

Fasismi-panikoiva kulttuurieliittimme päätti sitten tehdä massamurhaamisesta kollektiivisen vitsin
Mitenkäs se vanha sanonta menikään.. ”Älkää tehkö niinkuin minä teen, vaan tehkää niinkuin minä sanon.” Suomalainen kulttuurieliitti on viime päivinä toteuttanut antaumuksella tätä vanhaa sääntöä.
Tämän viikon alkupuolella panikoiduttiin fasismikohusta. Soppaan lisättiin tavanomaisempia muisteloita antidemokratiasta ja 1930-luvun kaiuista ja mitä noita nyt olikaan. Pelolle reilusti valtaa antaneelle, ilmipaniikkia lietsovalle paremmalle kansanosalle muistutettiin kuitenkin vähän liian usein siitä, että fasismin lisäksi myös kommunismilla on synkkä historiansa.
Kuinkas sitten kävikään?
Rakas eliittimme veti omat kauhistelunsa vessanpöntöstä alas ja rakensi kommunismin kauhuista kätevän kollektiivivitsin.
Journalisti-lehden päätoimittaja Maria Pettersson näyttää mallia: ”Pahus, villasukkaan on tullut reikä. Tuomitsen kommunismin nimissä tehdyt ihmisoikeusrikokset.” Näyttää sinänsä viattomalta, mutta vitsin teho perustuu toistoon sekä älyvapaaseen kontekstiin.
Pahus, villasukkaan on tullut reikä.
P.s. Tuomitsen kommunismin nimissä tehdyt ihmisoikeusrikokset pic.twitter.com/bp2BO7lTs6
— Maria Pettersson (@mariapetterss0n) February 25, 2020
Ystävämme Nyt-liite ryhtyi joukkoistamaan vitsin toista variaatiota.
https://t.co/9zY2P5zVJQ: ”Mutta entäs kommunismi?” nyt kysytään – tämän viikon fasismikuohuissa moni yritti muistuttaa kommunismin kauheuksista, syntyi hulvaton meemi https://t.co/5BB3JQvZGV
— Helsingin Sanomat (@hsfi) February 26, 2020
– Kiharaisesta keskustelusta syntyi myös hulvaton meemi. Kaikki lähti tiistaina kirjoitetusta twiitistä, jossa kehotettiin luomaan oma ”entäs kommunismi” -lause, Nyt-liite ohjeistaa.
– ”Ota lähin kirja kätöseesi ja avaa se sattumanvaraisesti. Poimi ensimmäinen näkemäsi lause ja lisää loppuun ’mutta entäs kommunismi?’”
Meemistä innoistuivat tavanomaiset tahot, kuten kansanedustaja Veronika Honkasalo ja vasemmistolainen tutkija Panu Raatikainen.
Det första vegetariska receptet jag började laga på veckobasis var en linssoppa, men hur är det med kommunism?
— Veronika Honkasalo (@veronikahonka) February 25, 2020
Lakatosin mukaan teoria Tn on teoreettisesti progressiivinen edeltäjäänsä Tn-1 nähden, jos Tn:llä on enemmän empiiristä sisältöä kuin Tn-1.llä, mutta entäs #kommunismi?
— panu raatikainen (@panuraatikainen) February 26, 2020
Voihan sitä netissä tietenkin vitsailla. Mutta on silmiinpistävää, että mitä innokkaammin äärilaidan vasemmistolaiset ovat varoittamassa fasismin kauheuksista, sen todennäköisemmin he löytyvät temppukerhosta, jonka tarkoituksena on aina tilaisuuden tullen vähätellä kommunismin vaaroja.
Moni muistaa myös Maria Petterssonin sinänsä taitavasti kirjoitetun Malmön sotatanner -tekstin, jonka tarkoituksena oli tehdä naurunalaiseksi heitä, jotka ovat Ruotsin tilanteesta huolissaan.
Eipä siinä. Taannoin Brysselin lentokentällä ja Maalbeekin metroasemalla räjähti islamistien pommeja. Kymmeniä kuoli, satoja loukkaantui. Murhapaikan lähellä oleskellut Pettersson summasi tapahtumat twiitillään: ”Suomalaiset moukat. Halveksin teitä.”
Tavanomaisella logiikalla on hivenen vaikeaa pysytellä Petterssonin, Honkasalon tai Raatikaisen ajatusten perässä. Minkälaisista joukkomurhista on soveliasta tehdä pilaa? Onko tähän kysymykseen tarkoituskaan löytää vastausta? Todennäköisesti ei,. Kyse kun on yksinkertaisesti siitä, että vallanpitäjät katsovat oikeudekseen tehdä sitä, mikä on kansalaisilta erikseen kiellettyä. Kyky rikkoa sovinnaisuussääntöjä on vallan keskeinen tunnuspiirre.
Toinen piirre on oikeus määrätä tabuista ja rangaista niitä, jotka näitä rikkovat.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Erikoinen tempaus HS:n esimieheltä – ilkkuu vanhusten kuolemalla

Saksan vasemmisto pohti strategiakokouksessaan rikkaiden ampumista: ”Pakkotyöleiri riittää!”
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.














