

Carles Puidgemont. Kuva: Wikimedia.
Helsingissä pistäytynyt ex-katalaanijohtaja Puigdemont: tuomarit sekaantuneet politiikkaan Espanjassa
Maanpaossa oleva Katalonian ex-aluejohtaja Carles Puigdemont luennoi perjantaina Helsingin yliopistossa Katalonian tilanteesta. Hän visioi myös digitaalisen tasavallan syntymistä. Sellainen turvaisi hänen mukaansa paremmin kansalaisvallan kuin nykyinen edustuksellinen demokratia. Hän kertoi Espanjan tuomioistuimen osallistuvan maan politiikkaan, joskin tahattomasti ja epäsuoraan.
Puigdemont pysyi aiemmassa kannassaan siitä, miten Katalonian tilanne pitäisi ratkaista. Hän peräänkuulutti poliittista dialogia Katalonian ja Espanjan hallintojen välille. Hänen mukaansa viime lokakuun Katalonian itsenäisyysjulistuksen jälkeen syytetyt poliitikot on rinnastettavissa mahdollisten tuomioiden osalta terroristeihin. Katalaanijohtajia voi odottaa jopa 30 vuoden vankeustuomio, mikäli heidät todetaan syyllisiksi muun muassa kapinan lietsomiseen ja julkisten varojen väärinkäyttöön.
Kaikkiaan 13 Katalonian poliitikkoa ja kansalaisaktivistia syytetään virallisesti kapinoinnista. Syytteet nosti Espanjan korkein oikeus. Puigdemont lukeutuu syytettyjen joukkoon.
Katalonian vaalikampanjassa kiellettiin jopa keltaisen rintamerkin käyttö, koska se symboloi halua äänestää Katalonian itsenäisyyden puolesta.
Tuomarit politiikan pyörteissä
Puigdemont kertoi tuomareiden sekaantuneen politiikkaan. Tuomarit pystyvät valitsemaan sen, kuka voi olla Katalonian aluejohtaja. Aluejohtajan tulee lakitekstin mukaan seistä Katalonian parlamentissa valintahetkellä. Telkien takana tai vapaaehtoisessa maanpaossa olevat edustajat eivät voi täyttää tätä vaadetta. Puigdemont yritti jatkaa aluejohtajana videokonferenssipalvelun kautta. Se ei tuomareiden mukaan ollut mahdollista.
Puigdemont kertoi oikeuslaitoksen puolueettomuusvertailusta EU-maiden kesken. Espanjan tuomioistuin oli 26. sijalla 28 maan joukosta. Hänen mukaansa silloin ei voida verrata Espanjan oikeusvaltioperiaatteita esimerkiksi Saksaan. Hänen mukaansa Espanjan oikeusistuin elää vieläkin diktaattori Francon ajassa.
Puigdemont ei yllättynyt EU:n olevan tunnustamatta Katalonian itsenäisyysjulistusta. Hän kertoi olevansa erittäin pettynyt siihen, ettei EU puolustanut katalaanien oikeutta itsemääräämisoikeuteen.
Digitaalinen tasavalta
Puigdemont uskoi digitalisaation vievän rutkasti nykyisiä työpaikkoja seuraavan 15 vuoden aikana. Vastapainoksi murros luo myös uusia työpaikkoja.
Hänen mukaansa lokakuussa järjestetty Katalonian kansanäänestys itsenäisyydestä osoittaa sen, että kansanvallan uusi suuntaus voisi edetä nimenomaan digitalisaation avulla. Kansalaisten on helpompaa seurata päätöksentekoa missä ja milloin vain. Se mahdollistaa myös osallistumisen.
– Älypuhelin on miekkaa mahtavampi, Puigdemont muotoili uudelleen tunnettua sanontaa.
Katalonian aluejohtajan valinta takkuaa
Katalonian alueparlamentti ei saanut torstainakaan valittua itselleen uutta aluejohtajaa. Kolmas aluejohtajaehdokas Jordi Turull hävisi aluejohtajaäänestyksen täpärästi äänin 64-65, kun laitavasemmistolainen CUP äänesti tyhjää. Puolueen mielestä Turull ei ollut tarpeeksi ponnekkaasti ajamassa Katalonian itsenäisyyttä.
Samalla Kataloniassa alkoi kahden kuukauden etsikkoaika. Tuona aikana alueparlamentin tulisi saada valittua uusi aluejohtaja. Muutoin Kataloniassa on järjestettävä uudet aluevaalit.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää