
EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
EVA:n tutkimuksessa on selvitetty laajasti kansan näkemyksiä siitä, kokevatko suomalaiset median luotettavaksi. Samoin on selvitetty, kokevatko suomalaiset tiedotusvälineiden olevan poliittisesti kallellaan johonkin suuntaan.
Tutkimukseen valikoituneiden tiedotusvälineiden kohdalla vastaajia pyydettiin arvioimaan, korostuuko niiden tiedonvälityksessä jompikumpi poliittinen näkökulma, joko oikeistolainen tai vasemmistolainen, vai ei kumpikaan. Yleisradion kohdalla tutkimustulos kertoo monien jo aiemmin tekemän havainnon: peräti 40 prosenttia suomalaisista arvioi vasemmistolaisen näkökulman korostuvan Yle Uutisten tiedonvälityksessä. Jopa 19 prosenttia vastaajista arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen.
Sukupuolijakauma tuo esiin tiettyjä eroavaisuuksia, sillä 54 prosenttia miehistä pitää Yle Uutisia näkökulmaltaan vasemmistolaisena, kun taas naisista 26 prosenttia. Ero selittyy sillä, että puoluekannatus on nykyisin Suomessa sukupuolittunutta. Miehet äänestävät useimmin oikeistopuolueita ja naiset vasemmistopuolueita ja vihreitä.
Vain SDP:n ja vasemmistoliiton puoluemediat Yleä vasemmistolaisempia
Suurista medioista Yle Uutiset sijoittuu tutkimuksessa selvästi eniten vasemmistolaiseksi. Huomionarvoista on, että vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
Oikeistopainotusta Yle Uutisissa ovat havaitsevinaan lähinnä vain vasemmistoliiton äänestäjät, joista 13 prosenttia pitää Yle Uutisten näkökulmaa oikealle kallistuvana.
Näkemyserot Yle Uutisten vasemmistolaisesta näkökulmasta voidaan havaita jakautuvan myös puoluekannatusryhmittäin.
Perussuomalaisten äänestäjistä 78 prosenttia ja kokoomuksen äänestäjistä 61 prosenttia katsoo Yle Uutisten olevan näkökulmaltaan vasemmistolainen. Kuitenkin samalla tavalla ajattelee myös hieman pienempi osuus SDP:n (11 prosenttia), vihreiden (16 prosenttia) ja vasemmistoliiton (18 prosenttia) kannattajista.
Myös Helsingin Sanomat koetaan poliittisesti painottuneeksi, mutta toisin kuin Yle Uutisten kohdalla, poliittista kallistumaa nähdään molempiin suuntiin. Kolmasosa (32 prosenttia) kokee vasemmistolaisen näkökulman korostuvan Helsingin Sanomien tiedonvälityksessä ja neljäsosa katsoo näkökulman kääntyvän oikealle.
Yle peittelee haastateltaviensa poliittisia kytkentöjä
Yleisradion vasenkallistuma on ollut osa julkista keskustelua jo vuosikausia. Asiantilan voi havaita esimerkiksi siitä, että Ylen juttuihin päätyy toistuvasti haastateltavia, jotka lähemmässä tarkastelussa paljastuvat vasemmistopoliitikoiksi tai turvapaikka-aktivisteiksi.
Yleisradio usein peittelee tuotannoissaan käyttämiensä asiantuntijoiden ja kommentaattorien poliittisia kytköksiä. Taustojen ja sidonnaisuuksien kertomatta jättäminen on Yleisradiossa jo vuosikausia jatkunut ”talon tapa”.
Esimerkiksi muutama vuosi sitten Yle kutsui aamuohjelmaansa SDP:n paikallispoliitikon ja eduskuntavaaliehdokkaan Jukka Kekkosen selittelemään parhain päin silloisen pääministerin Sanna Marinin tuolloisia bilekohuja. Kekkosen demaritaustasta ei kuitenkaan kerrottu mitään, vaan tv-katsojille Kekkonen esiteltiin ”oikeushistorian emeritusprofessorina”.
Ylen vaalikoneet tyrkyttävät vasenagendaa
Yleisradion vasenagendaa tyrkyttävät vaalikoneet ovat jo oma lukunsa. Vuoden 2019 eduskuntavaalien alla Yle lanseerasi nuorille suunnatun vaalikoneen, joka käyttäjälleen tuputti toistuvaa johdattelevien kysymysten virtaa ohjaten käyttäjäänsä kohti vahvasti puolueellisia ja polarisoituja mielipiteitä.
Oikeusministeri Leena Meri huomautti jo kolme vuotta sitten, että Yleisradion tulisi olla huolissaan kasvavasta porukasta, joka ei enää luota Ylen sisältöihin.
– On ihan turha itkeä siitä, että luottamus rapautuu, sillä Ylessä olisi syytä katsoa peiliin, Meri sanoi.
Tutkimus tehtiin viime vuonna
EVA:n tutkimuksen tulokset perustuvat 2 018 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 8.10.-21.10.2024.
Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pl. Ahvenanmaa). Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan.

Suomen Uutiset
Lue myös
Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vasenagenda vasemmistolainen näkökulma median luotettavuus Yle Uutiset arvo- ja asennetutkimus poliittiset sidonnaisuudet Jukka Kekkonen median politisoituminen vasemmistolaisuus Yleisradio Kansan Uutiset Demokraatti Sanna Marin Helsingin Sanomat Leena Meri Eva
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: ”Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”
Saksassa tehdään tilastojen mukaan joka päivä noin 26 vakavaan loukkaantumiseen johtavaa veitsi-iskua. Yli puolet niistä on ulkomaalaisten tekemiä. Poliisitilastojen vääristymä pahentaa tilannetta, sillä kaksoiskansalaiset luokitellaan saksalaisiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Yleisradion 24.2. julkaisemaa uutista, jossa se vähättelee Saksan maahanmuuttotilanteen vakavuutta ja esittää virheellisiä syitä Kristillisdemokraattiseen unioniin eli CDU:hun kuuluvan Friedrich Merzin suosiolle.
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää