
Feministinen puolue näytti, kenen asialla se on – ei ainakaan kantasuomalaisten naisten
Alkuvuodesta puoluerekisteriin merkitty Feministinen puolue osallistui kunnallisvaaleihin 40 ehdokkaalla yhdeksällä paikkakunnalla ja sai läpi puheenjohtajansa Katju Aron Helsingissä. Puolueen todellinen agenda alkaa vähitellen paljastua.
Feministien puheenjohtaja Katju Aro hehkuttaa Facebookissa saavutusta, jota perussuomalaisten valtuutettu Mari Rantanen kuvaa Helsingin muuttumiseksi koko maailman sosiaali- ja terveysasemaksi:
”Nyt tuntuu hyvältä! Feministinen puolue esitti ja sai sosiaali- ja terveyslautakunnassa läpi seuraavat konkreettiset toimet lautakunnan suosituksiin paperittomien aseman parantamiseksi:
- Paperittomille tarjotaan oikeudellista neuvontaa, jota kaupunki hankkii kolmannelta sektorilta, esimerkiksi Pakolaisneuvonta ry:ltä. Järjestön Paperittomat-hankkeen tarjoaman oikeudellisen neuvontapalvelun avulla paperittomia on pystytty auttamaan oman tilanteensa selvittämisessä. Neuvonnan avulla ollaan myös pystytty tavoittamaan yhteiskunnan marginaaliin pudonneita ihmisiä, joilla tosiasiassa on ollut edellytykset saada turvapaikka tai muu oleskelulupa Suomessa.
- Raskaana oleville sekä vauvaikäisten lasten perheille taataan mahdollisuus pidempikestoiseen kriisimajoitukseen, jotta kukaan vanhempi ei joudu vastasyntyneen kanssa kadulle.
- Viranomaisia koulutetaan paperittomien tilanteesta ja erityisesti paperittomien lasten oikeuksista. Paperittomallakin lapsella on oikeus koulunkäyntiin ja muuhun tukeen, ja viranomaisia koskee salassapitovelvollisuus hänen taustoistaan.
- Selvitetään kuinka hyvin paperittomille henkilöille myönnetyn toimeentulotuen määrä vastaa todellista tarvetta. Osa toimeentulotukipäätöksistä on ollut niinkin pieniä kuin 15 euroa kuukaudessa, jolloin paperittomallekin kuuluva oikeus välttämättömään toimeentuloon tuskin toteutuu.”
Lautakunta päätti Aron mukaan myös muista tärkeistä kysymyksistä, kuten riittävän hätämajoituksen, psykososiaalisen tuen ja kiireettömän, välttämättömän terveydenhuollon tarjoamisesta myös paperittomille.
– Tämä oli hieno näyte hyvästä yhteistyöstä Vasemmiston, Vihreiden ja Feministisen puolueen välillä, Aro innostuu.
Esitykset liittyvät Veronika Honkasalon (vas.), Leo Straniuksen (vihr.) ja Thomas Wallgrenin (sd.) valtuustoaloitteeseen niin sanottujen paperittomien eli laittomasti maassa oleskelevien tilanteen parantamiseksi.
Seuraavaksi ne etenevät kaupunginhallituksen päätettäviksi ja sieltä kaupunginvaltuuston hyväksyttäviksi.
– Siihen kuluu vielä tovi, ja päätösesitys voi vielä muuttua, mutta me juhlimme tätä tulosta jo nyt!
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä

Päättyykö punavihreä tyrannia Euroopan parlamentissa? – Kansalliskonservatiivit tarjoavat vaihtoehdon taloutta rapauttaneelle vasemmistopolitiikalle
Euroopan parlamentin perinteisten ryhmien kabinettisopimus syrjiä kansalliskonservatiiviset mepit ulos päätöksenteosta saattaa päättyä. Keskustaoikeiston ryhmä EPP on saamassa tarpeekseen uppiniskaisesta punavihreästä blokista. Juopa muodostui kestävyysraportointivelvoitteiden helpottamiseksi tähtäävistä muokkausehdotuksista.
Uusimmat

Oikeusministeriö ehdottaa muutoksia vuokranantajan irtisanomisaikaan

Seppänen: Tukea Lapin keskeisiin hankkeisiin
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












