Artikkeli kuva

Hallitusta höykytetään välikysymyksellä – poliisien puute aiheuttaa turvattomuutta

04.09.2014 |21:34

Kansalaisten antama palaute sai perussuomalaisten eduskuntaryhmän käyttämään välikysymystä – opposition vahvinta asetta. Ihmiset ovat viestittäneet turvattomuudesta ja poliisien puutteesta, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström (ps.) kertoo. Perussuomalaiset kritisoivat myös hätäkeskusuudistusta, joka on Lindströmin mukaan osoittautunut epäonnistuneeksi hankkeeksi.

– Hallitusohjelmaan on kirjattu poliisien määrän vakiinnuttaminen. Tämä ei ole toteutunut, kansanedustaja Pirkko Mattila (ps.) puolestaan kertoo.

Välikysymys kokonaisuudessaan täällä >

Katso myös poliisikansanedustaja Ismo Soukolan kommentit välikysymyksen tiedotustilaisuduessa >

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
7.
Suomen uutiset logo

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan

10.11.2025 |18:05

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää