Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Hallitus esittää taloyhtiölainojen osakaskohtaisten luottovastuiden lisäämistä positiiviseen luottotietorekisteriin

08.05.2025 |14:51

Hallitus ehdottaa lakimuutoksia, joilla voitaisiin parantaa positiivisen luottotietorekisterin kattavuutta. Rekisteriin lisättäisiin jatkossa tiedot taloyhtiölainojen osakaskohtaisista luottovastuista. 

Positiivisen luottotietorekisterin avulla pyritään ehkäisemään ylivelkaantumista. Rekisteriin kerätään tietoja yksityishenkilöiden luotoista ja tuloista. Tarkoituksena on tarjota mahdollisimman ajantasaista tietoa henkilön maksukyvystä ja luottokelpoisuudesta.

– Hallituksen esityksellä mahdollistettaisiin osakaskohtaisia luottovastuita koskevien tietojen siirtäminen huoneistotietojärjestelmästä. Niitä koskevat välttämättömät tiedot voitaisiin luovuttaa luotonantajille yksityishenkilön luottokelpoisuuden arviointia varten. Rekisteristä voidaan luovuttaa tietoja myös esimerkiksi luottomarkkinoiden valvontaviranomaisille, kerrotaan oikeusministeriön tiedotteessa.

Tietojen väärinkäytösriskejä minimoidaan

Lisäksi ehdotetaan, että luotonantajilla olisi velvollisuus tunnistaa luonnollinen henkilö eli esimerkiksi luotonhakija tai takaaja ennen tietojen hakemista rekisteristä. Muutoksen tarkoituksena on vähentää tietojen väärinkäytösriskejä.

Oikeusministeriö seuraa jatkuvasti lain täytäntöönpanoa. Lain jälkiarviointia on osittain aikaistettu, ja sen yhteydessä on tarkoitus selvittää tarkemmin muun muassa tietosuojavaltuutetun, oikeuskanslerin ja yrittäjien esiin nostamia kysymyksiä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
4.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan 

22.01.2026 |18:07

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää