Itävallan presidentinvaaleissa erittäin tiukka kisa

22.05.2016 |20:39

Itävallan presidentinvaalien toisella kierroksella alustavissa tuloksissa molemmat ehdokkaat ovat itävaltalaislehti Der Standardin mukaan rinta rinnan. Vaaleissa ovat vastakkain euro- ja maahanmuuttokriittisen Vapauspuolueen Norbert Hofer, sekä vihreiden tukema Alexander Van der Bellen.

Euroopassa odotetaan tuloksia sydän syrjällä. Euroopan komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker on suoraan kertonut tukevansa Van der Belleniä. Tällainen tuki ulkomailta on perin harvinaista.

Itävallan presidentin virka on enimmäkseen seremoniallinen. Hofer on kuitenkin todennut, että melko harva oivaltaa presidentin valtaoikeuksia. Presidentti voi esimerkiksi hajoittaa hallituksen. Itävallan hallitus koostuu Saksan mukaan porvarillisesta ÖVP:stä ja sosialidemokraateista (SPÖ).

Vaaleja seurataan pitkin Eurooppaa, sillä Hoferin edustamaa Vapauspuoluetta on syytelty äärioikeistolaiseksi. Hofer keräsi ensimmäisellä kierroksella yli 35 prosenttia äänistä. Itävallan presidentti on toisen maailmansodan jälkeen tullut joko ÖVP:n tai SPÖ:n riveistä. Ensimmäisellä kierroksella puolueiden ehdokkaat tulivat kuitenkin vasta neljänneksi ja viidenneksi hieman yli 11 prosentin äänisaaliilla.

Toinen kierros on niin tiukka, että tulosta voidaan joutua odottamaan maanantaihin asti. Postitse annetut äänetkin voivat tulla merkittäväksi näissä vaaleissa.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää