
PS ARKISTO
Jari Ronkainen tyrmää SDP:n Razmyarin avauksen – “Leikkaisivat omavaraisuudesta ja puolustuksesta!”
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar on kertonut puolueensa olevan valmis leikkaamaan valtion menoja muun muassa yritystuista, maataloustuista ja Kela-korvauksista. Razmyarin mukaan maataloustukia “tarkistettaisiin” etenkin ympäristönäkökulmasta.
Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan entinen varapuheenjohtaja sekä pitkäaikainen jäsen Jari Ronkainen pitää linjausta erittäin huolestuttavana.
– Tällaisessa maailmantilanteessa, jossa ruokaturva ja omavaraisuus ovat nousseet aivan uudelle tasolle, on täysin käsittämätöntä edes ehdottaa leikkauksia maatalouteen. Nyt jos koskaan kotimaista tuotantoa pitäisi vahvistaa – ei ajaa sitä entistä ahtaammalle, painottaa Ronkainen.
Turvallisuus ja huoltovarmuus eivät ole sivuseikkoja
Ulostulossaan Razmyar kyseenalaisti myös puolustusmenojen tason, puhuen “avoimesta piikistä” puolustukselle.
Avaus asettaa kyseenalaiseksi SDP:n sitoutumisen kansalliseen turvallisuuteen aikana, jolloin Euroopan turvallisuustilanne on vakavampi kuin vuosikymmeniin.
– Demarit toitottivat vaalien alla, että kaiken voi tehdä ”reilummin”. Jos tämä on sitä reiluutta – leikataan omavaraisuudesta ja kyseenalaistetaan maanpuolustus – niin kyllä siinä väkisinkin herää kysymys, että kuuluvatkohan Suomen turvallisuus ja huoltovarmuus lainkaan SDP:n prioriteettilistalle?
– Tässä ei todellakaan ole kyse mistään ”piikistä”. Tässä on kyse Suomen puolustuskyvystä, rajojen turvaamisesta ja siitä, että kansalaisilla on turvallinen maa, jossa elää. Puheet avoimesta piikistä kertovat siitä, ettei turvallisuutta oteta vakavasti – ja se on todella huolestuttavaa, toteaa Ronkainen.
Puolustusta ei rakenneta poukkoilulla
Ronkainen muistuttaa, että Suomen puolustusta ei rakenneta vaalipuheilla tai poliittisilla puheenvuoroilla, vaan vakaalla ja pitkäjänteisellä sitoutumisella.
– Tässä asiassa ei ole varaa keikkua mielipiteestä toiseen – eikä myöskään pelata poliittista peliä maan turvallisuudella, Ronkainen korostaa.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Aittakumpu: Maatalouden kriisi on vakava asia
Rami Lehtinen: ”Haluaako SDP tosiaan tuhota ruoantuotantomme kokonaan?”
Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kela-korvaukset ruokaturva puolustusmenot omavaraisuus kotimainen tuotanto Nasima Razmyar Yritykset leikkaukset Jari Ronkainen Turvallisuus Huoltovarmuus SDP Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Takki kääntyi taas: SDP äänesti keväällä yksityisen terveydenhuollon Kela-korvausten korottamisen puolesta eduskunnassa – nyt demarit jo leikkaisivat Kela-korvauksia
Demarien Matias Mäkysen mukaan SDP leikkaisi nyt suomalaisten terveydenhoidosta. Mäkynen mainitsi eilen Ylen A-studiossa leikkauskohteeksi yksityisen terveydenhuollon Kela-korvaukset.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

KOMMENTTI: SDP horjuu rajusti Suomen turvallisuuden kannalta kriittisissä kysymyksissä – voiko Kiljusen kaartiin tosipaikan tullen luottaa, jos puolue joskus johtaisi punavihreää hallitusta?

PS-Nuoriso: SDP ei välitä suomalaisten turvallisuudesta
Perussuomalainen Nuoriso tuomitsee SDP:n toiminnan rajalakiäänestyksessä. Rajalain jatko vaati eduskunnassa taakseen viiden kuudesosan enemmistön, mutta SDP tietoisesti myönsi kuudelle kansanedustajalleen virallisesti luvan äänestää rajalain jatkoa vastaan. Kaikeksi onneksi laki saatiin tästä huolimatta hyväksyttyä.

Perussuomalaisilta täystyrmäys opposition välikysymysteatterille: ”Ette te SDP tai keskusta oikeasti välitä velkaantumisesta”
Hallitus on ryhtynyt mittaviin sopeutustoimiin talouden tasapainottamiseksi. Vastaaviin toimiin eivät edelliset hallitukset uskaltaneet ryhtyä. Samaan aikaan hallitus pyrkii vahvistamaan työllisyyttä, tukemaan palkansaajia ja pienituloisia sekä panostamaan turvallisuuteen.

SDP:n Nasima Razmyar kertoi tavanneensa iranilaisen NCRI:n edustajia – Suomen iranilaiset ihmeissään: “Järjestö silponut naisia ja käyttänyt seksuaalisesti hyväksi jäseniään”
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin Facebook-päivitys, jossa hän kertoi tavanneensa eduskunnan ihmisoikeusverkoston kanssa iranilaisen NCRI-järjestön (National Council of Resistance of Iran) edustajia. Päivitys keräsi pian runsaasti kommentteja pääosin iranilaistaustaisilta kirjoittajilta, jotka arvostelevat kovin sanoin Razmyarin tapaamista terroristi-islamilaisena ja marxilaisena ryhmänä pitämänsä järjestön kanssa.

Demarit vaatii nyt lisää rahaa maahanmuuttajien kotoutumispalveluihin – sisäministeri Mari Rantanen torppaa: Raha ei ole järkevä mittari – ”Tulijoille pitää olla velvoitteita”
SuomiAreenalla keskusteltiin tällä viikolla myös maahanmuutosta ja sisäisestä turvallisuudesta. Sisäministeri Mari Rantanen sanoi maahanmuuton kasvattamisesta haaveilevalle demarien Mikkel Näkkäläjärvelle, että nykyisellä hallituksella on maahanmuuttopolitiikassa paljon siivottavaa demarihallituksen jäljiltä.

Demarien paluu valtaan tarkoittaisi myös löysän maahanmuuttopolitiikan paluuta: Lisää maahanmuuttajia, vähemmän palautuksia, rajat auki, korkeammat verot ja woken uudelleenkäynnistys
Sisäministeri Mari Rantanen varoittaa, mitä seurauksia olisi sillä, jos nykyisen hallituksen jälkeen valtaan palaisi jälleen vihervasemmistolaista politiikkaa toteuttava hallitus. Yleisen löysäilyn ja hyveposeerauksen lisäksi suomalaiselle veronmaksajalle tiedossa olisi kylmää kyytiä. Kaikille kansalaisille edessä olisi heikennyksiä esimerkiksi alenevien palkkojen ja asumisen hinnan nousemisen vuoksi.
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.

Kokenut opettaja pohtii: Kaunistelevatko koulut maahanmuuttajatietojaan?
Mistä on kyse, kun koulun luokkahuoneissa näyttää olevan yli puolet maahanmuuttajia, mutta koulun tietojen mukaan heitä on vain kolmannes oppilaista?

SAK:n pääekonomistilla napit vastakkain kansanedustaja Vigeliuksen kanssa: ”Paljonko ehdottaisit veroja vielä korotettavaksi?”
SAK:n pääekonomisti Patrizio Lainàn mielestä korkea verotus ei vaikuta työmotivaatioon ollenkaan. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolueen 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on asiasta eri mieltä.















