Artikkeli kuva

Jussi Halla-aho. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Halla-aho rinnastaa Venäjän toimet 1930-luvun lopun tapahtumiin – ”Luhansk ja Donetsk vertautuvat hyvin sudeettialueisiin 1938”

22.02.2022 |00:26

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) kommentoi Venäjän presidentti Vladimir Putinin Ukrainaa koskevia aggressiivisia toimia. Putin ilmoitti tunnustavansa Ukrainan kapinallisalueet itsenäisiksi.

Halla-aho kirjoittaa:

”Venäjä on taitava ottamaan juuri sen kokoisen palan kerrallaan, että muiden mukavuudenhalu jarruttaa vaikuttaviin toimiin ryhtymistä. Luhansk ja Donetsk vertautuvat hyvin sudeettialueisiin 1938, Ukraina Puolaan seuraavana vuonna.

Sitä vaihtoehtoa tuskin on tälläkään kertaa, että myöntyväisyys tyydyttäisi ruokahalun. Kysymys siis kuuluu: Tehdäkö jotain nyt vaiko vasta sitten, kun asiat ovat paljon huonommin?

Olen edelleen sitä mieltä, että auttamalla Ukrainaa puolustautumaan teemme palveluksen paitsi Ukrainalle myös itsellemme.

Voimme kyllä itse päättää pysytellä konfliktien ulkopuolella, mutta joku muu voi päättää, että olemme niiden sisäpuolella.”

Vuonna 1938 Euroopan suurvallat sopivat Tšekkoslovakialle kuuluvan sudettialueen luovuttamisesta Hitlerin Saksalle. Puoli vuotta myöhemmin Saksa miehitti koko maan.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
7.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää