

LEHTIKUVA
Ex-meppi Korhola vihjaa eroavansa kokoomuksesta, jos puolue pitää kiinni ryhmäkurista EU-elvytyspakettiäänestyksessä – ”Lupausten pitäminenkö olisi ennennäkemätön mainehaitta?”
Kokoomuksen entinen europarlamentaarikko Eija-Riitta Korhola kirjoittaa Uuden Suomen blogissaan, että EU:n elpymispaketti olisi voitu räätälöidä ilman unionin yhteisvelkoja. Hänen mukaansa näin ei tehty, koska yhteisvelalla unionia voidaan hivuttaa taas kohti fiskaaliunionia. Hän uskoo myös, että kokoomuksesta löytyy riittävä määrä paketin kaatamiseen – ja että eduskuntaryhmän pakottaminen paketin läpimenon varmistamiseksi voi johtaa jäsenten joukkopakoon.
Eija-Riitta Korhola hämmästelee puolueensa kipuilua EU:n elpymisvälineen tulevasta äänestyksestä. Kokoomuksen eduskuntaryhmä ilmoitti enemmistöpäätöksellä äänestävänsä tyhjää, mikä silottaisi ladun paketin läpimenolle. Kokoomus on moneen otteeseen todennut paketin olevan huono.
Ainakin kolme puolueen kansanedustajaa on ilmoittanut äänestävänsä pakettia vastaan. Korhola arvelee, että puolueesta löytyisi useampikin pakettia vastustavaa kansanedustajaa.
– Mitä kokoomus tekee? Itse uskon, että sen riveistä voi löytyä ne 13-20 jäsentä, jotka tarvitaan kaatamaan paketti, Korhola kirjoittaa.
”Tämä on uskomatonta soopaa”
Perustuslakivaliokunnan kannan mukaan elpymisväline tarvitsee läpimennäkseen eduskunnassa kahden kolmasosan enemmistön.
– Heti päätöksen jälkeen alkoikin valtava rummutus: sanottiin, ettei Eurooppa-myönteinen kokoomus voi persuilla ja kaataa pakettia. [Kokoomuksen istuva meppi] Sirpa Pietikäinen julisti hirveäksi häpeäksi, jos Suomi jää ulkopuolelle, Korhola hämmästelee.
Korhola muistuttaa, että perussuomalaisten ohella kristillisdemokraatit ja Liike Nyt pitävät yhteisvelkaan perustuvaa elvytyspakettia niin huonona, että äänestänevät sitä vastaan.
– Nyt uhataan, että elvytyspaketin hylkääminen jossakin jäsenmaassa johtaisi ennennäkemättömään mainehaittaan ja poliittiseen paineeseen kyseiselle jäsenmaalle. Tämä on uskomatonta soopaa, Korhola kirjoittaa.
Korhola ihmettelee, miksi vaalilupausten pitäminen voi tuoda minkäänlaista mainehaittaa.
– Jokainen eduskuntapuolue kaksi vuotta sitten ennen vaaleja vakuutti, ettei suostu sellaiseen EU-kehitykseen, jossa mennään yhteisvelkaan. Yksikään puolue ei näin ollen ole saanut mandaattia nyt rakennettavaan fiskaaliunioniin, hän pamauttaa.
Suunnitelma B uupuu aina
EU:n ”omien varojen” (käytännössä EU-verojen) käyttöönotto vaatii jokaisen jäsenmaan hyväksynnän. Tätä tarvitaan elpymisvälineeseen. Elpymisväline on vielä sidottu EU:n monivuotiseen budjettiin.
EU:lla ei ole tälläkään kertaa vaihtoehtoista suunnitelmaa, mikäli elpymispaketti todellakin kaatuisi jonkun tai useamman jäsenmaan vastustukseen. Toisin sanoen EU ei taaskaan ole valmistautunut millään tavoin siihen mahdollisuuteen, ettei paketti välttämättä toteudu.
Sitä voi pitää kelvottomana varautumisena ja huonona politiikkana, eikä suinkaan jonkun jäsenmaan vikana. Vaikuttaisikin siltä, että suunnitelma B:n uupuminen on taktista peliä, jolla voidaan kiristää jäsenmaita täysin järjenvastaisiin sitoumuksiin – yhä uudelleen ja uudelleen.
Korhola valmis jättämään puolueen
Korhola kirjoittaa Twitterissä nähneensä puolueensa meppien painostavan kansanedustajia olla torppaamatta elpymispakettia. Hän kirjoittaa lisäksi, että mikäli kokoomus pakottaa kansanedustajia äänestämään elvytyspaketista tietyllä tavalla, on hän jättämässä puolueen monen muun lisäksi.
Jos @kokoomus pakottaa kansanedustajia tässä asiassa, meitä on liian monta jotka jättävät hyvän ja kehityskelpoisen puolueen. https://t.co/oc0vdiNSN8
— Eija-Riitta Korhola (@ER_Korhola) April 27, 2021
Kokoomuksen kansanedustaja Ville Kaunisto kirjoitti puolitoista vuotta sitten niin ikään Twitterissä, että oppositiosta voi todellakin vaikuttaa. Nyt vaikutusmahdollisuus on hyvin konkreettista. Nähtäväksi jää, miten puolue tätä vaikutusvaltaansa käyttää.
Kuka sanoi ettei oppositiosta voi vaikuttaa! Hallitus on vihdoin tullut Kokoomuksen linjalle ja on poistamassa turpeen veroedun. Hyvä @kokoomus ! Hienoa hallitus. https://t.co/fU3MOWZYyZ
— Ville Kaunisto (@VilleKaunisto) October 3, 2019
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tyhjänäänestäjä-kokoomukselle kaikkien aikojen höykytys – Peltokangas: ”yksi säälittävimpiä rupusakkeja eduskunnassa koskaan”

Kokoomuksen Mykkänen pelotteli Venäjällä ja Kiinalla sekä EU:n hajoamisella, jos elvytyspaketti kaadetaan – Purra: ”Miksi ette sitten äänestä paketin puolesta?”

Antikainen: Kokoomuksen hiljainen hyväksyntä EU-elpymispaketille kyseenalaistaa puolueen uskottavuuden vastuunkantajana

Kokoomus äänestämässä tukipaketista tyhjää hallituksen takuumiehenä, Tytti Tuppurainen puolestaan väläytteli jo ajatusta, että perustuslakivaliokunnalla voitaisiin pyyhkiä pöytää

Ex-meppi Eija-Riitta Korhola uskoo Suomen voivan kaataa tarvittaessa vaikka yksin EU:n elpymisvälineen

Immonen: Vanhat puolueet paniikissa velkapaketin kohtalosta – ”Eduskunnan ei tule alistua EU:n uhkailulle”

Antikainen: Jos Suomea on uhkailtu EU:n suunnalta, olisi syytä kertoa kaikille, kuka uhkauksen on esittänyt

PS kyselytunnilla: Miten suomalainen hyötyy siitä, että se maksaa italialaisten hulppeat lapsilisät ja espanjalaisten lyhyemmän työviikon?

Kokoomuksen EU-tyhjäpäätös tyrmistyttää, Eija-Riitta Korhola harkitsee puolueen vaihtoa, aktiivit polttavat jäsenmaksujaan – kokoomusjohto arvelee kuitenkin palautteen olevan informaatiovaikuttamista
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











