
Euroopan energiahinnat uuteen ennätykseen – Norja varoittaa alhaisista vesivarannoista
Euroopassa maakaasun hinnat nousivat jälleen uuteen ennätykseensä, Bloomberg kirjoittaa. Maakaasun ohella myös muu energia on kallistunut raakaöljystä kivihiileen. Norjalainen sähköverkkoyhtiö Statnett kertoi maan eteläosien alentuneista vesivarannoista, mikä voi nostaa energian hintaa myös Suomessa.
Suuri osa Eurooppaa on aloittamassa lämmityskautensa keskellä energiakriisiä. Energiapulaan ei ole nähtävissä helpotusta juuri millään saralla. Euroopan energiahuolia lisäsi Statnettin ilmoitus, jonka mukaan vesivarannot ovat vähissä vuodenaikaan nähden.
Uutistoimisto Bloombergin analyytikot arvelevat energian hinnan vain nousevan talvikauden alettua. Pienet energiayhtiöt ovat joko kaatuneet tai kaatumassa toimitusvaikeuksiensa vuoksi niin Yhdistyneissä kuningaskunnissa kuin Ranskassa.
Haittaa komission päästötavoitteita
Vähäpäästöisen energian saatavuusvaikeudet heijastuvat Euroopan komission päästötavotteisiin. Suora vaikutus on kivihiilen käyttäminen varavoimanlähteenä. Globaali taistelu ilmastonmuutosta vastaan vaikeutuu myös eurooppalaisten yritysten sähkölaskun kallistuttua.
Belgialainen sinkkiyhtiö Nyrstar kirjoitti komissiolle, että yhtiön on rajattava tuotantoaan sähkölaskujen vuoksi. Alumiinien tuottajat kertovat sähkölaskun haukkaavan peräti 80 prosenttia lopputuotteen hinnasta.
Yhtiöiden kilpailukyky on koetuksella ja ne varoittavat joutuvansa siirtämään tuotantoaan muualle kestämättömän tilanteen vuoksi.
Espanja huomautti komissiolle, ettei vihreä siirtymä saa näyttäytyä pysyvinä hinnankorotuksina.
Lämmitys voi olla yleellisyyttä
Tulevan talven ankaruutta on vaikea ennustaa. Eurooppalaisilla päättäjillä on sen sijaan harras toive leudosta talvesta.
– Kylmän talven aiheuttama huoleni on, ettei maakaasua riitä kaikkialle Eurooppaan lämmitystä varten, Yhdysvaltain ulkoministeriön vanhempi neuvonantaja Amos Hochstein sanoo.
Kaupan oleva maakaasu voi vähentyä siksi, että tuottajamaat haluavat varmistaa kotimaansa energiavarojen riittävyyden. Venäläinen energiajätti Gazprom on ohjannut kaasuvirtojaan kotimarkkinoille. Samalla Euroopan vienti on vähentynyt.
Yhdysvalloissa energiaministeriötä vaaditaan rajaamaan nesteytetyn maakaasun vientiä, kunnes maan omat varastot ovat huollettu.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.
Uusimmat

Lehtinen ehdottaa nollatuntisopimuksien lopettamista

Jani Mäkelä polttoainekeskustelusta: Keskusta levittää väärää tietoa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää









