

LEHTIKUVA
EU:n sisäiset siirrot eivät toimi – suuri osa jäsenmaista ei halua ottaa turvapaikanhakijoita
Euroopan unioni sai viime vuonna sovittua turvapaikanhakijoiden sisäisistä siirroista ja yhteisestä pakolaiskiintiöstä. Sisäisiin siirtoihin liittyy hotspot-konsepti: turvapaikanhakijat rekisteröidään tehokkaasti Kreikassa ja Italiassa ja jaetaan sitten tietyn jakoavaimen perusteella jäsenmaiden kesken.
– Sisäiset siirrot eivät kuitenkaan toimi. Jäsenmaat ovat periaatteessa sopineet 120 000 turvapaikanhakijan jakamisesta, mutta jaettua on saatu alle 400, europarlamentaarikko Jussi Halla-aho totesi torstaina Työmiehen tuumaustunnilla.
– Suuri osa jäsenmaista on haluttomia ottamaan turvapaikanhakijoita. Syyt ovat osin taloudellisia, mutta Keski- ja Itä-Euroopan mailla ei myöskään ole osaamista eikä muita valmiuksia turvapaikkahakemusten käsittelyyn tai tulijoiden kotouttamiseen. Toisaalta turvapaikanhakijat itse ovat haluttomia menemään minnekään muualle kuin Saksaan, Alankomaihin ja Pohjoismaihin.
Viime vuonna miljoona tulijaa
Halla-aho huomauttaa, että vaikka 120 000 turvapaikanhakijaa saataisiin jaettua jäsenmaiden kesken, luvulla ei ole enää mitään tekemistä todellisuuden kanssa. Tulijoita oli viime vuonna miljoona, ja tänä vuonna määrä voi olla mitä hyvänsä.
– Taakanjako ei käytännössä toimi, eikä siitä tule eurooppalaista ratkaisua. Se ei liioin ratkaise perusongelmaa: elintasokuilu ajaa ihmisiä liikkeelle Afrikasta ja Aasiasta, ja mitä enemmän Eurooppa ottaa vastaan, sitä useampi lähtee liikkeelle. Väestönkasvu pitää huolen siitä, että tulijat eivät lopu koskaan, Halla-aho muistuttaa.
– Julkisuudessa puhutaan paljon merimatkan vaarallisuudesta, mutta kaikki on suhteellista. Viime vuonna Välimerellä hukkui 3 500 siirtolaista. Yli pääsi miljoona ihmistä. Todennäköisyys päästä meren yli on siis 99,7 %. Tämä on aika kaukana siitä ”todennäköisestä kuolemasta”, josta suomalainenkin media usein puhuu.
Eurooppaan valuu nuoria miehiä
Halla-ahon mukaan jäsenmaat näkevät, ettei EU kykene ratkaisemaan tilannetta, ja ne ottavat aloitteen omiin käsiinsä.
– Sitä vaihtoehtoa ei ole, että nykyinen hallitsematon vaellus voisi jatkua loputtomiin. Saksassa on arvioitu, että turvapaikanhakijoiden vastaanottoon kuluu 25 miljardia euroa vuodessa. Suomessa tulijamäärät ovat väkilukuun suhteutettuna suuremmat kuin Saksassa, joten laskukin on suhteessa samaa luokkaa, Halla-aho huomauttaa.
– Tulijoiden mahdollisuudet integroitua työmarkkinoille ovat käytännössä olemattomat. Kun kyse on tämän mittaluokan muuttoliikkeestä, myös demografiset vaikutukset ovat huomattavia. Ruotsissa on laskettu, että neljän kuukauden kuluttua nuorten sukupuolijakauma on yhtä vääristynyt kuin Kiinassa. Tulijathan ovat lähes yksinomaan nuoria miehiä.
Resurssit kohdennettava leireihin
Halla-aho sanoo, että jos Eurooppa haluaa säilyttää vapaan sisäisen liikkuvuuden, sen on saatava ulkorajansa hallintaan.
– Yksi ratkaisu, jota on jo esitetty monestakin suusta, on se, että kaikki laittomasti Eurooppaan tulevat palautetaan leireille konfliktialueiden välittömään läheisyyteen, ja että resurssit kohdistetaan näiden leirien olojen kohentamiseen.
– Jos aikuisille saadaan työtä ja lapsille mahdollisuus käydä koulua, tarve pyrkiä Eurooppaan vähenee. Samalla kynnys palata kotimaahan konfliktin päättyessä pysyy matalampana, Halla-aho uskoo.
Tilaisuuden jälkitallenne:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turkki ja EU erimielisiä turvapaikanhakijoiden sijoittelusta

PS-Nuoret: Suomi on Pohjolan heikoin lenkki – miksi, ministeri Orpo?

Itävalta rajoittaa maahantuloa – suuri osa jatkaa matkaa Pohjoismaihin

Miksi Suomi ei palauta turvapaikanhakijoita Unkariin? – Migri ei pidä maata turvallisena

Turvapaikanhakijoita ei palauteta Unkariin – Tavio: ”Suomi ottaa mallioppilaana ylimääräiset siirtolaiset”
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.















