

Kai Mykkänen ja Petteri Orpo. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Kokoomus äänestämässä tukipaketista tyhjää hallituksen takuumiehenä, Tytti Tuppurainen puolestaan väläytteli jo ajatusta, että perustuslakivaliokunnalla voitaisiin pyyhkiä pöytää
Perustuslakivaliokunnan päätös edellyttää EU-tukipaketille kahden kolmasosan enemmistöä ensi kuun eduskuntaäänestyksessä sai aikaan hetkellisiä paniikkireaktioita hallituksessa. Paketissa on määrä lähettää miljardeja euroja suomalaisten verorahoja Etelä-Eurooppaan. Eurooppaministeri Tytti Tuppurainen ehti jo kyseenalaistaa valiokunnan aseman perustuslain ylimpänä tulkitsijana, kunnes ratkaisijaksi löytyi velkaunionista tyhjää äänestävä kokoomus, jonka hillotolpat on taas hetkeksi turvattu.
Eduskunnan perustuslakivaliokunnan tiistaina tekemä päätös EU-tukipaketin hyväksymiselle vaadittavasta kahden kolmasosan enemmistöstä herätti hetkellisesti toivon siitä, että Suomi olisi hylkäämässä unionin perussopimuksia rikkovan paketin.
Tukipaketissa on määrä lähettää miljardeja euroja suomalaisten rahoja velkaantuneille Etelä-Euroopan maille, kuten neljän päivän työviikkoa parasta aikaa suunnittelevalle Espanjalle.
Perustuslakivaliokunta päätti oman äänestyksensä jälkeen, että ehdotetulla velkasopimuksella siirrettäisiin samalla merkittävää toimivaltaa Suomesta Euroopan unionille, ja sen vuoksi sopimuksen hyväksyminen edellyttää eduskunnalta kahden kolmasosan enemmistöä, tavallisen 50 prosentin määräenemmistön sijaan.
Perustuslakivaliokunnan päätös aiheutti hallituksen riveissä hetkellistä paniikkia, koska näytti siltä, että paketti saattaisi kaatua äänestyksessä.
Hallituksen ja EU:n apupojaksi juoksi kuitenkin kokoomus, joka sitoutti omat kansanedustajansa äänestämään tyhjää ratkaisevassa äänestyksessä.
Eurooppaministeri Tuppurainen väläytteli jo ajatusta, että perustuslakivaliokunnalla voitaisiin pyyhkiä pöytää
Kun tieto perustuslakivaliokunnan päätöksestä levisi tiistaina, hallituskriisinäytelmäänsä Säätytalolla käyvä Marinin hallitus ehti jo hetkellisesti huolestua, että tukipaketti on oikeasti kaatumassa.
Esimerkiksi hallituksen Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sdp) vihjaili jo, että eduskunta voisi tarvittaessa kävellä perustuslakivaliokunnan yli saadakseen suomalaisten rahat lähetettyä Eurooppaan:
“Perustuslakivaliokunta on nyt antanut lausuntonsa. Perehdymme siihen luonnollisesti tarkkaan, mutta johtopäätös tarpeesta 2/3 enemmistölle päätöksenteossa on eri kuin hallituksen ja valiokunnan kuulemien valtiosääntöoikeuden ja EU-oikeuden asiantuntijoiden enemmistön”, ministeri Tuppurainen kirjoitti Twitterissä.
Suomen perustuslain mukaan eduskunnan perustuslakivaliokunnan tehtävänä on ottaa kantaa sen käsittelyyn tulevien asioiden perustuslainmukaisuuteen.
Perustuslakivaliokunta ei siis jaa ohjeita kuten ministeri vaikuttaa ajattelevan, vaan sen roolina on toimia ylimpänä perustuslain tulkitsijana Suomessa.
Hallituksen apupuolue kokoomus riensi hätiin
Hallitus pääsi kuitenkin pälkähästä, kun kokoomus päätti ottaa hallituksen ja EU:n apupuolueen roolin.
Kokoomus sitoutti kansanedustajansa äänestämään tyhjää ratkaisevassa äänestyksessä.
Käytännössä tämä ratkaisu takaisi paketin läpimenon, koska tyhjän äänestäjät poistetaan laskuista, jolloin hallitus saisi riittävät äänet kasaan.
Kannatuksensa romahduttanut keskusta lupaa myös tukensa paketille
Myös kannatuksensa hallituksessa romahduttanut keskusta lupaa tukensa EU-paketille.
Tavallaan kokoomus ja keskusta heittelevätkin nyt kuumaa perunaa toinen toisilleen. Molempien puolueiden johdossa on kyllä tahtotila suomalaisten miljardien heittämisestä etelän tuuliin, mutta mieluiten niin, että äänestyspäätöstä ei tarvitsisi tehdä itse.
Perustuslakivaliokunnan päätös asetti kuitenkin oppositiopuoluetta esittävän kokoomuksen hankalaan asemaan, kun se ikään kuin pakotettiin ottamaan pakettiin kantaa ratkaisijan roolissa.
Mieluinen päätös molemmille puolueille olisi tässä vaiheessa ollut varmasti sellainen, josta kukaan ei erityisemmin olisi vastuussa, kun laskun maksamisen aika koittaa.
Hillotolpat ja maakuntahimmelit on kuitenkin saatava – hinnalla millä hyvänsä.
Paketin kaatamiseen tarvittaisiin useita irtautujia
Riveistä irtautujiakin on nähty.
Keskustasta kansanedustaja Hannu Hoskonen on ilmoittanut äänestävänsä tukipakettia vastaan.
Kokoomuksesta kansanedustajat Wille Rydman, Janne Heikkinen ja Terhi Koulumies ovat myös ilmoittaneet äänestävänsä pakettia vastaan.
Perussuomalaiset, kristillisdemokraatit sekä Liike Nyt ovat ilmoittaneet vastustavansa paketin hyväksymistä.
Paketin kaataminen vaatii kuitenkin vielä lisää nimiä – joko hallituksen omista riveistä tai kokoomuksesta.
Hillotolpat turvattu, äänestäjät pettyneitä
Uusimmalla päätöksellään kokoomus on saattanut turvata itselleen makoisia hillotolppia Brysselistä. Se miten päätös sitten maistuu kokoomuksen äänestäjille, on vielä toinen kysymys.
Moni kommentoija ja puolueen jäsen ilmaisikin tuoreeltaan tyrmistystä puolueen päätöksestä äänestää tyhjää.
Tyhjän kun saa pyytämättäkin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Janne Heikkinen Hannu Hoskonen Euroopan unioni Terhi Koulumies Tytti Tuppurainen Wille Rydman perustuslakivaliokunta Keskusta Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Vanhat puolueet paniikissa velkapaketin kohtalosta – ”Eduskunnan ei tule alistua EU:n uhkailulle”

Antikainen: Jos Suomea on uhkailtu EU:n suunnalta, olisi syytä kertoa kaikille, kuka uhkauksen on esittänyt

PS kyselytunnilla: Miten suomalainen hyötyy siitä, että se maksaa italialaisten hulppeat lapsilisät ja espanjalaisten lyhyemmän työviikon?

Kokoomuksen EU-tyhjäpäätös tyrmistyttää, Eija-Riitta Korhola harkitsee puolueen vaihtoa, aktiivit polttavat jäsenmaksujaan – kokoomusjohto arvelee kuitenkin palautteen olevan informaatiovaikuttamista
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.