Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Hongisto: TE-toimistoilla ei ole aikaa tavata asiakkaita

25.11.2014 |12:40

Perussuomalaisten kansanedustaja Reijo Hongisto jätti tänään kirjallisen kysymyksen TE-toimistojen asiakaspalvelusta. Viime vuonna käyttöön otettu, TE-toimistoja koskenut uudistus ei ole Hongiston mielestä toiminut toivotulla tavalla.

– Uudistuksen tarkoituksena oli jouhevoittaa ja nopeuttaa työttömien työnhakijoiden työnsaatia, mutta nyt onkin käynyt päinvastoin. TE-toimistojen työntekijät valittavat, että heidän työaikaansa kuluu yhä enemmän erilaisten tilastojen tekoon ja asiakasvirtojen seulomiseen. Varsinaisiin asiakastapaamisiin ei enää aikaa juuri jää. Pahimmillaan asiakasta ei tavata yli vuoteen, Hongisto ihmettelee ja kysyy hallitukselta, onko se tietoinen tilanteesta.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
3.
Suomen uutiset logo

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen

20.01.2026 |14:30
5.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan 

22.01.2026 |18:07

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää