

LEHTIKUVA
Selkärangaton kokoomus on käytännössä hyväksymässä EU-elvytyspaketin äänestämällä eduskunnassa tyhjää – ”Monet kokoomuslaiset varmasti pettyneitä”
Kokoomuksen juuri päättyneen tiedotustilaisuuden viestin perusteella eduskunnan toiseksi suurin oppositiopuolue kokoomus käytännössä antaa tukensa EU-elvytyspaketille.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen kertoi puolueen tiedotustilaisuudessa, että kokoomuksen eduskuntaryhmä aikoo äänestää tyhjää, kun eduskunta päättää EU:n elvytyspaketista.
Kokoomuksen kansanedustajat päättivät asiasta tiistaina, sen jälkeen kun perustuslakivaliokunta oli aiemmin linjannut, että elvytyspaketti vaatii menestyäkseen kahden kolmasosan enemmistön eduskunnan äänestyksessä.
Läpimenolle vaaditaan kahden kolmasosan enemmistö
Eduskunnan perustuslakivaliokunnan tämänpäiväisen lausunnon mukaan EU-elvytyspaketin hyväksyminen edellyttää 2/3 äänten enemmistöä eduskunnan suuressa salissa. Käytännössä päätös tarkoittaa sitä, että pääministeri Sanna Marinin johtama hallitus ei saa elvytyspakettia läpi yksin hallituspuolueiden äänillä, vaan tukea tarvitaan myös oppositiosta.
Perussuomalaisten, kristillisdemokraattien ja Liike Nytin kanta tiedetään: kaikki haluavat torjua elvytyspaketin.
Kokoomuksen juuri kuultu ratkaisu tarkoittaisi toteutuessaan sitä, että hallituspuolueiden kansanedustajien äänillä elvytyspaketti olisi menossa läpi, jos hallituspuolueiden kansanedustajat äänestävät elvytyspaketin puolesta. Kuitenkin esimerkiksi keskustan kansanedustaja Hannu Hoskonen on kertonut jo aiemmin vastustavansa elvytyspaketin hyväksymistä.
Perustuslakivaliokunta antoi ratkaisunsa
Perustuslakivaliokunnan lausunnon pohjana oleva ratkaisu syntyi äänin 9-8. Perussuomalaisten kansanedustaja ja perustuslakivaliokunnan jäsen Sakari Puisto kuvaa, että valiokunnalla oli edessään kaksi mahdollista oikeudellisesti perusteltavissa olevaa lopputulosta.
– Äänestystuloksen seurauksena se kanta voitti, jonka mukaan elvytyspaketti, eli omien varojen päätös on päätettävä eduskunnassa 2/3 enemmistöllä.
Perustuslakivaliokunta on Suomen perustuslain tulkintakysymyksissä korkein auktoriteetti. Perustuslakivaliokunta antaa lausuntonsa sen käsittelyyn tulevien lakiehdotusten ja muiden asioiden perustuslainmukaisuudesta sekä suhteesta kansainvälisiin ihmisoikeussopimuksiin.
Puisto korostaa, että perustuslakivaliokunnassa ei käsitelty poliittisesti sitä, tulisiko EU-elvytyspaketti hyväksyä, vaan perustuslakivaliokunta otti kantaa perustuslain 94 §:n mukaisesti kysymykseen siitä, vaatiiko elvytyspaketti läpi mennäkseen eduskunnassa normaalia äänten enemmistöä vai onko se hyväksyttävä päätöksellä, jota on kannattanut kahden kolmasosan enemmistöllä.
”Äänestäjillä ristiriitaiset fiilikset”
Puisto toteaa, että kansainvälisesti kiinnostavaa ei ole se, ketkä Suomen parlamentissa ovat tukeneet tai jättäneet tukematta elvytyspakettia, vaan ainoastaan eduskunnan äänestyksen lopputulosta seurataan.
– Kokoomus näyttää olevan ratkaisijan paikalla, eli käytännössä he puoltavat elvytyspakettia, vaikka sanovatkin jättävänsä ratkaisun tekemisen hallitukselle. Luulisin kuitenkin, että kokoomuksessa on asiasta hyvin ristiriitaiset fiilikset sekä eduskuntaryhmässä että kokoomuksen äänestäjien keskuudessa. Kokoomuslaisista monet ovat varmasti hyvin pettyneitä, Puisto sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- selkäranka EU-elvytyspaketti vastuunpakoilu Kai Mykkänen Sanna Marin Petteri Orpo Sakari Puisto perustuslakivaliokunta perussuomalaiset hallitus Kokoomus eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lakivaliokunnan puheenjohtaja Leena Meri: Perustuslakivaliokunnallakin oltava oikeus äänestää

Suomalaiset rahoittavat Italian lapsitalkoot ja Espanjan lyhennetyn työviikon – Koponen: “Miksi hallitus tekee tämän meille?”

PS-mepit Huhtasaari ja Hakkarainen: Eduskunnan tulee hylätä elpymisrahasto

Eduskunta ei ole vielä edes hyväksynyt EU-elvytyspakettia – vihreät ministerit ja valtiovarainministeri Vanhanen mehustelevat jo, miten rahat törsätään

Perustuslakivaliokunta linjasi jo viime kesänä: ”Valtioneuvoston ei tule sitoutua edistämään tai hyväksymään unionin ehdotettua lainanottoa”

Ex-meppi Korhola vihjaa eroavansa kokoomuksesta, jos puolue pitää kiinni ryhmäkurista EU-elvytyspakettiäänestyksessä – “Lupausten pitäminenkö olisi ennennäkemätön mainehaitta?”

Immonen: Vanhat puolueet paniikissa velkapaketin kohtalosta – ”Eduskunnan ei tule alistua EU:n uhkailulle”

Kokoomuksen Mykkänen pelotteli Venäjällä ja Kiinalla sekä EU:n hajoamisella, jos elvytyspaketti kaadetaan – Purra: ”Miksi ette sitten äänestä paketin puolesta?”

Taloustieteen dosentti Malinen: Kokoomus myy Suomen itsenäisyyden neljällä miljardilla
Viikon suosituimmat

Eikö tulos miellytä? – Suomalainen valtamedia vaikenee edelleen Britannian vaalituloksesta
Ison-Britannian paikallisvaalien tulos on lähes vallankumous, sillä se merkitsee käytännössä perinteisen kaksipuoluejärjestelmän tuhoa. Nigel Faragen Reformipuolue sai vaaleissa murskavoiton, mutta se ei tunnu olevan edelleenkään uutinen Suomessa. Muualla maailmassa kylläkin.

Lehtinen iloitsee: Turvapaikanhakijoiden uusintahakemuksilla venkoilu loppuu ja maasta karkottaminen nopeutuu
Eduskunta hyväksyi tänään hallituksen esityksen ulkomaalaislain muuttamisesta äänin 103-53. Esityksen myötä turvapaikanhakijoiden tekemät uusintahakemukset vähentyvät merkittävästi eikä niiden avulla voi enää estää maasta poistamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtisen mielestä vanha laki on ollut hyvin ongelmallinen.

Tutkimus: Juutalaisviha tulee nyt vasemmalta – äärivasemmiston antisemitismi on nelinkertaistunut
Tutkimusraportin mukaan antisemitismia oli vuonna 2024 ennätysmäisen paljon. Hamas-terroristien lokakuussa 2023 Israeliin tekemä terrori-isku ja Israelin vastaisku Gazaan ovat aiheuttaneet vakavimman antisemitismin aallon sitten toisen maailmansodan. Nyt ylivoimaisesti suurin osa juutalaisvastaisuudesta tulee äärivasemmistolaisilta tahoilta. Äärivasemmiston antisemitismi on nelinkertaistunut kun taas äärioikeiston antisemitismi on vähentynyt alle puoleen edellisvuoden tapauksista.

Maahanmuutto kasvattaa Vantaan väkilukua, mutta heikentää julkista taloutta: Verotulojen suunta kääntyi laskuun
Ulkomaalaistaustainen väestönkasvu ei tue kunnallista verotulojen kehitystä, vaan päinvastoin heikentää kuntataloutta. Ajatuspaja Suomen Perustan aiemmissa tutkimuksissa osoitettu ilmiö maahanmuuton negatiivisista talousvaikutuksista konkretisoituu nyt Vantaalla, jonka tuloverotuotot ovat kääntyneet laskuun, vaikka kaupungin väestömäärä kasvaa.

Saksan uusi sisäministeri määräsi estämään laittoman maahantulon kaikilla rajoilla – Merkelin avoimet rajat siirtyvät historiaan
Saksan tiistaina virkaansa astuneen mustapunaisen hallituksen sisäministeri Alexander Dobrindt (CSU) on määrännyt liittovaltion poliisin käännyttämään laittomat maahantulijat kaikilla rajoilla.

Purra: Ruma totuus EU:n elpymispaketista – ”Espanja kylpee rahassa, Suomelle surkea diili”
Suomi laittoi Sanna Marinin hallituksen aikana nimensä EU:n yli 700 miljardin euron elpymisvälineeseen, jonka Suomi ja muut ”vauraat maat” maksavat. Samalla avattiin portti uusille velkaveivauksille.

Mira Nieminen: Naudanliha loppuu – joko nyt ymmärretään alkutuotannon arvo?
Naudan jauheliha on loppu kaupasta. Ihmiset huolestuvat vasta silloin, kun lihatiskiltä ei enää löydy sitä, mitä on totuttu ostamaan, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen.

Perussuomalaiset Opiskelijat: Ammattikorkeakoulussa umpiwokea englannin opetusta
Perussuomalaiset Opiskelijat sanoo vahingollisen woke-kulttuurin levinneen läpeensä vihervasemmistolaisista yliopistoista jo suomalaisiin ammattikorkeakouluihinkin.

Hallituksen uudet kiristykset turvapaikkapolitiikkaan läpi – Vigelius: Jos pakolainen lomailee lähtömaassaan, suojelu voidaan päättää
Hallitus rajoittaa kansainvälistä suojelua saaneiden oikeutta matkustaa takaisin kotimaahansa, josta he ovat ilmoittaneet paenneensa. Jos suojelua saanut henkilö matkustaa vapaaehtoisesti alkuperämaahansa, voidaan suojeluasema lakkauttaa.

Raisio lähti mukaan woke-porukan noitavainoihin – Junnila: Aikuisten kehittämät mielikuvitusongelmat ulottuvat lasten peleistä jo lastenkirjoihinkin
Raision kaupungin saaman palautteen vuoksi lapsille ja nuorille suunnattu Harry Potter -tapahtuma korvataan Taikuutta Raisiossa -tapahtumalla (TS 3.5.). - Ahdasmielisyys, joka ei lautapeli Afrikan tähden kanssa Turussa onnistunut, kohdistetaan nyt Raisiossa Harry Potteriin, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää