Tampereen kaupunki pulitti pormestari Ilmari Nurmisen uusista virallisista edustuskuvista hulppeat 3 575 euroa ilman arvonlisäveroa, Iltalehti kertoo.
Summaan sisältyi 3 000 euroa itse kuvauksesta, joka kattoi ammattivalokuvaaja Konsta Leppäsen (Fancy Pants Production Oy) palvelut: studion, assistentin, tuotannon, kuvankäsittelyn ja rajattomat käyttöoikeudet. Lisänä tuli 575 euroa peruuntuneesta kuvauspäivästä. Leppänen on kuvannut Nurmista ennenkin, ja monet pitävät häntä Nurmisen pitkäaikaisena tuttavana.
Halvempia kuvausvaihtoehtoja olisi ollut
Iltalehden tavoittama Nurmisen esikunnan viestintäpäällikkö Aleksi Murtojärvi ei pidä edustuskuvista maksettua 3 575 euron hintaa korkeana.
Selvästi yläkanttiin ja jopa sen yläpuolelle hinta kuitenkin asettuu, koska esimerkiksi Helsingissä pormestari Daniel Sazonovin ja kaikkien apulaispormestareiden kuvat maksoivat yhteensä vain 1 000 euroa.
Turussa pormestari Piia Elon ja apulaispormestareiden Sini Ruohosen (kok.), Elina Rantasen (vihr.) ja Mirka Muukkosen (vas.) kuvaus maksoi yhteensä 475 euroa. Hinta ei sisällä arvonlisäveroa.
Ammattivalokuvaajien hinnat Suomessa vaihtelevat tyypillisesti 100–800 euron välillä muotokuvauksista, joten Nurmisen kuvauslasku vaikuttaa olevan selvästi yläkanttiin, varsinkin kun halvempiakin vaihtoehtoja olisi ollut saatavilla kaupungin omilla resursseilla.
Kansanedustaja Sheikki Laakso vihjaa Facebookissa, että Nurmisen kuvauskeikassa on korruptiivisia piirteitä.
Tampere irtisanoo 122
Kuvat otettiin melko pian sen jälkeen, kun Nurminen oli esitellyt pahasti alijäämäisen kaupungin talouden tasapaino-ohjelman, jossa on yhteensä yli sata toimenpidettä. Syksyllä kaupunki myös ilmoitti irtisanovansa 122 henkilöä säästötoimien takia.
– Olen pormestarina sitoutunut talouden tasapainottamiseen, Nurminen sanoi 22. lokakuuta Tampereen Raatihuoneella esitellessään vuoden 2026 talousarviota.
Kaupungin vuodelle 2026 asettama noin 10 miljoonan euron säästötavoite vastaa noin 200 henkilötyövuotta. Yhteistoimintaneuvottelujen taustalla oli selkeästi alijäämäinen taloustilanne.
Marraskuussa Tampereen valtuustossa kuultiin demarien selittelypuhe, kun ex-kansanedustaja Jukka Gustafsson puolusteli leikkauksia ja irtisanomisia tavalla, jonka monet tulkitsivat vähättelyksi.
– Meillä Tampereella laaja koalitio on käyttänyt korkeintaan kynsisaksia tehdessään välttämättömiä säästöjä, Gustafsson päästeli.
Nurminen työntäisi veronmaksajien rahoja Gazaan
Leikkausten ja irtisanomisten rinnalla demaripormestari Nurmiselle on samaan aikaan tärkeää, että Tampere osoittaa tiukassakin paikassa kansainvälistä solidaarisuutta.
Joulun alla kaupunginhallitus hyväksyi 50 000 euron avustuksen maksamisen Gazaan pormestari Nurmisen harkinnanvaraisesta määrärahasta. Tampereen kaupunginvaltuusto kävi pitkän keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.
Perussuomalaiset eivät kannattaneet Gazan avustamista, koska rahalle on tarvetta Tampereellakin.
Joulun alla Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella, sillä perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu ja valtuustoryhmän varapuheenjohtaja Marika Puolimatka jätti oikaisuvaatimuksen pormestari Nurmisen tekemästä päätöksestä lähettää tamperelaisten verorahoja Gazaan.
Matka taittuu virka-autolla
Osana Tampereen kaupungin virallista kuljetus- ja turvallisuuspolitiikkaa pormestarin virkatehtävissä Nurminen on saanut käyttöönsä virka-auton, joka on Volvo XC90 plug-in-hybridi -leasingauto. Tämä tuli julkisuuteen tammikuussa 2026, kun Aamulehti raportoi Tampereen kaupungin johdon turvallisuusyksikön uudelleenjärjestelyistä.
Keskustelua herätti äskettäin myös Nurmisen päätös vaihtaa työhuonettaan kaupungintalon peruskorjauksen jälkeen. Alun perin hänelle kaavailtu tila kolmannessa kerroksessa hylättiin, koska se tuntui liian pieneltä ja ikkunasta avautui näkymä Kelan jätekatokseen, mikä koettiin epäedustavaksi. Sen sijaan Nurminen muutti vanhaan peruskorjattuun osaan viidenteen kerrokseen, entiseen pormestarin tilaan.