Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Hallitus kaatuu – pääministeri Juha Sipilä pyytää hallituksen eroa

08.03.2019 |10:07

Pääministeri Juha Sipilä pyytää hallituksen eroa tasavallan presidentiltä tänään klo 10.00. Pääministeri pitää tiedotustilaisuuden Kesärannassa noin klo 10.45. Asiasta kertoo Valtioneuvoston kanslia. Uutista päivitetään.

10.10: Mediatietojen mukaan eropyyntö johtui sote-uudistuksen kariutumisesta.

10.20: STT:n mukaan presidentti Niinistö on hyväksynyt pääministeri Sipilän esittämän eropyynnön. Niinistö pyytää, että hallitus jatkaa toimitusministeriönä.

10.21: Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) twiittaa: ”Hallituksen päätös erota on toki sinänsä oikea mutta tulee puolitoista vuotta liian myöhään.”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää