
Kotkan Perussuomalaiset valitsi kuntavaaliehdokkaita
Kotkan Perussuomalaisten hallitus on hyväksynyt 30 kuntavaaliehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin. Yhdistyksen tavoitteena on täysi lista, kuten edellisissäkin vaaleissa.
Hämeenlinnan Perussuomalaiset nimesi ensimmäiset kuntavaaliehdokkaansa 8.9. järjestettyjen kuntavaalikutsuntojen yhteydessä.
Hämeenlinnan Perussuomalaisten kuntavaalikutsunnoissa 8.9. nimeämiä kuntavaaliehdokkaita on yhteensä 12:
Liikenne-, viestintä- ja sisäministeri Lulu Ranne, valtuutettu Emmi Rantanen, valtuutettu Teijo Pullinen, varavaltuutettu Jonni Levaniemi, varavaltuutettu Tiera Laitinen, konsultti, eläkeläinen Pekka Honkala, controller-asiantuntija Marjut Lehtinen, sosionomi, eläkeläinen Kalevi Rämö, metsätalousinsinööri Kim Seppänen, yksikön päällikkö Pasi Takala, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja Markus Keskitalo sekä tietohallintopäällikkö Olli Herranen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Kotkan Perussuomalaisten hallitus on hyväksynyt 30 kuntavaaliehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin. Yhdistyksen tavoitteena on täysi lista, kuten edellisissäkin vaaleissa.

Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt kaksikymmentäviisi ensimmäistä perussuomalaista ehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin.
Viikon suosituimmat


Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Lue lisää

Lue lisää