Eurooppa luisuu syvemmälle deflaatioon

25.02.2015 |19:14

Enää viisi EU-maata, ja vain kaksi euromaata pysyttelevät pois deflaatiosta. Näistä euromaista toinen on pieni Malta. Deflaatiolta ovat välttyneet Maltan lisäksi euromaista Itävalta, sekä muista EU-maista Ruotsi, Iso-Britannia ja Romania. Tiedot ilmenevät EU:n tilastoviranomaisen Eurostatin tiedotteesta.

Euroopan keskuspankki tähtää lähelle kahden prosentin inflaatiota. Tavoite on karannut parin vuoden aikana kauas. EKP:n valtiolainojen ostoja on markkinoilla odotettu pitkään, koska ostojen on ajateltu vauhdittavan inflaatiota.

Näin ei välttämättä tule käymään. EKP ei välttämättä löydä velkapaperien myyjiä. Toiseksi EKP:n ostot voivat välittyä huonosti reaalitalouteen, Talouselämä kirjoittaa. Kysyntä on vähäistä, jolloin investoinnitkin jäävät vähälle.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
8.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää