

PS ARKISTO
Immonen: Vanhat puolueet paniikissa velkapaketin kohtalosta – ”Eduskunnan ei tule alistua EU:n uhkailulle”
Perussuomalaiset eivät tue EU:n velkapakettia ja suomalaisten rahojen lähettämistä huonosti taloutensa hoitaneille kriisimaille.
Eduskunnan perustuslakivaliokunta totesi EU:n elpymispaketin tarkoittavan merkittävää toimivallan siirtoa Suomelta EU:lle.
– Tämä on perustuslainmukaisuuden valvontaa suorittavan valiokunnan virallinen kanta asiaan, muistuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen.
– Nyt kun EU:n velkapaketin oikeudellinen arvio on suoritettu, on seuraavaksi poliittisen arvion vuoro. Tämä arvio tullaan suorittamaan mittaamalla paketin poliittinen kannatus eduskunnan suuressa salissa siitä äänestämällä. Kaikki kansanedustajat pääsevät äänestämään paketin puolesta tai sitä vastaan – tai sitten ”tyhjää”, kuten kokoomuksen eduskuntaryhmä ryhmäpäätöksessään linjasi.
EU uhkailee ja painostaa jäsenvaltioitaan
Immonen kirjoittaa Facebookissa, että EU:sta on jo esitetty uhkauksia Suomea kohtaan ja varoiteltu paketin kaatumisen seurauksista. Siitä seuraisi EU:n mukaan Suomelle merkittävä mainehaitta ja maamme joutuisi ennennäkemättömän poliittisen painostuksen kohteeksi.
– EU on demokratian vastainen ylikansallinen elin, joka ei anna mitään arvoa yksittäisten jäsenvaltioiden itsenäisille päätöksille, jos ne ovat vähänkään ristiriidassa EU:n suuren liittovaltiosuunnitelman kanssa. Sen toimintatapoihin kuuluu oleellisesti uhkailu ja painostus yksittäisiä jäsenvaltioita kohtaan, mikä kävi viimeksi selvimmin ilmi Britannian EU-eroprosessin aikana.
– Pitäisi olla täysin selvää, että Suomen eduskunnan ei tule alistua EU:n uhkailujen edessä. Silti vanhat puolueet ovat olleet suuressa paniikissa velkapaketin kohtalosta – ilmeisesti myös kokoomus, koska on ilmoittanut äänestävänsä tyhjää, Immonen kirjoittaa.
Kokoomus olisi voinut kaataa paketin
Immonen muistuttaa, että kokoomuksella olisi ollut mahdollisuus kaataa paketti. Nyt velkapaketti tulee käytännössä hyväksytyksi kokoomuksen tyhjillä äänillä. Äänestyksessä annettuihin ääniin ei lueta tyhjiä eikä hylättyjä ääniä (PeVM 10/1998 vp), jolloin hallituspuolueiden äänet riittävät paketin hyväksymiseksi.
– Kokoomus olisi siis voinut päätyä äänestämään myös toisin ja toimia vastuullisesti kaatamalla velkapaketin äänillään. On selvää, että tämän äänestyspäätöksen jälkeen kokoomuksen on vaikeaa puhua enää vastuullisen talouspolitiikan puolesta. Antamalla siunauksensa merkittävälle askeleelle EU:n velka- ja tulonsiirtounionin suuntaan se käytännössä tulee hyväksyneeksi suomalaisten rahojen lapioimisen EU:n kriisimaille.
– Vastuullisuuteen nojaavana puolueena perussuomalaiset ei EU:n velkapakettia luonnollisestikaan hyväksy ja tulemme äänestämään sitä vastaan eduskunnassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perussuimalaiset liittovaltiosuunnitelma äänestys EU-elvytyspaketti uhkailu kriisimaat painostus verovarat kansallinen itsemääräämisoikeus Velkaantuminen perustuslakivaliokunta hallitus Olli Immonen Kokoomus eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kokoomus äänestämässä tukipaketista tyhjää hallituksen takuumiehenä, Tytti Tuppurainen puolestaan väläytteli jo ajatusta, että perustuslakivaliokunnalla voitaisiin pyyhkiä pöytää

Ex-meppi Korhola vihjaa eroavansa kokoomuksesta, jos puolue pitää kiinni ryhmäkurista EU-elvytyspakettiäänestyksessä – ”Lupausten pitäminenkö olisi ennennäkemätön mainehaitta?”

PS-mepit Huhtasaari ja Hakkarainen: Eduskunnan tulee hylätä elpymisrahasto

Selkärangaton kokoomus on käytännössä hyväksymässä EU-elvytyspaketin äänestämällä eduskunnassa tyhjää – ”Monet kokoomuslaiset varmasti pettyneitä”

Perustuslakivaliokunta linjasi jo viime kesänä: ”Valtioneuvoston ei tule sitoutua edistämään tai hyväksymään unionin ehdotettua lainanottoa”

Antikainen: Jos Suomea on uhkailtu EU:n suunnalta, olisi syytä kertoa kaikille, kuka uhkauksen on esittänyt

PS kyselytunnilla: Miten suomalainen hyötyy siitä, että se maksaa italialaisten hulppeat lapsilisät ja espanjalaisten lyhyemmän työviikon?

Kokoomuksen EU-tyhjäpäätös tyrmistyttää, Eija-Riitta Korhola harkitsee puolueen vaihtoa, aktiivit polttavat jäsenmaksujaan – kokoomusjohto arvelee kuitenkin palautteen olevan informaatiovaikuttamista

Tavion vappupuhe korosti itsenäisyyttä, työtä sekä kieltä ja kulttuuria: ”Tarvitsemme tervettä kansallista itsetuntoa, emmekä jatkuvaa nöyristelyä joka suuntaan”
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.














