

MATTI MATIKAINEN
Immonen: EU-eliitti kaappasi vallan Italiassa eurokriittisiltä vaalivoittajilta
Italiassa eletään lievästi sanoen mielenkiintoisia aikoja. Tällä hetkellä näyttää vahvasti siltä, että EU-myönteinen valtaeliitti on käytännössä kaapannut vallan eurokriittisiltä vaalivoittajilta maan presidentin kieltäydyttyä hallitusneuvottelijoiden esityksestä uudeksi talousministeriksi, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen.
– Italiassa ministerinä voi toimia henkilö, joka on tuomittu rikoksesta tai jota on epäilty korruptiosta. Sen sijaan jos henkilö on EU- ja eurokriittinen, silloin hän ei ole sopiva ministeriksi, Immonen ihmettelee Facebookissa.
Eurokriittinen ei kelpaa ministeriksi
Hallituksen muodostaminen takeltelee pahasti maan presidentti Sergio Mattarella estettyä eurokriittisen Paolo Savonan nimityksen talousministeriksi.
– Presidentti ei suostu nimittämään Savanoa ministeriksi, koska hänen mielipiteensä eurosta sotivat EU-federalistien mielipiteitä vastaan.
Kansanvallan halventamista
Kyseisen nimityssotkun seurauksena pääministeriehdokas Giuseppe Conte erosi ja presidentti nimitti IMF:n takuumiehen Carlo Cottarellin väliaikaiseksi pääministeriksi.
– Tämä menettely ei edusta minun silmissäni demokratiaa, vaan näyttää vahvasti kansanvallan halventamiselta. EU-myönteinen eliitti sallii kansanvallan toteutumisen vain tilanteessa, jossa kansanvalta suosii EU-eliitin omia tarkoitusperiä. Tällaisista kansanvallan kannalta kyseenalaisista menettelytavoista löytyy lukuisia esimerkkejä EU:n historiasta, Immonen huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian poliittinen kaaos syvenee – Syksyn vaaleja voi pitää kansanäänestyksenä eurosta

Italian markkinatkin vajosivat kaaokseen – Matteo Salvinin euro- ja maahanmuuttokriittinen Liitto vahvassa nosteessa

Kolumni: Italialainen näytelmä

Italiaan sittenkin hallitus – tiistain markkinamyllerrys säikäytti maan johdon

Perussuomalaiset kunnioittavat kansanvaltaa ja osoittavat tukensa Italian vaalivoittajille
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.