketin läpimenon eduskuntaryhmän enemmistöllä

Perussuomalaiset tyytymättömiä sisäisen turvallisuuden selontekoon: ”Vihervasemmiston ideologiahumppaa”

Meri: Suomen ja kuntien tie – velkaa ja veroja
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Vihreät nuoret poliitikot esittävät ilmaista rahaa maahanmuuttajille – Koponen: ”Se tie on nähty jo, ja tulokset ovat huolestuttavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden nuorten poliitikkojen esittämän ajatuksen perustulokokeilusta maahanmuuttajataustaisille Suomessa asuville. Koposen mukaan ajatus vastikkeettomasta rahasta ei-kansalaisille on talouden kannalta kestämätön ja yhteiskunnallisesti tuhoisa.

Aittakumpu: Milloin äärivasemmiston ja islamistien yhteys tunnustetaan myös Suomessa?
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu toteaa, että Ranskan väkivaltaiset mellakat eivät ole pelkkää taloudellisesta tyytymättömyydestä johtuvaa lukiolaisten mielenilmausta, vaikka Suomessa esimerkiksi Yle on toistuvasti koettanut luoda sellaista kuvaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













