

Jussi Halla-aho. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Halla-aho rinnastaa Venäjän toimet 1930-luvun lopun tapahtumiin – ”Luhansk ja Donetsk vertautuvat hyvin sudeettialueisiin 1938”
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) kommentoi Venäjän presidentti Vladimir Putinin Ukrainaa koskevia aggressiivisia toimia. Putin ilmoitti tunnustavansa Ukrainan kapinallisalueet itsenäisiksi.
Halla-aho kirjoittaa:
”Venäjä on taitava ottamaan juuri sen kokoisen palan kerrallaan, että muiden mukavuudenhalu jarruttaa vaikuttaviin toimiin ryhtymistä. Luhansk ja Donetsk vertautuvat hyvin sudeettialueisiin 1938, Ukraina Puolaan seuraavana vuonna.
Sitä vaihtoehtoa tuskin on tälläkään kertaa, että myöntyväisyys tyydyttäisi ruokahalun. Kysymys siis kuuluu: Tehdäkö jotain nyt vaiko vasta sitten, kun asiat ovat paljon huonommin?
Olen edelleen sitä mieltä, että auttamalla Ukrainaa puolustautumaan teemme palveluksen paitsi Ukrainalle myös itsellemme.
Voimme kyllä itse päättää pysytellä konfliktien ulkopuolella, mutta joku muu voi päättää, että olemme niiden sisäpuolella.”
1/4 Venäjä on taitava ottamaan juuri sen kokoisen palan kerrallaan, että muiden mukavuudenhalu jarruttaa vaikuttaviin toimiin ryhtymistä.
Luhansk ja Donetsk vertautuvat hyvin sudeettialueisiin 1938, Ukraina Puolaan seuraavana vuonna.
— Jussi Halla-aho (@Halla_aho) February 21, 2022
Vuonna 1938 Euroopan suurvallat sopivat Tšekkoslovakialle kuuluvan sudettialueen luovuttamisesta Hitlerin Saksalle. Puoli vuotta myöhemmin Saksa miehitti koko maan.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset tuomitsee Venäjän yksipuoliset toimet: Meillä on valmius yhteisiin vastatoimiin

Antikainen: Suomi vapaaksi Ottawan sopimuksesta ja maamiinat takaisin käyttöön
Viikon suosituimmat

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.

Kolumni: Meidän ideologiat ovat parempia kuin teidän ideologiat
Suomi ei nouse sillä, että leimaamme eri mieltä olevia ideologioiden kannattajaksi ja asemuotoisten tarinoiden levittäjiksi, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.
















