Artikkeli kuva

Turun Sanomat

Halla-aho vasemmistoliiton nimityskohusta: Suomi ”vähiten korruptoitunut maa”, koska mittarit eivät havaitse suomalaistyyppistä hyvä-veli-korruptiota

19.02.2021 |15:39

Sosiaali- ja terveysministerin Aino-Kaisa Pekosen (vas.) valtiosihteerinimitys on noussut jälleen julkisuuteen. Turun Sanomat kertoo vasemmistoliiton puheenjohtajan Li Anderssonin (vas.) eduskuntavaalikampanjan saaneen 6000 euron lahjoituksen. Sen lahjoitti yhdistys, jonka puheenjohtajan tytär Saila Ruuth nousi hetkeä myöhemmin Pekosen valtiosihteeriksi.

Nimityksen ja lahjoituksen ajallinen yhteys herättää väkisinkin kysymyksiä.

Julkisuudessa on aiemmin puitu Saila Ruuthin sopivuutta tehtävään.

Kun Pekonen oli pyytänyt Ruuthia valtiosihteeriksi, hän joutui googlettamaan, mitä kyseinen tehtävä ylipäätään tarkoittaa.

Korruptiomittareiden kalibrointi pielessä

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho puntaroi suomalaista korruptiota. Hän kirjoittaa:

”Kansainvälisissä vertailuissa Suomi on vuodesta toiseen maailman vähiten korruptoitunut maa, koska Transparency Internationalin ja vastaavien organisaatioiden mittareita ei ole kalibroitu havaitsemaan suomalaistyyppistä hyvä-veli-korruptiota.

Vaalituen maksaminen toisen vaalipiirin ehdokkaalle on vaaliraha-asiantuntijan mukaan ”epäilyttävää”, mutta eihän sitä mikään laki kiellä. Ei siis merkintää.

Vaalituen maksajan tyttären palkkaaminen valtiosihteeriksi, vaikka tämä ei tiedä, mikä on valtiosihteeri, voi sekin olla outoa, mutta ei sitäkään mikään laki kiellä. Ei siis merkintää.

Olli-Poika Parviainen (vihr) putosi eduskunnasta vuonna 2019 ja päätyi ihan pätevyytensä perusteella sisäministeri Ohisalon (vihr) valtiosihteeriksi.

Tuomo Puumala (kesk) putosi eduskunnasta vuonna 2019 ja päätyi ihan pätevyytensä perusteella tiede- ja kulttuuriministeri Kososen (kesk) valtiosihteeriksi.

Kimmo Tiilikainen (kesk) putosi eduskunnasta vuonna 2019 ja päätyi ihan pätevyytensä perusteella keskustan ministeriryhmän valtiosihteeriksi.

Suomessa ei ole korruptiota.”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
4.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
5.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
7.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää