

Lehtikuva
Euroopan keskuspankki aloittaa eurovaltioiden velkakirjojen ostot
Euroopan keskuspankki (EKP) ilmoitti tämänpäiväisessä kokouksessaan aloittavansa euromaiden valtioiden velkakirjojen osto-ohjelman. Kuukausittaisten keskuspankin ostotoimien ilmoitettiin olevan 60 miljardia euroa, ja niitä luvattiin jatkaa ainakin vuoden 2016 syyskuuhun asti.
Toimenpiteen tarkoituksena on laskea valtionvelkakirjojen korkotasoa, minkä pitäisi lisätä sijoittajien riskinottohalukkuutta ja siten kanavoitua osakesijoituksiin, yritysten ja kotitalousten luototukseen ja samalla nostaa inflaatio-odotuksia. EKP:n päätehtävä on euroalueen hintavakauden varmistaminen, mikä on määritelty tarkoittamaan vähän alle kahden prosentin vuotuista inflaatiotahtia. Inflaatio lipsahti joulukuussa näyttämään lievästi negatiivista hintamuutosta vuodentakaiseen tasoon verrattuna, eikä pudotusta selitä pelkästään halventunut öljyn hinta tai muut väliaikaisena pidettävät tekijät.
Odotuksiin nähden elvyttävämpi ohjelma
Aiemmat huhut markkinoilla antoivat odottaa ilmoitusta 50 miljardin euron kuukausittaisista ostoista, joita jatkettaisiin 20 kuukautta, mutta nyt EKP:n ilmoittamaan summaan oli sisällytetty kaikki olemassaolevatkin osto-ohjelmat. Vaikka kuukausimäärä oli siis hieman isompi, ohjelman alustava kesto oli hieman aiempia huhuja lyhyempi.
Kaikenkaikkiaan ohjelma oli siis hieman odotettua elvyttävämpi, mikä näkyi ensimmäisissä markkinareaktioissa: euro heikkeni puolitoista prosenttia dollariin nähtynä, ja esimerkiksi Espanjan kymmenvuotisten velkakirjojen tuottoprosentti laski 0,1 prosenttiksikköä 1,4 prosenttiin, mikä on uusi kaikkien aikojen pohjanoteeraus. Suomen kymmenvuotisten velkakirjojen tuottoprosentti on samoilla tasoilla Saksan kanssa 0,45 prosentissa.
Markkinoilla sijoittajat olivat odottaneet jo pitkän aikaa osto-ohjelman käynnistymistä, kun aiemmat EKP:n vuoden 2014 aikana käynnistämät toimenpiteet ovat osoittautuneet riittämättömiksi inflaatio-odotusten kääntämiseksi nousuun.Tämä selittää, miksi velakirjojen korkotuotto ja euron arvo ovat laskeneet useiden kuukausien ajan jo ennen tämänpäiväistä ilmoitusta.
Muiden maiden jalanjäljissä vuosien odottelun jälkeen
Päinvastoin kuin esimerkiksi USA:n keskuspankin osto-ohjelmissa, EKP:n osto-ohjelmassa velkakirjat eivät päädy EKP:n, vaan pääasiallisesti kansallisten keskuspankkien taseisiin. Vain 20 prosenttia ostoista tullaan tekemään EKP:n taseeseen. Suomen pankki ostaa siis pääoma-avaimensa mukaisella osuudellaan Suomen valtion velkakirjoja.
Monet ovat kritisoineet EKP:n toiminnan hitautta. USA:n keskuspankki aloitti velkakirjojen osto-ohjelman jo vuonna 2009, ja käytännössä kaikki merkittävämpien maiden keskuspankit ovat toteuttaneet samantyyppisiä ohjelmia kriisivuosien aikana. Euroopassa erityisesti saksalaisten pelot velkojen mahdollisesta yhteisvastuullistamisesta sekä lainopilliset seikat saivat EKP:n kokeilemaan ensin muunlaisia toimia, mutta niiden teho ei osoittautunut riittäväksi.
JUHANI HUOPAINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini kurmottaa Matti Vanhasta, jonka mukaan Kreikka-paketeilla ”voidaan jopa tienata”

EKP:n massiivisen valtiolainaohjelman laillisuus puntariin – Saksassa nousemassa kanne
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














