

LEHTIKUVA
Halla-aho: Suomalaiset ymmärtävät, että liikkumisvapaudesta voidaan väliaikaisesti tinkiä, jos sillä edistetään jotakin suurempaa hyvää
Suomalaiset ovat varsin järkevää kansaa. He ymmärtävät, että asiat on pantava tärkeysjärjestykseen, ja että liikkumisvapaudesta voidaan ja pitää väliaikaisesti tinkiä, jos sillä voidaan edistää jotakin suurempaa hyvää, kirjoittaa perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho.
– En liioin usko, että suuri osa suomalaisista pitäisi omaa armeijaa vihollisena tai vastustaisi sitä, että puolustusvoimat antaisi poliisille virka-apua liikkumisrajoitusten täytäntöönpanossa, Jussi Halla-aho kirjoittaa.
Närästää lähinnä toimittajia ja valtiosääntöoppineita
Halla-aho viittaa kommentillaan Iltalehden artikkeliin, jonka mukaan armeijaa ei tulisi käyttää Uudenmaan eristämisen ja liikkumisvapauden rajoittamisen valvonnassa.
– En ole kuullut monenkaan kansalaisen olevan huolissaan siitä, että heidän perustuslaillisia oikeuksiaan nyt rikottaisiin. Närkästyneitä ovat lähinnä muutamat toimittajat ja valtiosääntöoppineet, Halla-aho toteaa.
Sananvapautta ei puolusteta samalla paatoksella
Iltalehden artikkelissa todetaan myös, että ”liikkumisvapaus – kirjaimellisesti tällä nimellä – on perustuslain yhdeksäs pykälä eli perustuslain pyhintä osaa.”
– Jos toimittaja lukee eteenpäin, hän huomaa, että perustuslain 12 pykälä takaa jokaiselle myös sananvapauden. Siihen toimittajat ja valtiosääntöoppineet eivät ole suhtautuneet laisinkaan samanlaisella poeettisella paatoksella. Päinvastoin, ovat suorastaan vaatineet sananvapauttaan käyttäneiden päitä pölkylle, Halla-aho huomauttaa.
– Itse asiassa liikkumisvapauteen voisi epidemiatilanteessa soveltaa samoja viisauksia, joita olemme kuulleet kyllästymiseen asti sananvapauden osalta. Esim. näin: Liikkumisvapaus ei ole absoluuttinen. Liikkumisvapaus ei tarkoita vapautta vahingoittaa muita. Liikkumisvapauteen liittyy erottamattomasti liikkumisenvastuu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- liikkumisen rajoittaminen poikkeusolot tartuntataudit koronavirus Armeija suomalaiset Sananvapaus Uusimaa perussuomalaiset Perustuslaki Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho patistaa Yleä, Sitraa, puolueita jne kulukuurille koronan vuoksi – ”Nyt jos koskaan on kyettävä panemaan asioita tärkeysjärjestykseen”

Uusimaa eristetään kolmeksi viikoksi – virka-apupyyntö puolustusvoimille todennäköinen

Perussuomalaiset vaativat valmiuslain käyttöönottoa: Koulut ja päiväkodit välittömästi kiinni

Halla-aho: Julkisesta kulutuksesta on otettava kaikki löysät pois – ”Suomen, kuten jokaisen maan, on keskityttävä itsensä ja omiensa auttamiseen”

Halla-aho: Mitä nopeammin epidemia saadaan kuriin, sitä nopeammin päästään eroon myös poikkeustilasta

Tavio: Siviilipalvelusmiehet käyttöön
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää