Artikkeli kuva

Ari Lahdenmäki Longplay-verkkojulkaisun sivuilla. / Longplay.fi, kuvakaappaus

Imagen toimittaja kuittasi arvostetun Lumilapio-palkinnon pakotettua seksityötä koskevasta jutustaan 2005 – tänään hovioikeus vahvisti hänelle tuomion raiskauksesta

07.11.2018 |16:30

”Joka vuosi noin miljoona ihmistä ostetaan ja myydään moderneilla orjamarkkinoilla prostituutioon, kotityöhön, pelloille, tehtaisiin, armeijoihin. Suurin osa uhreista on naisia ja suurin osa heistä pakotetaan seksityöhön.” Näin alkaa neljän toimittajan tekemä Orjamarkkinat-kirjoitus, joka tuotti tekijöilleen mediakentässä erittäin arvostetun Lumilapio-palkinnon.

Eräs kirjoittajista on Ari Lahdenmäki. Hän sai tänään hovioikeudessa tuomion kahdesta eri seksuaalirikoksesta. Teonkuvaus on kattavasti kerrottuna Ilta-Sanomissa.

Lahdenmäki on pitkän linjan toimittaja, ja tämä tekee asiasta poikkeuksellisen.

Nimen julkaisu

Suomalaisessa journalismissa on käytäntönä, ettei alle 2 vuoden tuomioiden saajia nimetä jutuissa. Käytäntö ei perustu lakiin.

Lahdenmäen tapauksessa mediatalot ovat pääsääntöisesti jättäneet nimen mainitsematta, ja viitanneet tähän termeillä ”palkittu toimittaja”, tai ”toimittaja”. HS teki asiassa poikkeuksen ja julkaisi nimen.

HS kirjoittaa: ”Lahdenmäki on tullut tunnetuksi rikoksiin ja yhteiskuntapolitiikkaan keskittyvistä jutuistaan. Hän on kirjoittanut muun muassa MTV3:lle, Helsingin Sanomille sekä verkkojulkaisu Long Playhin. Lahdenmäki sai osana työryhmää tutkivan journalismin Lumilapiopalkinnon vuonna 2005 ihmiskauppaa käsitelleestä artikkelista.”

Longplay

Raiskauskohusta huolimatta Lahdenmäki mainitaan edelleen Longplayn kirjoittajalistalla. Tutkivaan, hitaaseen journalismiin erikoistunut julkaisu markkinoi edelleen juttutuotteitaan Lahdenmäen nimellä, kuvalla ja Lumilapio-palkinnolla.

Ratkaisu on erikoinen, ottaen huomioon sen, että samalta Longplayn kirjoittajalistalta löytyy suomalaisen feminismin sekä #metoo-liikkeen kaikkein kovin ydin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää