HS: Himasen käsikirjoitus jo VNK:lla

09.09.2013 |16:07

Valtioneuvoston kanslia on jo saanut filosofi Pekka Himasen tulevaisuusselonteon käsikirjoituksen käyttöönsä. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat.

– Meillä on ollut jo hänen käsikirjoituksensa käytettävissä, ja sen perusteella on rakennettu siltoja hänen hankkeestaan tulevaisuusselontekoon, pääsihteeri Pekka Lindroos valtioneuvoston kansliasta kertoo.
Himasen selvitys ja hallituksen oma selvitys julkaistaan Lindroosin mukaan loka-marraskuussa.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä aikoo pohtia torstaina, aikooko se tehdä asiasta epäluottamusäänestyksen eduskunnassa. Oikeuskansleri Jaakko Jonkan mukaan 700 000 euron hankkeen tilaamisessa ei noudatettu hyvää hallintotapaa, ja hanke olisi pitänyt kilpailuttaa.

 

VELI-PEKKA LESKELÄ


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
10.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää