Euroalue valahti taas deflaatioon

29.02.2016 |15:43

EU:n tilastokeskus Eurostatin ennakkotiedot kertovat euroalueen inflaation valahtaneen taas deflaation puolelle helmikuussa. Eurostatin mukaan helmikuun inflaatiovauhti on -0,2 prosenttia.

Inflaation kääntyminen pakkaselle johtuu energian halpenemisesta. Energia halpeni 8 prosenttia. Suurinta inflaatiovauhtia nähtiin palveluissa, jotka kallistuivat prosentin.

Euroopan keskuspankin tarkastelema pohjainflaatio putosi sekin tammikuun prosentista helmikuun 0,7 prosenttiin. Pohjainflaatiosta on siivottu pois energian, ruuan ja tupakan hintamuutokset.

EKP:lta lupa odottaa lisäelvytystä

EKP:n tavoiteinflaatio on hitusen alle kahden prosentin. Keskuspankki ei ole onnistunut tavoitteessaan vuosiin. Inflaatiolukujen valahtaminen kauemmas tavoitetasosta voi ohjata keskuspankin yhä aggressiivisempiin toimiin, talouslehti Financial Times kirjoittaa.

EKP tekee päätöksensä maaliskuun kymmenentenä päivänä. FT arvioi, että keskuspankki voi pudottaa pankkien talletuskorkoa yhä syvemmälle. Se on nyt -0,3 prosentissa.

Lisäksi EKP voisi kasvattaa arvopaperien osto-ohjelmaansa. EKP ostaa taseeseensa tällä hetkellä muun muassa euromaiden joukkovelkakirjoja 60 miljardin euron kuukausitahtia.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
7.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää