

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Huhtasaari huolestui koulujen eriytymisestä: ”Liittyy maahanmuuttoon ja näkyy oppimistuloksissa”
Laura Huhtasaaren mielestä opettajille täytyy palauttaa auktoriteettia ja työkaluja ylläpitää työrauhaa kouluissa. – Myös ryhmäkokojen tulisi olla pieniä, jolloin opettajalla on enemmän aikaa jokaiselle yksittäiselle oppilaalle.
Varapuheenjohtajan kyselytunnilla Laura Huhtasaarelta kysyttiin myös koulumaailman haasteista, puolustusvoimien säästöistä sekä sähkön siirtohinnoittelusta.
Kyselytunti. 46 min, Youtube.
Olet ammatiltasi opettaja, ja olet ehkä työssäsi huomannut koulumaailman muutoksen. Mikä on mielestäsi tällä hetkellä oleellisin suomalaiseen koulujärjestelmään liittyvä ongelma?
– Kyllä se on eriytyminen. Suomen vahvuus on tähän saakka ollut se, että missä tahansa koulussa opetuksen laatu on ollut tasa-arvoista, eivätkä oppimiserot ole olleet kovin isoja. Nyt kuitenkin koulut alkavat eriytymään ja työrauhaongelmat ovat nousseet esille tietyillä alueilla, missä on ollut haasteita. Jos opettajalla menee paljon aikaa työrauhan ylläpitämiseen, niin silloin substanssiopettaminen jää vähemmälle.
Huhtasaari on eriytymisestä huolissaan.
– Se tietenkin tulee näkymään myös oppimistuloksissa. Tämä kaikki liittyy maahanmuuttoon. Meidän täytyy palauttaa opettajille auktoriteettia ja työkaluja pitää työrauhaa yllä. Myös ryhmäkokojen tulisi olla pieniä, jolloin opettajalla on enemmän aikaa jokaiselle yksittäiselle oppilaalle.
– Silloin kun luokassa on työrauha, siellä voidaan keskittyä ydinasiaan eli oppimiseen ja opettamiseen. Opettajalla tulee olla auktoriteettia myös sen vuoksi, että hän voi puuttua koulukiusaamistilanteisiin. Täytyy muistaa, että yksittäisellä oppilaalla on tällaisissa tilanteissa koko elämä pelissä.
”Perussuomalaiset ajaa kohtuuhintaista asumista”
Huhtasaari ei kannata puolustukseen kohdistuvia säästötoimia.
Sininen ministeri ehdotti, että naisten asepalvelus voitaisiin jäädyttää säästösyistä. Mitä mieltä olet tästä itse, mikä olisi ratkaisusi säästöihin?
– Aseeton kansa on kelvoton kansa. Ei meidän pidä säästää puolustuksesta, ei naisten eikä miesten. On hienoa, että miehillä on asevelvollisuus ja naiset halutessaan pääsevät asepalvelukseen, siis ne, jotka kokevat että heillä on siihen kykyä ja halua. Tämä on oikein hyvä järjestelmä ja pidetään tästä kiinni.
Entä mihin toimenpiteisiin perussuomalaiset ryhtyisivät sähkönsiirtohintojen hillitsemiseksi?
– Tämä on ollut esillä jo vaihtoehtobudjetissamme. Nykyinenhän on tämä seitsemän prosentin sähkönsiirron tuottokatto, niin perussuomalaiset haluaisivat laskea sen neljään ja puoleen prosenttiin.
– Perussuomalaiset pitävät muutenkin esillä asumisen halpuuttamista. Siihen kuuluvat myös lämmityksen kustannukset, kiinteistöveron kohtuullistaminen ja tietysti tonttikeinottelun ehkäiseminen, mihin voidaan vaikuttaa valtuustoissa kaavoituspäätöksillä. Meillä ei voi olla sellaista tilannetta, jossa henkilön kaikki rahat menevät asumiseen. Perussuomalaiset siis ajaa kohtuuhintaista asumista – ja sähkönsiirto liittyy siihen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oppimistulokset varapuheenjohtajan kyselytunti Opettajat Koulukiusaaminen Laura Huhtasaari koulu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lahden PS: Mielenterveysongelmaiset turvapaikanhakijat muuttavat koulun ja päiväkodin läheisyyteen – “Olemme erittäin huolissamme alueen turvallisuudesta”

Vokin opettajalla tuli mitta täyteen: Turvapaikkajärjestelmä perustuu valheelle – “Tulijat pitävät meitä hölmöinä”

Tavio: Valtion on varmistettava, ettei lasten joukossa opiskele aikuisia miehiä
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää